• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paylaşım siteleri tehlike saçıyor
04 Kasım 2010 Perşembe 10:48

Paylaşım siteleri tehlike saçıyor

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Kadir Yalçın, 'Paylaşım sitelerinin denetimsizliği kullanıcıların pisikolojisini etkileyerek suça teşvik ediyor'
Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Kadir Yalçın, "Paylaşım sitelerinin denetimsizliğikullanıcıların psikolojisini etkileyerek suça teşvik ediyor" dedi.
Paylaşım sitelerindeki kontrol yetersizliği nedeniyle insanlarınfarkında olmadan suça teşvik edildiğini iddia eden Kadir Yalçın,"Paylaşım sitelerinin en büyük problemi yayınlanan haber ve görüntülerin denetimsizliğidir. Kullanıcıların psikolojisini etkileyerek suça teşvik ediyor. Gerçek kimliğini gizleyen kişiler özel hayatı ihlal edenpaylaşımlarla suç işliyor. Sanal ortamda işlenen bu suçlar insanlaraeğlenceli geliyor. Denetimsizlik ve yaptırım gücünün olmaması da cabası" dedi.

"GERÇEK BİLGİLERLE OTOKONTROL SAĞLANABİLİR"

Paylaşım sitelerine üye olanların büyük çoğunluğunun gerçek bilgilerini gizlediğini kaydeden Yalçın, "Vatandaşlık numaraları ve geçerliadresleri alınarak sitelerde kontrol sağlanabilir. Suç işlenilmesidurumunda kendilerine ulaşılabileceğinin bilinmesi kullanıcıları suçtanuzaklaştıracaktır" diye konuştu.

İnsanların sosyal statüden ya daçevre baskısından günlük hayatta yapmak istediklerini yapamadıklarınısöyleyen Yalçın, kişilerin bastırdıkları duygularını bu sitelerde açığaçıkardığını, çevrelerine zarar vermemelerinin de kontrol veyaotokontrolle sağlanabileceğini belirtti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA