• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Parasını değerlendirmek isteyen buğdaya yatırıyor
22 Ağustos 2010 Pazar 12:31

Parasını değerlendirmek isteyen buğdaya yatırıyor

Tahıl Ambarı Konya'da geçen yıl 680 bin ton hububat alan TMO'nun alım miktarı bu yıl 293 bin tonda kaldı,
Tahıl Ambarı Konya'da geçen yıl 680 bin ton hububat alan TMO'nun alım miktarı bu yıl 293 bin tonda kaldı, geri kalan buğday spekülatör, tüccar, esnaf ve sanayici tarafından satın alınarak stoklandı. 
     Konya Ovası'nda bu yıl hububat rekoltesi yarım milyon ton düşerek 3,5 milyon tona gerilerken, sertifikalı tohumluk kullanımındaki artış ürün kalitesini ise yükseltti.
     Konya'da geçen yıla göre ürün miktarındaki azalmaya rağmen ülke genelindeki hububat rekoltesinin Türkiye'nin yıllık ihtiyacı olan 18 milyon tonunun üzerinde, yaklaşık 19 milyon ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor.
     Tüm dünyada hububat fiyatlarında artış gözlenirken, Türkiye'de buğday fiyatının şekillendiği Konya'da TMO'nun alım rakamları, bu yıla özgü ilginç bir durumu ortaya koyuyor. Geçen yıl Konya bölgesinde çiftçiden toplam 680 bin ton hububat alan TMO'nun bu yılki alım miktarı, 293 bin tonda kaldı. Geri kalan buğday ise spekülatör, tüccar, esnaf ve sanayici tarafından satın alınarak stoklandı.
     Öte yandan, geçen yıl kaliteli ekmeklik buğday kilogramı en fazla 60 kuruşa satılırken, bu yıl daha hasat dönemi sona ermeden aynı buğday kilogramı 70 kuruştan alıcı buluyor.
     Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar, bu yıl piyasa fiyatlarının TMO'nun verdiği fiyatların üzerinde seyrettiğini, dünya piyasalarında buğday fiyatındaki artışın da etkisiyle üreticinin buğdayını esnafın, tüccar ve sanayicinin aldığını belirtti.
     Ekmeklik buğdayın fiyatının 80 kuruşa dayanabileceğini anlatan Taşpınar, fırıncıların da bu ortamda ekmeğe zam sinyali verdiklerini dile getirdi.
     Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Muhammed Uğur Kaleli ise çiftçinin elindeki ürünün özel sektör tarafından alınıp stoklandığı görüşüne katıldığını ancak piyasadaki fiyatların kontrol edilebilir durumda olduğunu belirtti.
     Sanayicilerin isteği ve TMO'nun alım satım politikalarının ister istemez spekülatörü, tüccarı ve sanayiciyi alıma yönelttiğini dile getiren Kaleli, ''Faizlerden beklentisi olmayan bir çok yatırımcı da buğday alarak parasını değerlendirme yolunu seçti'' dedi.
     Kaleli, şuan TMO'nun elinde 2 milyon 200 bin ton buğday stoku bulunduğunu vurgulayarak, ''TMO'nun geçen yıl kadar hububat alımı yapmaması ve yüksek fiyat spekülatörlerin iştahını kabartabilir. Fiyatların aşırı yükselmesi durumunda TMO gerek elindeki stokları gerekse diğer enstrümanları kullanarak duruma kolaylıkla müdahale edebilir'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA