• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Peki bu görüntüler ne?
04 Haziran 2013 Salı 18:07

Peki bu görüntüler ne?

Türkiye'ye çağrı yapan ülkelerdeki polis şiddeti görüntüleri hala hafızalarda..
Taksim Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Batı başkentleri, Ankara'ya sağduyu çağrısı yapıyor. Uluslararası basın da yaşananlara geniş yer veriyor.Türkiye'ye bugünlerde sık sık itidal çağrısında bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yaşanan polis şiddeti ise belleklerde tazeliğini koruyor.

DÜNYANIN GÖZÜ TÜRKİYE'DE

Dünya Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ediyor. Gösterilerde polis şiddetiyle sık sık gündeme gelen Amerika Birleşik Devletleri'nin Dışişleri Bakanı John Kerry gelişmeleri kaygıyla izlediklerini açıkladı.Beyaz Saray sözcüsü Jim Carney de Amerikan yönetiminin, göstericilerin çoğunun barışçıl amaçlarla sokaklara dökülen sıradan vatandaşlar olduğuna inandığını belirtti.

PEKİ BU GÖRÜNTÜLER NE?

Söz konusu çağrılar, Türkiye'ye her fırsatta insan hakları konusunda ders veren bu ülkelerde yaşanan polis şiddetini de hatırlattı.  New York'taki "Wall Street'i işgal et" gösterilerine polisin sert müdahalesi hala belleklerde... Polisin genç bir kızı saçından sürüklediği ve göstericileri tartakladığı o görüntüler uzun süre konuşulmuştu.Polisin göstericilere yakından gaz sıkarken çekilen görüntülerde kameralara gülümsemesi ise fazla yoruma yer bırakmamıştı.Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk hükümetine itidal ve diyalog çağrısında bulundu. Avrupa Birliği ve Uluslararası Af Örgütü de polisi göstericilere karşı aşırı güç kullanmakla suçluyor.

Oysa bir çok Avrupa ülkesinde düzenlenen gösteriler de polisin sert müdahalesiyle sonuçlanıyor.

2005'TE PARİS'TE YAŞANANLAR...

Fransa’nın başkenti Paris’te 2005 yılında iki göçmen gencin ölümüyle başlayan olaylar tüm ülkeye yayılmıştı.Polisten kaçarken elektrik akımına kapılarak ölen gençlerin ölümü üzerine başlayan gösterilerde polis, orantısız güce başvurmuştu.Benzer görüntüler İngiltere'den de yansımıştı. Bir öğrenci gösterisinde polisin protestoculara yönelik sert tutumu dikkat çekmişti.Ekonomik kriz nedeniyle sık sık sokaklara dökülen Yunan halkı da gösterilerde biber gazına maruz kalmıştı. Ülkedeki gösteriler çoğu zaman şiddete dönüşürken Yunan polisi, olayların büyümesini önlemek amacıyla sık sık eylemcilere karşı orantısız güç kullanıyor.İspanyol ve İtalyan polisi de göstericilere orantısız güç kullanmasıyla biliniyor
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA