• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Petrol fiyatındaki düşüşten etkilenmeyecek
07 Kasım 2014 Cuma 13:14

Petrol fiyatındaki düşüşten etkilenmeyecek

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Becker, "Hazirandan bu yana düşen petrol fiyatları, yenilenebilir enerjiye yapılacak yatırımları kesinlikle azaltmayacak" dedi.
 Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Thomas Becker, "Hazirandan bu yana düşen petrol fiyatları yenilenebilir enerjiye yapılacak yatırımları kesinlikle azaltmayacak" dedi.
 
Becker, düşen petrol fiyatlarının yenilenebilir enerjiye etkileri ve rüzgar enerjisinin geleceği hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. 
 
Petrol fiyatlarındaki düşüşün yenilenebilir enerji yatırımlarına olumsuz etki oluşturmayacağını belirten Becker, "Bu değişim Ukrayna krizi ile başladı, petrol fiyatlarındaki düşüş geçici. Ukrayna ve Rusya krizinde yaşanan olaylar da bu düşüşü devam ettirici etkiye sahip. Hazirandan bu yana düşen petrol fiyatları yenilenebilir enerjiye yapılacak yatırımları kesinlikle azaltmayacak" diye konuştu.
 
Becker, Suudilerin petrol üretimini azaltma kararının piyasada kabul görmediğini söyleyerek, "Suudilerin bu kararı kesinlikle şu an petrol fiyatlarının geleceğinde düşürücü ya da yükseltici bir etki oluşturmaz" ifadesini kullandı.
 
Ulaşım için kullanılan petrol hariç olmak üzere, gelecekte güneş, rüzgar, nükleer, doğal gaz ve kömürün elektrik üretiminde ana kaynak olarak başat gücünü sürdüreceğini anlatan Becker, dünya genelinde hidroelektrik üretiminin ise düşeceğini kaydetti.
 
Türkiye'deki kömür yataklarının Avrupa'ya göre daha ulaşılabilir bir konumda olduğuna dikkati çeken Becker, "Türkiye, Avrupa gibi kömürü ithal etmek zorunda değil ama çevreye olan etkiler ve çıkarılmasında yaşanan zorluklar kömürün de yerini yenilenebilire bırakması ihtimalini giderek güçlendiriyor" şeklinde konuştu.
 
"Avrupalı ithal enerjiye günlük 2 avro ödüyor"
 
Becker, Avrupa'nın enerji ihtiyacının yüzde 55'ini dışarıdan aldığına dikkat çekerek, Avrupalı vatandaşların bunu karşılamak için istatistiksel olarak her gün ithal enerjiye 2 avro ödediğini söyledi. 
 
Avrupa'nın bu şekilde devam edemeyeceğini belirten Becker, "Enerjinin yüzde 55'ini dışarıdan karşılamak çok pahalı ve hiç sürdürülebilir değil. Avrupa'nın büyüyen enerji ihtiyacını karşılamak için yenilenebilir enerji ve nükleer enerjiye geçiş yapmak büyük gereklilik" dedi.
 
Türkiye'de rüzgar enerjisinin düşen petrol fiyatlarına rağmen yaygınlaşacağını ifade eden Becker, "Türkiye'nin petrol ve doğalgaza olan bağımlılığını azaltmasının en karlı yolu, zengin rüzgar enerji kaynaklarını etkin bir şekilde değerlendirilmesi olacaktır" diye konuştu.
 
Becker, Türkiye'nin rüzgar kaynaklarını etkin şekilde kullanabilmesi halinde ülkenin hem enerji bağımsızlığını sağlayacağını hem de enerji ihtiyacını temiz bir kaynaktan elde edeceğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA