• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pazarda bağırarak satış yasak
10 Temmuz 2012 Salı 10:18

Pazarda bağırarak satış yasak

Yeni pazar yeri yönetmeliğine göre; semt pazarlarında bağırarak satış yapmaya yasak geliyor, bez poşetler ve elektronik tartılar zorunlu kılınıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından ipuçları verilen yeni pazar yeri yönetmeliğinin detayları belli oldu. Yeni yönetmelikle artık pazarlarda naylon poşet ve klasik demir ağırlıklar kullanılan tartılar tarih olacak. 2014'ten itibaren bez poşet, 2015'ten itibaren de elektronik tartı zorunlu olacak. Pazar yerleri artık babadan oğula da geçebilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, pazar yerleri yönetmeliğini tamamlarken, yeni yönetmelik pazar yerlerine çeki düzen vermeyi hedefliyor.

Yönetmelikle artık, gerçek veya tüzel kişiler pazar yeri kuramayacak. Pazar yerleri artık belediyelerce işletilecek. Pazar yerlerinde satılacak gıda dışı maddelere belediye encümeni karar verecek. Aynı kap veya ambalaj içine değişik kalitede ve üzerinde yazılı olan miktardan az mal konulamayacak.

BEZ POŞETLER GELİYOR
Çevreyi rahatsız edecek şekilde satış yapılamayacak, tüketiciye karşı sözlü veya fiil” kötü muamelede bulunulamayacaktır. Satışlarda, kese kağıdı, doğada çözünebilen ya da bezden imal edilmiş poşetler kullanılacak. Bu uygulama 2014'ten itibaren tamamen zorunlu olacak. Pazarda meyve ve sebzelerin üzerinde barkodlu etiket bulundurulacak. Satışa sunulan her bir mal çeşidi için, mala ilişkin bilgilerin yer aldığı fiyat etiketi düzenlenecek. Pazarlarda 2015’ten itibaren elektronik tartı zorunlu olacak, klasik demir ağırlıklı pazar tartıları ise tarih olacak.

TRAFİĞE ENGELSE KAPATILACAK
Çevreye, altyapıya ve trafiğe yük getiren, ulaşım imkanları ve alan büyüklüğü yetersiz olan ve uygun çalışma ortamı bulunmayan pazar yerleri belediye meclisinin kararıyla başka bir alana taşınabilecek ya da kapatılabilecek. Pazar yerlerinde, zabıta bürosu, çöp toplama yeri, hoparlör sistemi, aydınlatma, güvenlik kamerası ve tuvalet zorunlu olacak.

DEVİR ÜCRETİ ALINMAYACAK, PAZAR YERİ MİRAS KALACAK
Organik malların satışı amacıyla semt pazarı kurulabilecek. Organik malların satışa sunulduğu semt pazarlarındaki satış yerleri, yalnızca organik mal üreten üreticilere veya bu tür malları satan pazarcılara tahsis edilecek. Pazarlarda satış yeri tahsisi, yalnızca yönetmelikte belirtilen şartlara sahip pazarcı veya üreticilere yapılacak. Vefat etme veya çalışamayacak derecede kaza geçirme, hastalık ya da yaşlılık gibi zaruri hallerde satış yerleri, belediye encümeni kararıyla kanuni mirasçılara devredilebilecek. Devir işlemlerinden herhangi bir ücret tahsil edilmeyecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA