• Konya32 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Partilerin Konya'da oy oranları

24 Mart 2009 14:00

Gelecek hafta bugünlerde, seçim bitmiş, tahliller yapılmış olacak. Kalan beş günün çok daha tempolu geçmesi, adayların varını yoğunu ortaya koyacağı bu günlerin seçim için en kritik dönemeç. Ülke genelinde yüzde10 civarındaki kararsız seçmenin etkileme yarışı da kalan bu beş günde gerçekleşecek.

 
Peki şuanda durum ne? Dikkat ederseniz Türkiye geneli bir ankete herhangi bir medya kurumunda rastlanmıyor. Bunun temel sebebi Ak Parti’nin şimdiye kadar yapılan tahminler ve anketlerin hep üstünde oy alması ile yerel seçimlerin daha çok büyükşehirlere odaklanmış olmasındandır.
 
Objektif yazarlar ve analistlerin genel kanaati yaklaşık bu havayı yansıtıyor. Onlar, Ak Parti’den yüzde 42 ila yüzde 52 arası oy bekliyorlar. Tahmin makasının yüzde 10 gibi oldukça açık olması tedbir sebebiyle olabilir. Ancak ben bu kadar bir açıklık gerektirecek bir durum sezmiyorum. Ekonomik kriz ve sıkıntılar olsa bile halkın güvenip kendini rahatça atabileceği bir liman görememesi, bu seçimde Ak Parti’nin önceki seçimleri geçeceğinin en önemli verisidir. Ak Parti’nin bu yerel seçimlerde yüzde 48 ila yüzde 52 arası oy alacağını tahmin ediyorum.
 
Yerelde durum nasıl peki? Geçtiğimiz hafta Başbakan Erdoğan’ın Konya’daki mitingi vardı. Mitinge katılan insan sayısı ile Başbakan’ın “Konya’nın Bakanı benim” sözleri en çok tartışılan konularda. Mitingle ilgili kısa yoldan şunu söyleyebilirim; Başbakan Erdoğan’ın Konya’da katıldığı en kalabalık mitingdi. 2002, 2004 ve 2007’nin üzerinde bir katılım vardı. Bu da sayıyı seksen ila yüz bin arası bir rakama bağlayabilirsiniz demektir. Bir kıyasta dün yapılan MHP mitingin ile ortaya çıkıyor. Dünkü mitinge ortak kanaat 8 ila 10 bin kişinin katıldığı yönünde.
 
Başbakan Erdoğan’ın “ Konya’nın bakanı yok diyorlarmış, Konya’nın bakanı benim”  sözleri için yine kısaca şunu diyebiliriz; “Konya bir bakan isterken, Başbakan’a yakın biri olsun, şehrin durumu ile ilgili her an sağlıklı bilgi versin, hinterlandıyla birlikte 3 milyon insanın sözcüsü olsun” demişti. Yoksa şehrin, herhangi bir bakanlıkla ilgili bireysel bir hırsı ve beklentisi hiç olmadı. Sanırım bu anlatılamadı.
 
Başbakan Erdoğan’ın Konya mitingi öncesi 45 dakika kadar alandaki on binlerce insana seslenen Konya Büyükşehir adayı Tahir Akyürek etkileyici bir anlatım ile projelerini ve yaptıklarını uzun uzun anlattı. Başkan Akyürek geçen beş yılda yaptıklarının yanında, alan hatipliğini de epey geliştirmiş
 
Konya’da sonuç ne olur? Sağduyu ile yaklaşan herkes, Ak Parti’nin Konya’da merkez ilçe ve Büyükşehir’i çok rahat kazanacağını söylüyor. Bence de öyle olur. Konya’da seçimin kazanılması anlamında Ak Parti açısından sürpriz bir durum olmaz. Oy oranları ile ilgili nasıl bir durum ortaya çıkar sorusunun cevabı ise göreceli. Diğer parti adayları özellikle anket sonucu vermekten kaçınıyor. Bu aslında Ak Parti’nin rahat bir seçim geçireceğinin de işareti. Muhtemelen merkez ilçelerde oy oranı yüzde 60’ın altında olmaz. MHP ve SP'nin de bir birine yakın oranda kalan kısmı alacağını düşünüyorum.
 
Konya şehir merkezinde nasıl bir oran gerçekleşir? Büyükşehir adayı Tahir Akyürek belki de en rahat seçime giriyor. Dolayısıyla rekabet ettiği Konya adayları değil de Ak Partili diğer büyükşehir adaylarından mesela Kayseri.Başkan Akyürek refiki Mehmet Özhaseki’yi geçebilir mi? Öyle görünüyor ki, şehir merkezinde Başkan Akyürek yüzde 70 civarında bir oy alacak. Bu oran Başkan Akyürek’i Türkiye’nin en yüksek oy alan büyükşehir başkanı yapmaya da yeter.
 
Kavgasız gürültüsüz oldukça centilmen bir havada geçen seçim sürecinin kalan günlerinde ve özellikle seçim günü de olaysız ve Türkiye’nin kazanacağı bir seçim temennisinde bulunarak bu yerel seçim faslını da tamamlayalım.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Solmaz ve Öztürk’ten Konya Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaret
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA