• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Papandreu:Erdoğanı kardeş ilan ediyorum
08 Ocak 2011 Cumartesi 10:20

Papandreu:'Erdoğan'ı kardeş ilan ediyorum'

4 Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları Tesisleri'nin açılışı Türk ve Yunan başbakanlarının dostluk mesajlarına sahne oldu.
Başbakan Erdoğan, Yunan halkına barış mesajı yolladı, Yorgo Papandreu ise "Önyargıyı duvarını yıkalım" dedi. 4Ancak bu barış rüzgarı Papandreu'nun Ege ve Kıbrıs konusundaki sert mesajlarıyla gölgelendi. Erdoğan ise aynı sertlikte cevap verdi: Kıbrıs'ta çözüm istiyorsan masaya gel. AB de bizim sabrımızı test etmesin 
 
YORGO PAPANDREU: YUNAN HALKININ SELAMINI GETİRDİM
Erzurum temaları kapsamında Başbakan Erdoğan ile birlikte Cemal Gürsel Stadyumu'nda 2011 Kış Olimpiyatları tesislerinin açılışına katılan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu dostluk mesajları verdi. "Erzurum seninle gurur duyuyor" tezahüratlarıyla kürsüye çıkan ve sözlerine Türkçe olarak "Sevgili Erzurumlular" diyerek başlayan Papandreu, Erzurumlularla birlikte olmaktan çok mutlu olduğunu kaydetti.
 
TÜRKLERE BAŞARILAR DİLİYORUM
Türk ve Yunan halkları ve iki ülkenin hükümetleri olarak barış ve dostluk için çaba harcadıklarını kaydeden Papandreu, " Artık önyargıların duvarını yıkmak istiyoruz" diye konuştu. "Bütün bu gelişmeler, bu çabaya hizmet eden Erdoğan hükümetinin onurunadır " diye konuşan Papandreu şunları kaydetti:"Bugün burada sizlerle birlikteyim çünkü sizlere Yunan halkının samimi ve sıcak dostluk mesajını getirdim" Kendisine gösterilen yakın misafirperverlik için teşekkür eden Papandreu, Türkçe olarak katılımcılara "Başarılar diliyorum" dedi.
 
RECEP TAYYİP ERDOĞAN: EGE BARIŞ DENİZİ OLSUN
Tesislerin açılış töreninde Papandreu'dan sonra kürsüye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mevkidaşının dostluk mesajına karşılık verdi. Yunanistan Başbakanı'nın Erzurum'da yaşanan coşku ve heyecana ortak olmasını memnuniyetle karşıladığı ifade eden Erdoğan, 'Ege Denizi'ni bir barış denizine, bir dostluk denizine tahvil etmek için yoğun gayret sarf ediyor, hamdolsun neticelerini de alıyoruz" dedi.
 
KAVGALAR SON BULMALI
Başbakan Erdoğan şunları kaydetti: "Bugün sabahtan itibaren Yunanistanlı mevkidaşım, değerli dostum Yorgo ile çok verimli görüşmeler yaptım. Sıcak bir iletişimimizi Erzurum'da bir kez daha güçlendirdik. Geçmişteki bütün yanlışları, hataları ayaklarımızın altına alarak barışın egemen olduğu dünyayı hep birlikte kurmalıyız. Gelecek kuşaklara sevgiyi, barışı, saygıyı bırakmalıyız diyoruz. Kavganın savaşın kinin kanın egemen olduğu bir dünya istemiyoruz."
 
YUNAN HALKINA SELAM
"Barışın, sevginin, saygının egemen olduğu bir dünya istiyoruz. İşte onun için elele omuz omuza aydınlık yarınlara gidiyoruz. Bugün bu toplantının, burada buluşmanın anlamı da çok ama çok önemli. Bu bağlamda tüm Yunan halkına Türkiye'den sevgilerimizi, selamlarımızı gönderiyorum."
 
YORGO PAPANDREU: İŞGAL SÜRERSE AB'YE GİREMEZSİNİZ
Sabah gerçekleşen açılış töreninde barış mesajı verip Türk halkına selam gönderen Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu 3.Büyükelçiler Konferansı'nda diplomatlara seslenirken, Ege ve Kıbrıs konusunda Türkiye'ye sert eleştiriler yöneltti. Türkiye'nin Ege'deki uçuşlarını hatırlatıp 8 Türk savaş uçağının küçük bir Yunan adası üzerinde uçuş yaptığını öne süren Papandreu "Bunun anlamı neydi? Türkiye neyi ispatlamak istiyor? Bu hareketler, Türkiye'nin Ege'deki durumu değiştirmeyecektir. Barışa katkı sağlamak için bu tür girişimler sonlandırılmalıdır. " diye konuştu.
 
AB SÜRECİ HEP SORUNLU OLACAK
Kıbrıs sorununa da değinen Yunanistan Papandreu, "Kıbrıs'ta işgal sürdükçe Türkiye AB üyesi olamaz" diye konuştu. Papandreu, " Türkiye'nin işgali devam ettiği sürece Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinde sorunlar olacaktır. Kıbrıs sorununun çözümü için yeni çabalara ihtiyaç var, yeni kararlılıklara ihtiyaç var. Hristofyas bu konuda çözüm sağlayabilir. Ancak karşısında ciddi bir muhataba ihtiyacı var" dedi.
 
RECEP TAYYİP ERDOĞAN: SABRIMIZIN BİR SONU VAR
Başbakan Erdoğan 3.Büyükelçiler Konferansı'nda ise Ege ve Kıbrıs konusunda Türkiye'ye sert eleştiriler yönelten mevkidaşı Papandreu'ya aynı sertlikte cevap verdi. Papandreu'nun konuşması sırasında sürekli not aldığı görünen Yunan Başbakan'a tek tek cevap verdi. Başbakan özetle şunları kaydetti:
 
KUSURA BAKMAYIN AMA...
"Şu anda binlerce kilometre, binlerce mil uzaklıkta bir Tayvan, bir Brezilya AB üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebiliyor. Balkanlar'da artık vize diye bir şey kalmadı. Ama bakın AB hala Türkiye'ye izin veremiyor. Peki Türkiye'den derdiniz ne yahu, Türkiye ne yaptı size? Yani dilinizin altındaki baklayı çıkaramıyorsunuz. 50 yıllık süreçte adeta Türkiye ile dalga geçen ülkeler var. Sabrımızı test ediyorlar. Dadaşlığımızı bir yere kadar ettireceğiz ama sabrın da bir sonu var. Kıbrıs konusunda da AB'nin çifte standartı var. AB Kuzey Kıbrıs'taki izolasyonu sonlandıracaktı. Sorun son buldu mu? Bulmadı. Hala izolasyon var. Ve hep siz verirsiniz. Kuzey Kıbrıs versin, Türkiye versin. Kusura bakmayın. Masaya oturacağız, karşılıklı menfaat esasına dayalı olarak bu işi."
 
ORTAK ÇIKAR VURGUSU
"Ege'deki gelişmelerde şüphesiz ki, sorunların tümüne ortak çıkarlara dayalı, kapsamlı bir çözümü bulmamız lazım. Bunu bulacağız. Bu sorunlara çözüm bulduğumuzda karşılıklı olarak yaşadığımız rahatsızlıklar da inanıyorum ki son bulacak. Bundan hiç şüphem yok. Tabii buna sayın dostumun değindiği karşılıklı uçuşlar da dahil, Bu tür gerilimlere yol açmayacak bir Ege barışını birlikte gerçekleştireceğiz."
 
Erdoğan'ı kardeş ilan ediyorum
Yorgo Papandreu'nun 3. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmanın ardından gerilen ortam ortak basın toplantısında karşılıklı açıklamalarla yumuşadı. Toplantıda koşan Başbakan Erdoğan, Yunanistan'la ilişkilerde gelinen noktadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. "İki anavatan ve garantör olarak bir araya gelmemiz vesilesiyle Kıbrıs adasına da seslenmek istiyorum. Artık adil ve kapsamlı bir çözüm bulma zamanı gelmiştir" diyen Erdoğan, "Kıbrıs Rumları'nın bu yolda Türkiye'nin gücünden çekindiklerini duyuyoruz. Türkiye'nin dostluğu sağlamdır. Türkiye'den çekinmeleri için hiçbir sebep yoktur" İfadelerini kullandı. Papandreu ise, Erzurum'da gördüğü misafirperverlikten ve konukseverlikten etkilendiğini belirterek, "Dostum Tayyip Erdoğan'a şahsım ve Yunan heyeti adına teşekkür etmek istiyorum" dedi. Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Bir gazetecinin "İki lider arasındaki güven iki halk arasında da oluşturulabilir mi?" şeklindeki sorusu üzerine Papandreu, "Bizim Erdoğan'la ilişkilerimiz çok iyi, mükemmel düzeyde. Türkler'in de bildiği bir kelime, ben onu kardeşim olarak ilan ediyorum " diye konuştu.
 
Yunan muhalifler ziyarete çok kızdı. Yunanistan Başbakanı Papandreu'nun Erzurum ziyareti muhalefet partilerinin sert eleştirilerine neden oldu. Papandreu'nun, Türkiye ile "gizli diploması yaptığını" öne süren muhalefet, "Hükümetin milli duygulardan yoksun şeffaf olmayan bir dış politika uyguladığını" öne sürdü.
 
Ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Başkan Yardımcısı Dimitris Avramopulos, yaptığı açıklamada, "Papandreu'nun, Erzurum'daki buluşmaya herhangi bir diplomatik hazırlık yapmadan ve belirli bir gündem maddesi oluşturmadan sürüklendiğini" ifade ederek, "Başbakan'ın, Türk diplomatların toplantısına katılması ve Türkiye Başbakanı ile olan gizli görüşmesi, bu dönemde zor bir aşamada bulunan Türk-Yunan ilişkileriyle ilgili endişe ve sorular yarattı" dedi.
 
Batı Trakya kendi müftüsünü seçsin
 
Başbakan Erdoğan, büyükelçilere hitap ederken Batı Trakya'da yaşanan sıkıntılarada dikkat çekti. Bölgede yaşayanların kendi müftülerini seçemediklerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Pazartesi günü, 52'den bu yana hiçbir Türk lideri veya üst düzey yöneticisi patrikhaneye gitmemiştir. Pazartesi günü benim yardımcım Sayın Arınç patrikhaneye gitmiştir. Kısa bir süre önce aynı şekilde Büyükada'da biz patrikle orada kilisede bir araya geldik, yetimhaneyi gezdik. Verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğu içindeyiz. Yetimhaneyi kendilerine teslim ettik. Aynı şekilde Sümela Manastırı'nda dini ayine izin verdik. Trabzon'un hassasiyetine rağmen bu adımı attık. Bir gerçeğin bilinmesi lazım. Bunlar benim ülkemin vatandaşları. Batı Trakya'da ise seçilmiş müftüler hala kabullenilmiyor, atama yapılıyor. Burada patriğin bizim tarafımızdan atanması ne kadar doğru değilse, Batı Trakya'da da baş müftünün atanması o denli yanlış ve doğru değildir. Bunları karşılıklı yapmamız lazım. Dostum Yorgo'nun samimiyetinden endişe etmiyorum ve hakikaten bu iradeyi kendisinde görüyorum. Bizde de bu irade var. Biz bu dönemde bunu başarmalıyız, bizden sonraki nesillere çürük çarık bir siyaset dünyası
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyeleri Konya'da
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA