• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pelikan, şahin ve kartal kuşları doğaya bırakıldı
22 Haziran 2012 Cuma 17:02

Pelikan, şahin ve kartal kuşları doğaya bırakıldı

Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesinde bulunan su kuşlarından 5 Pelikan, yırtıcı kuşlardan 6 Şahin ve Kartal doğaya bırakıldı.

Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesinde bulunan su kuşlarından 5 Pelikan, yırtıcı kuşlardan 6 Şahin ve Kartal doğaya bırakıldı.
 
 Karatay Belediyesince kurulan Konya’nın ilk ve tek hayvanat bahçesi çocukların yanı sıra büyüklerinde ilgi odağı haline gelirken, çocuklara hayvan sevgisini aşılayarak, onları yakından tanımalarına imkan sağlamasının yanı sıra, yaralı, güçten düşmüş göç esnasında yolda kalmış hayvanları kurtarma ve rehabilitasyon merkezi görevini de üstlenmektedir.

 Orman Su İşleri 8.Bölge Müdürü Ahmet Duran, Konya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı Ceylani Kılıç, Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mehmet Ali Can ve HAYTAP Temsilcisi Selma Turan kontrolünde doğaya kazandırılmak amacıyla su kuşlarından 5 Pelikan, yırtıcı kuşlardan 6 Şahin ve Kartal, suyu ve besini rahatça bulabileceği bir ortam olarak düşünülen Altınapa barajı civarında doğaya bırakıldı. 
 
 Düzenlenen program çerçevesinde kısa bir açıklama yapan Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mehmet Ali Can, Vatandaşlar ve çeşitli kuruluşlar tarafından doğadan yakalanarak hayvanat bahçesine teslim edilen çeşitli türdeki hayvanlar tedavi edilip bakım, beslenme ve rehabilitasyonunun sağlanmasının ardından doğaya bırakıldığını ifade etti. Mehmet Ali Can, Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesine yaralı ve bakıma muhtaç olarak vatandaşlarca teslim edilen hayvanların bakımları yapılarak hayatlarını doğal ortamda sürdürülebileceği anlaşıldığından doğal ortama bırakıldığını sözlerine ekledi.

 HAYTAP temsilcisi Selma Turan ise rehabilite edilmiş kuşların doğal yaşama bırakılmasından dolayı Karatay Belediyesine teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanı Ceylani Kılıç, gerçekleştirilen programla yaban hayatına destek verildiğini dile getirerek bu tür programların sık sık tekrarlanacağını söyledi. Son olarak söz alan Orman Su İşleri 8.Bölge Müdürü Ahmet Duran Konya’mızın 2005 yılından bu yana kurtarma merkezi durumunda bulunan Karatay Hayvanat Bahçesinde rehabilite elden su kuşlarından Pelikan başta olmak üzere yırtıcı hayvanlarda ise Şahin ve Kartalları doğayla buluşturma ve doğaya tekrar adapte etme noktasında bir programın tertip edildiğini belirterek koruma altında olan Altın Apa Barajı bölgesinde yaban hayatına salınan kuşların doğaya güzellik kattığını vurguladı.

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA