• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paşanın Tır pazarlığı
16 Şubat 2014 Pazar 09:10

Paşa'nın Tır pazarlığı

MİT TIR'larına baskını yöneten Adana Jandarma Bölge Komutanı Hamza Celepoğlu ile İl Alay Komutanı Özkan Çokay'ın müfettişlere verilecek ifade için anlaştığı ortaya çıktı.

Suriye'deki Türkmenlere yardım götüren MİT TIR'larına Adana'da yapılan operasyonla ilgili her gün yeni bir skandal ortaya çıkıyor. Soruşturma derinleştikçe, paralel yapının Türkiye üzerindeki derin planları da belirgin hale geliyor. Türkiye'yi Cenevre görüşmeleri öncesinde, Başbakan Erdoğan'ı Brüksel ziyaretinde zor durumda bırakmak, Türkiye'yi uluslararası teröre destek veren ülkeler sınıfına sokmak isteyen paralel yapı, Adana'da her türlü hukuksuzluğu yaptı. Korsan operasyonun emrini veren Jandarma Bölge Komutanı Hamza Celepoğlu'nun, 250 görevliyle TIR baskınlarını gerçekleştiren Adana Alay Komutanı Özkan Çokay'la korsan pazarlığa giriştiği belirlendi.

ASTLARINI BASKI ALTINA ALDI

Paralel yapının düzenlediği operasyonu incelemek üzere bölgeye giden İçişleri Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı müfettişleri operasyon ile ilgili olarak İl Jandarma Komutanı ve diğer askeri yetkililerin ifadesine başvurdu. Kaynaklar, bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun haberi olmadan bölgede operasyon yapılamayacağına dikkat çekiyor. Her şeyden haberdar olduğu belli olmasına rağmen bazı yetkililerin Çelepoğlu'nu korumaya çalıştıkları kaydedildi. Celepoğlu'nun müfettiş ifadelerinden önce İl Alay Komutanı Özkan Çokay ile 2 askeri yetkiliye, 'Ben paşayım, sizi kurtarabilirim. Müfettişlere olaydan haberim olmadığını söyleyin' dediği öğrenildi.

ADANA'YA DOĞRUDAN TELEFON

Skandal zinciri bununla da bitmek bilmedi. İhbardan saatler önce operasyon için mobil karakol ve nezarethane araçları bölgeye sevk edildi. MİT görevlileri bu araçlara bindirilerek küçük düşürülmeleri sağlandı. Baskın için ihbarın ise Ankara Çukurambar'dan yapıldığı ortaya çıktı. Normalde ihbar için 'Alo 156 Jandarma' arandığında telefona Ankara'daki en yakın jandarma merkezinin çıkması gerekiyor. Ancak Ankara'dan ihbarda bulunan kişiye cevap Adana'dan verildi. Bu da, profesyonel ihbarcının özel bir kod tuşlayarak Adana'ya doğrudan ulaştığını gösteriyor.

(Hamza Celepoğlu)

MAHALLE MAHALLE GEZMİŞ

Adana'yı arayan ihbarcının, TIR'larda 'patlayıcı olduğu'nu belirttiği öğrenildi. TIR'ların plakaları kodlanarak karşı tarafa iletildi. İhbarda araçlarda patlayıcı olduğu belirtilmesine rağmen, operasyon buna uygun yapılmadı. Böyle bir ihbar sonrası normal şartlarda itfaiye tahsis edilip ambulans için hastanelerin de uyarılması gerekirken bunların hiçbirisi yapılmadı. Bu ayrıntılar da aslında her şeyin önceden planlandığını gösteriyor. Sözde 'patlayıcı' ihbarına rağmen jandarma ekipleri TIR'ların Pozantı, Tarsus, Adana Merkez, Ceyhan gibi meskun mahallerden geçmesine de izin verdi. Bu da, olayın 'senaryo' olduğunun açık göstergesi. Patlayıcı olduğu belirtilen bir aracın en kısa sürede ve olduğu yerde aranması gerekiyor.

Özel yetki için özel tutanak

Adana'da paralel yapı mensuplarınca baskın emri verilen MİT TIR'ları için yapılan ihbarda 'TIR'larda patlayıcı var' bilgisi verildi. Ancak, savcılığa yazılan müzekkere yazısında patlayıcıya 'mühimmat' ifadesi eklendi. Adana Adliyesi'nde ise yazıya 'El Kaide' ve 'silah' unsurları eklenerek dosyaya özel yetkili savcının bakması sağlandı.

27 Mayıs darbesi gibi

Yüzbaşıyı erlere dövdürdüler

Adana'da MİT TIR'larına yapılan baskına ilişkin şok görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde, araçları durduran jandarma komandolar, ilk iş olarak MİT personelinin olduğu araca koşup ikisi subay 4 MİT görevlisini darp ediyor. Sabah gazetesinin ele geçirdiği görüntülerde Türkiye'yi El Kaide terör örgütü destekçisi gibi göstermeye çalışan paralel yapı, MİT görevlisi yüzbaşı ve üsteğmeni jandarma erlerine dövdürüyor. Otobandan gelip geçenler görmesin diye de jandarma kamyonetleriyle eskort aracının etrafı kuşatılıyor. MİT görevlileri darp edildikten sonra çok sayıda görevli, ikisi kırmızı, biri beyaz üç TIR'ın dorsesine çıkıp konteynerlere bakıyor.

PLANLANMIŞ

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, 'Bu TIR olayı önceden planlanmış bir organizasyon. Bu aslında operasyonda TIR'ın içinde ne olduğu ile ilgilenilmiyordu. Algı operasyonuydu. Dünyada ve Türkiye'de böyle bir algı yaratılarak AK Parti hükümeti yıpratılmaya çalışılıyor. Bu oyunları tutsaydı, AK Parti itibarsızlaştırılacaktı. Operasyonun sadece iç değil dış bağlantısı olduğu da belli. Çünkü Türkiye'nin güçlü olmasını istemeyen odaklar var' yorumunda bulundu.

İHANET

Ortaya çıkan şok görüntülere her kesimden tepki yağdı. Eski Devlet Bakanı Hasan Celal Güzel, 'Dünyanın hiçbir yerinde istihbarat teşkilatlarına bu muamele yapılmaz. Hiçbir şekilde oranın en küçük mercisi dahi istihbarat elemanına, onun istihbarat elemanı olduğunu bile bile devletin milli güvenliği ile ilgili gizli bir hizmet yaptığını bile bile bu şekilde yolunu kesemez. Bir de dövüyor, tartaklıyorlar. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez' dedi.

11:28'de DHA'ya 12:40'ta Vali'ye

MİT baskınında skandalın ardı arkası kesilmiyor. Elde edilen bilgilere göre operasyonu bir astsubay saat 11:28'de Doğan Haber Ajansı'na (DHA) haber verdi ve yer bildirimi yaptı. Operasyon 12:01'de başladı. DHA ise 12:31'de ilk görüntü servisini yaptı. 12:36'da DHA'nın servis ettiği görüntüler medya kuruluşlarında yayınlandı. Görevden alınan Adana Jandarma Alay Komutanı Özkan Çokay ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu ağırlamaya hazırlanan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'a ancak saat 12:40'da haber verebildi. Vali Coş, önce İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı, sonra diğer yetkilileri aradı. Daha sonra da hızla olay yerine intikal etti.

SAVCI AZİZ TAKÇI ENGELLEDİ

Vali Coş, Albay Çokay'a operasyonu niye zamanında haber vermediğini sordu. Albay Çokay, Özel Yetkili Savcı Aziz Takçı'nın olay netleşene kadar haber vermemesini istediğini aktardı. Oysa Jandarma İç Hizmet Kanunu'na göre önce valiye haber verilmesi gerekiyordu. Yine aynı kanunun 158. Maddesine göre jandarma basına haberi ancak valilik izniyle verebilir. Vali Coş, bunun ardından Jandarma Bölge Komutanı Hamza Celepoğlu'nun operasyondan haberi olup olmadığını sordu. Albay Çokay, Bölge Komutanı Celepoğlu'nun haberi olmadığını söyledi. Ancak daha sonra yapılan soruşturmada operasyondan saatler önce Bölge Komutanı Celepoğlu'nun da dahil olduğu bir toplantı yapıldığı ortaya çıktı.

ÖZGÜN KAYNAK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA