• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paralel Yapının Ermeni kozu iflas etti
18 Nisan 2014 Cuma 12:50

Paralel Yapı'nın Ermeni kozu iflas etti

Paralel Yapı'nın ABD'deki lobi faaliyetleri boşa çıktı.
Paralel Yapı'nın diplomatik misyonlara, düşünce kuruluşlarına Türk hükümetini şikayet amacıyla gönderilen sözde 'nazik' bilgi notlarının dışında milli menfaatleri gözardı eden ilişkileri geçen hafta ortaya çıkmıştı. Paralel Yapının ABD'deki çatı kuruluşu Türk Amerikan Birliği'nin (TAA) 10 Nisan'da 12'ye karşı 5 oyla kabul edilen Ermeni tasarısını hazırlayan ve ABD Kongresi'nden eleştiriler alan Senatör Robert Menendez'i ağırladığı öğrenildi. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin onayladığı 1915 olaylarıyla ilgili iddialara ilişkin tasarıyı hazırlayan Menendez, oylamadan bir gece önce TAA'nın gala yemeğine katıldı.
ABD ERMENİ MESELESİNDE TÜRKİYE'DEN TARAF
Bu gelişmelerin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile görüşmesinde, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda Türkiye'nin hassasiyetine dikkati çekerek "söz konusu meselenin ikili ilişkileri olumsuz etkilemesine müsaade edilmemesi" gerektiğini belirtti.
John Boehner de ABD ve Türkiye ilişkilerinde hiçbir şekilde bozulamayacağını belirtti. Bu tür meselelerin Tarihçilere bırakılmasının da altını çizdi.
JOHN BOEHNER'DEN SONRA BARZANİ İLE GÖRÜŞME
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşmesinde, Türkiye ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin enerji işbirliğini sürdürme ve geliştirme konusunda kararlı olduklarını belirterek, bunu hem Bağdat'taki merkezi yönetime hem de ABD makamlarına açık bir şekilde ifade ettiklerini vurguladı.
PARALEL YAPI'NIN ERMENİ KARTI İFLAS ETTİ
Tüm bu gelişmeler ışığında ABD'nin Türkiye ilşkilerini en üst düzeyde tutmak istediğinin bir göstergesi oldu. Paralel Yapı'nın ABD'de yapmak istediği lobi faaliyetleri ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'in ziyareti ve Neçirvan Barzani görüşmesiyle iflas etmiştir.
Ermeni lobisinin son 10 yıldır hazırlık içinde olduğu sözde Ermeni soykırımının 100. yıl hazırlığı daha doğmadan ölmüştür. Özellikle ABD'deki Neocon'larla birlikte hareket ederek Türkiye'yi uluslararası kamuoyunda zor duruma düşürmek isteyenlerin 2014 hamlesi boşa çıkmıştır. ABD'nin Kuzey Irak petrollerinin Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçişine tam onay vermesi de önümüzdeki yıllardaki ABD dış politikasını ortaya koymuştur.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA