• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Petrol sevkiyatı durdu, dünya şokta!
22 Şubat 2011 Salı 17:42

Petrol sevkiyatı durdu, dünya şokta!

Petrolünün dörtte birini Libya'dan karşılayan İtalya'nın borsasında 'ilahi' arıza!

İtalyan hükümet kaynakları, Libya limanlarından petrol sevkiyatının durdurulduğunu açıkladı. Söz konusu durumun petrol fiyatları üzerinde ciddi baskı yapacağı belirtiliyor.
Libya'nın günlük petrol üretimi 1.6 milyon varili buluyor. Gelişmeler üzerine ABD ve Avrupa'dan acil önlem açıklamaları gelmeye başladı!

Reuters'ın haberine göre, petrol üreticileri şu sıralar resmi olmayan bilgilendirme toplantısında bir araya gelerek son durumu değerlendiriyor. İtalyan hükümet kaynakları ayrıca, OPEC'in petrol fiyatlarındaki hızlı yükselişin de etkisiyle olağanüstü toplanabileceğini aktardı. Bu kapsamda OPEC'in petrol üretimini artırabileceği konuşuluyor. Petrol spekülatörlerinin fiyatlar üzerindeki etkilerinin petrol üreticilerini kaygılandırdığı da belirtiliyor.

Diğer yandan, söz konusu durum İtalya kanadında kaygıyla izleniyor. Çünkü Libya, İtalya'nın petrol ihtiyacının yüzde 25'ini karşılıyor. Ayrıca gaz ihtiyacının da yüzde 10'unu...

Bu arada  İtalya'nın 90 gün yetecek kadar petrolü, 30 gün yetecek kadar gazı kaldı.

ABD'DEN 'ÜRETİMİ ARTIRIN' ÇAĞRISI
ABD Enerji Bakan Yardımcısı Daniel Poneman da dünyanın 87 ülkesinden enerji bakanları ve üst düzey yetkililerin katıldığı Olağanüstü Uluslararası Enerji Forumunda yaptığı konuşmada, petrol üreticilerinin yüksek talebe cevap vermesi ve piyasaya daha fazla arzda bulunmaları gerektiğini belirterek, aralarında OPEC ülkelerinin de bulunduğu petrol üreticisi ülkelere üretimlerini artırmaları çağrısında bulundu. Poneman, geçtiğimiz aylarda ekonomik toparlanma temelinde piyasalarda petrole ilişkin büyüyen bir talep görüldüğüne dikkat çekerek, petrol tüketicisi ülkelerin ekonomik toparlanmasını olumsuz yönde etkileyecek düzeyde fiyatların yükselmesi olasılığından endişe ettiklerini vurguladı. Poneman ayrıca, piyasalarda fiziki bir arz sıkıntısı olduğuna dair bir işaret görünmediğini de ifade etti.

LİMANLAR KAPATILDI!
Libya'daki şiddet olayları nedeniyle kargo limanlarının kapatıldığı bildirildi. İtalyan deniz taşımacılığı şirketi Tarros Spa'nın İngiliz acentası direktörü John Bader, Libya'nın Bingazi, Trablus ve Misurata kargo limanlarında operasyonların durdurulduğunu söyledi. Bader, ''İtalya'daki yönetimimiz bu sabah bize Trablus, Bingazi ve Misurata limanlarının kapatıldığını bildirdi. Durumun normale döndüğü bilgisini alana kadar gemilerin bu limanlara gönderilmesini önermiyoruz'' dedi.

BORSALAR DARBE ALDI!
Libya'daki yönetim karşıtı gösteriler nedeniyle dün yüzde 3.59 oranında değer kaybeden Milano Borsası, bu sabah ''teknik nedenlerle'' açılamadı. İtalyan Borsasından yapılan açıklamada, Milano Borsası'nın ''teknik problemler'' nedeniyle bu sabah borsanın açılış saati olan 08.00'de açılamadığını duyurdu. Yönetim karşıtı gösterilerin yaşandığı Libya ile güçlü ekonomik bağlantıları olan Milano Borsası'nın temel göstergesi FTSE Mib endeksi, dün yüzde 3,59 oranında değer kaybederek 22.230 puandan kapanmış, borsada işlem gören Libya ile ekonomik bağlantıları olan İtalyan şirketlerinin hisseleri de önemli oranda değer kaybetmişti.
Libya'daki yönetim karşıtı gösteriler nedeniyle dün yüzde 3,59 oranında değer kaybeden Milano Borsası, teknik arızanın giderilmesiyle işlemlere başladı.

Yerel saatle 14.30'da açılan Milano Borsası'nda teknik problemler nedeniyle bugün altı saatten fazla işlem yapılamadı. Tekrar işlemlerin yapıldığı borsada sert satışlar dikkat çekiyor. TSİ 16:50 itibariyle kayıplar yüzde 2'ye ulaştı. Ayrıca Avrupa ve ABD borsalarının hemen hemen hepsi ekside bulunuyor.

İSPANYOL PETROL ŞİRKETİ DE ÇALIŞMALARINI DURDURDU!
İspanyol petrol şirketi Repsol YPF, Libya'daki çalışmalarını durdurduğunu açıkladı.
İspanyol haber ajansı EFE'ye açıklama yapan REPSOL YPF sözcüsü, "Libya'daki belirsizlik ve şiddet olaylarından dolayı, çalışanlarının güvenliğini garanti altına almak amacıyla bu ülkedeki çalışmalarını durdurduklarını" söyledi.
1970'li yıllardan bu yana Libya'da bulunan Repsol YPF, günde 34 bin 777 varil petrol ile ülkedeki toplam petrol üretiminin yüzde 3.8'ini karşılıyor.

ALMAN ŞİRKET ÜRETİMİ AZALTTI
Alman kimya şirketi BASF'a bağlı petrol ve doğalgaz arama şirketi Wintershall, Libya'daki petrol üretimini günlük 100 bin varil azaltma kararı aldı.

NOT KIRILDI!
Uluslararası kredi derecelendirme Fitch'den sonra Standard & Poor's (S&P) da Libya'nın kredi notunu düşürdü. S&P yaptığı açıklamada, Libya'nın uzun vadeli kredi notunu ''A-'' seviyesinden ''BBB '' seviyesine çektiğini ve not görünümünü ''negatif'' izlemeye aldığını bildirdi. S&P, Libya'nın kredi notunda yeni indirimler olabileceği uyarısında da bulundu.
Bu ülkenin kredi notunun düşürülmesinin Libya'daki siyasi risklerin yeniden değerlendirmesini yansıttığını ve ayaklanmaların devam etmesini beklediğini bildiren S&P, Libya'nın sosyal harcamaları artırmak için ''önemli esnekliğe'' sahip olduğunu, ancak şu andaki krize hızlı çözüm bulunamazsa ekonomik istikrar için risklerin artacağı uyarısında bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de dün Libya'nın kredi notunu ''BBB+''dan ''BBB''ye indirmişti.

PETROL 2.5 YILIN ZİRVESİNDE!
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Libya'da tırmanan olayların, bu ülkenin petrol arzını tehlikeye atacağı ve benzer bir durumun Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki önemli petrol üreticilerinde de ortaya çıkabileceği endişeleri, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının rekor üstüne rekor kırmasın neden olmuştu.
Bu arada ABD ham petrolünü varil fiyatı ve Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 2,5 yılın en yüksek seviyelerini gördü. ABD ham petrolünün varil fiyatı mart ayı teslimi 6,73 dolar (yüzde 7) artışla 92 dolar oldu. ABD ham petrolünün varil fiyatı mart ayı teslimi bugünkü işlemlerde 94,49 dolarla Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. ABD ham petrolünün varil fiyatı nisan ayı teslimi de 5,90 dolar (yüzde 5,9) yükselerek 95,59 dolardan işlem gördü.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı nisan ayı teslimi de 1,50 dolar değer kazanarak 107,24 dolara çıktı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı nisan ayı teslimi gün içindeki işlemlerde 108,57 dolara kadar çıkarak 4 Eylül 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
Asya'daki işlemlerde bugün, ABD ham petrolünün varil fiyatı, mart ayı teslimi 94.49 dolara kadar çıkarak Ekim 2008'den bu yanaki en yüksek seviyesini gördü.

Geçen hafta cuma günü haftayı 86,20 dolardan kapatan ABD ham petrolünün mart ayı teslimi varil fiyatı, şu ana kadar 8,06 dolar değer kazandı.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, nisan ayı teslimi de 2.19 dolar artışla 107.93 dolardan işlem görüyor. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı nisan ayı teslimi dün 108,70 dolarla son 2.5 yılın en yüksek seviyesini görmüştü. Londra Brent tipi ham petrolü yılbaşından bu yana yüzde 13'den fazla değer kazandı.

ABD ham petrolünün varil fiyatı Temmuz 2008'de 147.27 dolar, Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 147.50 dolarla tüm zamanların en yüksek değerini almıştı.

ALTIN DA COŞTU!
Altın tekrar bin 400 dolar/ons'a kadar çıkarken gün içinde bin 412 dolar seviyeleri test edildi. Şu sıralar ise altın ABD vadeli işlemlerde 1.401 dolardan işlem görüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA