• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paris çevresinde ciddi benzin sıkıntısı yaşanıyor
25 Mayıs 2016 Çarşamba 23:13

Paris çevresinde ciddi benzin sıkıntısı yaşanıyor

Fransa'da yeni çalışma yasa tasarısını protestolar kapsamında devam eden rafineri grevi yüzünden Paris çevresinde ciddi benzin sıkıntısı yaşanıyor.

Fransa'da yeni çalışma yasa tasarısını protestolar kapsamında devam eden rafineri grevi yüzünden Paris çevresinde ciddi benzin sıkıntısı yaşanıyor.

Paris'te araçlarına benzin almak isteyenler benzinlikler önünde uzun kuyruklar oluştururken, sürücüler arasında zaman zaman kavga ve arbede çıkıyor.

Ülke çapındaki 12 bin benzinlikten 4 bin 26'sında benzin sıkıntısı olduğu belirtilirken, Fransa'daki 8 rafinerinin tamamında da grev devam ediyor.

Rafinerilerin bir kısmına ulaşım hiç sağlanmazken bir kısmına da kısmen erişilebiliyor.

Sürücüler, yaşadıkları bölgede nerede benzin olduğunu gösteren interaktif uygulamaları cep telefonlarına indirerek, şehir içi benzin stokları hakkında bilgi paylaşıyor.

Benzin istasyonlarının yüzde 20'si hizmet veremeyecek noktaya geldi

Hafta başından bu yana Seine-et-Marne'de bulunan ve Paris'in de yer aldığı Ile de France bölgesine dağıtım yapan Grandpuits petrol rafinerisinin bloke edilmesiyle benzin sıkıntısı, Paris ve çevresinde de hissedilmeye başlamıştı.

Hafta sonundan itibaren kademeli olarak başlayan yol kapatma eylemleriyle göstericiler, rafinerilerden ve depolardan akaryakıt istasyonlarına nakil yapılmasını engelliyor.

Rafineri eylemleri özellikle ülkenin kuzey ve iç kesiminde etkili olurken, diğer bölgelerden de eylemlere destek gelmeye başladı. Eylemler sonucu Fransa'daki benzin istasyonlarının yüzde 20'si hizmet veremeyecek noktaya geldi.

Ülkede yoğun protestolara yol açan yeni çalışma yasa tasarısının yasalaşması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi, 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA