• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pasaport için fotoğraf sorunu!
25 Haziran 2010 Cuma 19:47

Pasaport için fotoğraf sorunu!

Haziran ayı itibariyle başlayan çipli pasaportla birlikte biyometrik fotoğraf da bir sorun olarak kendisini gösterdi
Haziran ayı itibariyle başlayan çipli pasaportla birlikte biyometrik fotoğraf da bir sorun olarak kendisini gösterdi. Yeni pasaportlarda kullanılacak olan ve adına biyometrik fotoğraf denilen vesikalık fotoğraf, açısından ışığına, kağıdının kalitesinden ebatına kadar didik didik inceleniyor. Belirlenen standartlara uygun olmayan fotoğraflar kabul edilmiyor. Fotoğraflarda rötuş da yapılmaması gerekiyor.
Bir fotoğrafçılık firmasının işletme sahibi Mehmet Tasa, şimdilerde hac ve umre için pasaport işlemlerinin yapılmaya başlaması ile birlikte işlerinin hızlanacağını ümit ettiklerini ancak, bekledikleri hareketliliği bulamadıklarını belirtti. Çekilen fotoğrafların beğenilmemesi nedeniyle de sorun yaşadıklarını bildiren Mehmet Tasa, “Standardında fotoğraf çekiyoruz ama neden kabul görmediğini anlamıyoruz” dedi.

MÜŞTERİ DE BIKTI, FOTOĞRAFÇI DA

Biyometrik fotoğrafı standardına uygun olarak çektiklerini bildiren fotoğrafçı Ali Tekin de fotoğrafların kabul edilmemesi nedeniyle müşterilerin sürekli git – gel yapmak zorunda kaldığını bildirdi. Tekin, “Fotoğraf kabul olmayınca, aynı fotoğrafı tekrar tekrar çekmek zorunda kalıyoruz” dedi. Öte yandan Emniyet’in bir fotoğrafçıya müşterileri yönlendirdiği iddia edildi.

Çipli pasaporta geçilmesi ile birlikte biyometrik fotoğraf dönemi başladı. Fotoğrafçılar işlerinde hareketlilik beklerken, iddialara göre Emniyet’in sadece bir firmaya yönlendirmesi sonucu umduğunu bulamadı

Haziran ayı itibariyle pasaportlarda yeni bir dönem başladı. Çipli pasaport adı verilen bu yeni sistemle artık pasaport süresini uzatmak diye bir şey olmayacak. Her yeni pasaportta yeni pasaport defteri verilecek. Çipli pasaportlarda kullanılan fotoğraflarda da normal vesikalık fotoğraflar kabul edilmiyor. Biyometrik fotoğraf denilen, ölçüleri standart olan, rötuşsuz, dik çekilmiş, kaliteli kağıda basılmış ve yeni çekilmiş olan fotoğrafların dışındaki hiçbir fotoğraf pasaport işlemlerinde kabul görmüyor.

FOTOĞRAF İNCE ELENİP SIK DOKUNUYOR

Pasaportlarda çipli döneme geçilmesi ve fotoğrafta ince eleyip sık dokunulması fotoğrafçıları işlerinin artması yönünde umutlandırdı. Fakat, fotoğrafçılar bekledikleri hareketliliği yaşayamadı. Bir fotoğrafçılık firmasının işletme sahibi Mehmet Tasa, şimdilerde hac ve umre için pasaport işlemlerinin yapılmaya başlaması ile birlikte işlerinin hızlanacağını ümit ettiklerini ancak, bekledikleri hareketliliği bulamadıklarını belirterek, “Biyometrik fotoğrafı bütün fotoğrafçılar çekebilecekken bunu Konya’da sadece bir firma yapıyor. Müşterilerimizin iddiasına göre Emniyet bir fotoğrafçılık firmasına yönlendiriyor. Yönlendirilen bu firmada yoğunluk yaşanırken diğer fotoğrafçılarda bir hareketlilik yaşanmıyor” dedi.

Mimar Muzaffer Caddesi’ndeki iş yerinde fotoğraf çekim işleri yapan Ali Tekin de aynı dertten yakındı. Emniyet Müdürlüğü’ne işlemlerini yaptırmak için giden vatandaşların, bir fotoğraf firmasına yönlendirildiklerini bir çok kişiden duyduklarını dile getiren Ali Tekin, “Bir tarafta fotoğraf çekimlerini yetiştirebilmek için uğraşan bir firma varken, diğer tarafta Konya genelindeki bütün fotoğrafçılar müşteri bekliyor. Baskı yapılan kartın kalitesiz olduğu gerekçe gösteriliyor. Ama kullandığımız kağıt, piyasada bulunan en kaliteli kağıttır” dedi.

Fotoğrafların neden kabul edilmediğini tam olarak kendilerinin de anlamadığını söyleyen Ali Tekin, “Bize fotoğraflarımızın neden kabul edilmediğini, nerede yanlış yapıldığını söyleseler anlar, ona göre düzenleme yaparız. Ama uygulamaya bakıldığında bizim hiçbir eksiğimiz yok. Standardı neyse onu uyguluyoruz. Yine de fotoğraf kabul edilmiyor. Git – gel yapmaktan müşterilerimiz bıktı, aynı şeylerle uğraşıp durmaktan bizler bıktık” diye konuştu. Müşterilerin iddiasının doğru çıkması halinde büyük bir hak ihlali doğduğunu ifade eden Tekin, aynı hak ihlalinin yakında uygulamaya konulacak olan akıllı kimlikte de yapılmamasını ve serbest piyasaya müdahale edilmemesini istedi. Ali Tekin, yaşanan bu hak ihlalinin bir an önce son bulması gerektiğinin altını çizdi.

FOTOĞRAFÇILARA DEĞİL ‘FOTOĞRAFÇIYA’ YARADI

Bir başka fotoğrafçılık firmasının işletmecisi Ramazan Tosun da çipli pasaportla birlikte gelen biyometrik fotoğraf uygulamasının işlerini hızlandıracağı yönünde bir beklenti içerisinde olduklarını belirterek, “Maalesef sadece ben değil, bütün fotoğrafçılar hayal kırıklığına uğradı. Sadece bir fotoğraf firmasına bu işin verilmesi ve özellikle Emniyet’in bu firmaya yönlendirmede bulunmasını düşündürücü buluyoruz. Biyometrik fotoğrafın fotoğrafçıların işlerine hareketlilik getireceğini düşünüyorduk. Ama fotoğrafçılara değil, fotoğrafçıya hareketlilik getirdi” ifadelerini kullandı.
Merhaba
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA