• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Patronlara Erdoğan tavsiyesi Oturun araba yapın
20 Ocak 2011 Perşembe 18:30

Patronlara Erdoğan tavsiyesi 'Oturun araba yapın'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan uzun bir aradan sonra patronlarla buluşmuştu. Buluşmanın ilerleyen dakikalarında konuşma yapan Başbakan Erdoğan'ın sözlerinden satır başları...

TÜSİAD 25 kişilik akademisyen ile birlikte yeni Anayasa hazırlığına başladı. Taslak metin 22 Mart tarihinde kamuoyuna açıklanacak.

İş dünyası ve iktidar bir araya geliyor. Başbakan Erdoğan referdandum sürecinde 'bitaraf olan bertaraf olur' sözleriyle yüklendiği TÜSİAD'a konuk oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD'ın İstanbul'da gerçekleştirilen  41. Genel Kurul Toplantısı'na katıldı.

İLERLEME SAĞLADIK AMA YAPILMASI GEREKEN ÇOK ŞEY VAR

Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Mustafa Koç konuştu:

"TÜSİAR zorlu bir görevi üzerine aldı. Eğitime her türlü desteği verdi, değişimi ülke sathına yayacak projelere imza attı. Konuşulması tabu olan konuları tartışmaya açtığında her kesimden eleştiriler aldı. Ama zaman bizi haklı çıkardı. TÜSİAD 1992'de Anayasa taslağı aldı. Yapılması gereken çok şey var. Yarın da çok olacak. Anayasa ve yasalarda önemli ilerlemeler sağladık ama özgürlükler alanında mesafeler alamadık. Enerji hariç kurumlar vergisinin yüzde 85'ini TÜSİAD ödüyor. Geçmiş krizlere rağmen büyüme çizgimiz devam ediyor. Umut olmazsa değişim olmaz. Türkiye'nin dünyanın 1. büyük ekonomisinden biir olması bekleniyor. 16. büyük ekonomiyiz ama kişi başına gayri safi mili hasılada 84. sıradayız. Türkiye milli geliri artırmak için büyümeyi en az ikiye katlanmalı. "

MART AYINDA AÇIKLANACAK

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner konuşma yaptı:

" Kurumumuzu dinamik bir şekilde çalıştırmaya devam edeceğiz. Türkiye tarihi büyüme başarısı yakalamıştır. Eylül ayından bu yana Yeni Anayasa çalışmalarına 5 başlık altında başladık. Grupta 25 kişilik akademisyen bulunuyor. Başlıklar 'Anayasa yönetimi, temel ilkeler, Devlet ve kimlik, Din ve vicdan özgürlüğü, kuvvetler ayrılığı' şeklinde oluşuyor. Çalışmayı 22 Mart 2011'de sizlerle paylaşacağız. Büyümeyi ve kalkınmayı sürdürebilir kılabilir miyiz? Asıl sorun budur."

MARKSİST ÖĞRENCİLER OLAY ÇIKARIYOR

Başbakan Erdoğan konuşma yaptı:

"Bugün dünyanın en büyük 16. büyük ekonomisi konumuna ulaştık. Bölgesinde saygın bir güçlü Türkiye manzarası var. 8 yıldır Türkiye'nin kronik meseleleri üzerine kararlılıkla gidiyoruz. CEO'ların yüzde 25'i ekonominin daha iyi bir şekilde gelişeceni düşünüyor. CEO'larla yapılan ankette yüzde 73 yumurtalı eylemi doğru bulmadı.  YÖK Başkanı gençlerle toplantı yaptı, dışarıda da 40-50 kişilik grup gösteri yaptı. Dünkü YÖK protestosunu marksist leninist öğrenciler yaptı.

KILIÇDAROĞLU'NUN VAATLERİ

İlk kez seçimlere ekonomik anlamda rahat giriyoruz. Kaynağını ortaya koymadan harcama yapmıyoruz.  Kılıçdaroğlu'nun vaatlerini alt alta koyduğunuz zaman 200 katrilyon bulan bir yük söz konusu oluyor. Aklı selim ile baktığınız zaman böyle bir popülizm olabilir mi? Çok şükür kimse tarafından ciddiye alınmıyor. Hamdolsun halkımız prim vermiyor.

YERLİ OTOMOBİL ÜRETELİM

Mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Büyümede çok güzel ivme yakaladık. Büyümede ilk üç çeyrekte beklentilerin üstüne çıktık. Küresel kriz olmasaydı rakamlar ve oranlar daha yüksek olacaktı. 2010 yılında olumsuzluklara rağmen Türkiye'de yarım milyonun üzerinde otomobil satışı gerçekleşti. Mustafa Koç'a söyledim. 'Soyadınız gibi bir yerli otomobilimizi üretelim' dedim. Bunu başaralım. Montajı yapılan otomobiller olmasın. Babalar burada. Bu işi halledelim. Türkiye'ye ve Türk'e yakışır.

IMF'YE BORÇ 5.7 MİLYAR DOLARA İNDİ

Merkez Bankası'nın kasasında 80 milyar dolar var. IMF'ye olan borç 23.5 milyar dolardı, şu an itibariyle 5.7 milyar dolara inmiş durumda. Küresel krizin etkisiyle Avrupa ülkeleri sosya ödenekleri harcamaları kısarken biz tarihi rekorlara imza atıyoruz. Asla şımarmayacağız.

ALKOL MESELESİ

Güvensizlik pompalayanlar oldu ama duruşumuzla taviz vermedik. Şahsi anlayışları topluma empoze etmek baskı olur. Kendi iç dünyamda alkole karşı ailemde tavır belirlemiş olabilirim. Ama kişisel yaklaşımları topluma yansıtamayız. Anayasa gençlerimizi alkolden korumamız gerektiğini söylüyor. Gençleri alkol düşkünlüğünden konumak hükümet olarak bizim görevimizdir.

AŞAĞILANDIK

Avrupa'da neyse burada yapılan odur. Amerika'da 21 yaşın altında olana alkollü içki verilemez. Alkolle ilgili adım atıyoruz sonra da 'bunlar şeriat getiriyorlar' diyorlar sıkılmadan utanmadan. Biz tüzüklerle çarpışarak büyüdük. Bizim yaşam tarzına müdahale edildi fikirlerimiz, dışlandı, aşağılandı.

YARGI İFLAS ETTİ

Dink olayında zanlıları 36 saatte teslim ettik ve yargıya teslim ettik. Zamanaşımı anlayışı yargının iflasıdır. Yargı reformuna kılıf giydirmeye çalışanlar var. Yargı tarihi vebalin altındadır. 1 milyon 600 bin dosya Yargıtay'da bekliyor.

BAYAT TAZGAH

Yaşam tarzlarına müdahale edersek kendi kimliğimizi inkar etmiş oluruz. Türkiye içinde nice çarpıtmalara maruz kaldık. Levent'te çıkan yangında iki kğz öldü. Ömrümüz iftiralar ithamları püskürtmekle geçiyor. Mesele bilgisayarların besmele ile açılmasına kadar indirgendi. Biz damdan düşerek geldik. Hiç kimseni yaşam tarzına müdahele etmeyiz, edilmesine de müsaade etmeyiz. Kasıtlı propagandanın eseridir. Bayat bir tezgahtır.

BENİM DOSYAMI 24 SAATTE ANKARA'YA GETİRDİLER

Terör örgütü mensupları serbest kalırken, benim 2002 yılnda Diyarbakır'da yaptığım konuşmayla ilgil dosyayı Yargıtay 24 saatte Ankara'ya getirdi. Yargıtay benim seçime girmemi engelledi. Sayın Erbakan ile ilili 5 günde karar verdiler. İlhan Cihaher'e anında karar verdiler. Onlara mahirsiniz de bunlara niye mahir değilsiniz. Benim vatandaşım gayet güzel şekilde görüyor. Yargı belli ideolojilerin değil milletin olsun. Danıştay'ın dünkü türban kararı yasalara aykırıdır.

 

12:09

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA