• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Parlementoda bilgi verebiliriz
08 Nisan 2013 Pazartesi 09:33

'Parlementoda bilgi verebiliriz'

Abdullah Öcalan'ın mektubunu KCK yetkililerine ulaştırmak için Sırrı Süreyya Önder ile birlikte Kandil'e giden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan çarpıcı açıklamalar geldi.
Demirtaş, Kandil’in kaygılarının devam ettiğini ve karar alma konusunda “çok rahat olmadığını” söyledi.
Önceki gün Kandil’e giderek bir gün boyunca KCK’lılarla görüşen ve İmralı’da yaptıkları görüşmeyi sözlü olarak aktararak Öcalan’ın el yazısı mektubunu ileten Önder ve Demirtaş, dün Erbil’de basın toplantısı düzenledi. Demirtaş şöyle konuştu:
KANDİL KARAR VERMEDE ZORLANIYOR
KCK yetkilileri Sayın Öcalan’a sonuna kadar bağlı olduklarını ve onun kararlarını dikkate alacaklarını söylediler. Ama AKP’nin kullandığı dilden rahatsız olduklarını da açıkça söylediler. AKP hükümeti sorunun tartışılmasında ve ele alınışında eski yaklaşımın çok ötesine geçmedi, ciddi bir değişikliğe gitmedi. KCK’li yetkililer de özellikle bundan dolayı kaygılılar.
'YÜZDE 100 ÇEKİLME VARDIR' DEMEK YANLIŞ
KCK’li yetkililer karar vermede zorlandıklarını açıkça dile getirdiler. Parlamento'da komisyonların ve Akil İnsanlar Komisyonlarının kurulması önemlidir. Ama bazı konuların yasal ve anayasal güvenceye kavuşturulması da önemlidir.
Yaptığımız görüşme sonucunda ‘kesinlikle yüzde 100 geri çekilme vardır’ demek yanlış olacaktır. Bu konuda en fazla Kandil’in bir karar alma süreci içinde olduğu söylenebilir.
KOLAY OLMAYACAK
Demirtaş, Dicle Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada ise şöyle konuştu:
“KCK’li yetkililer gelişmeleri çok ciddiye alıyorlar, ciddi izliyorlar, ciddi tartışıyorlar, ciddi değerlendiriyorlar. Sayın Öcalan’ın çağrılarına, yaklaşımlarına ve önerilerine de çok değer biçiyorlar. Evet umutlu bir tartışma yürüyor ama şu da var. Bu işin gerçekten kolay olmayacağı ve KCK’nin kararlaşma konusunda çok rahat olmadığı da yaptığımız görüşmede ortaya çıktı. Tabii sonuçta kararlarını kendileri verecekler."
“PARLAMENTODA BİLGİ VEREBİLİRİZ”
Öcalan’la, hükümet yetkilileriyle ve KCK ile görüştüklerini ve bu üçlü arasında bir trafik yürüttüklerini söyleyen Demirtaş, isteyen herkese sürece ilişkin olarak bilgi vermeye hazır olduklarını belirtti. Parlamento'da böylesi bir bilgilendirme yapmanın önemine dikkat çeken Demirtaş, şunları söyledi:
“Bu aslında süreci yürütmek zorunda olan hükümetin sorunu ama biz BDP olarak sürecin meşruiyetinin güçlenmesi açısından şeffaflığın ve katılımcılığın önemli olduğunu düşünüyoruz ve destek sunması gereken bütün partilerin desteğini sunması gerektiği kanaatindeyiz.”
MEKTUP NÖBETİ
Demirtaş, Kandil’in iki üç gün içinde vereceği yanıtını bekleyeceklerini ve mektubu aldıktan sonra İmralı’yı ziyaret edeceklerini belirtti.
'BİZ DE TÜRK ASKERLERİNİ ÖLDÜRDÜK'
İspanya’nın El Pais gazetesi Murat Karayılan ile bir söyleşi yaptı. Karayılan verdiği röportajda, silahları bırakarak Türkiye’yi terk etmelerinin mümkün olmadığını, daha sürecin başında olduklarını dile getirdi.
Karayılan, hakikat komisyonu kurulması gerektiğinin altını çizerek, “Bir hakikat komisyonu kurulmasını istiyoruz; çünkü biz de Türk askerlerini öldürdük. Bu komisyon sayesinde iki taraf da karşılıklı olarak birbirini affedebilir” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA