• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Panplast ihracatını artırıyor
27 Aralık 2013 Cuma 16:40

Panplast ihracatını artırıyor

Panplast, istihdamını üç katına çıkarırken sektörün lideri oldu ve 2013 yılı ihracatını yüzde 340 artırdı.
Türkiye’de ilk kez yassı damla sulama borusunu üreterek bir ilki başaran ve sulama borusu almak için dışarıya ödenen dövizin üreticinin cebinde kalmasını sağlayan Panplast, Türkiye’nin en başarılı çiftçi kooperatifi olan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ile tarımsal sanayi devi Konya Şeker’in oluşturduğu Anadolu Birlik Holding çatısı altında Cihanbeyli ilçesinde kuruldu.
Türkiye’de sulama sistemleri ve plastik boru hakimiyetinin yabancılarda olmasının önüne geçmek için Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un öngörüsüyle kurulan Panplast Damla Sulama Sistemleri Tesisleri, kısa zaman içerisinde sulama sistemleri pazarına müdahil oldu ve hem kapasitesini, hem de istihdamını 3 katına çıkararak sulama sistemleri pazarındaki fahiş fiyatların yarı yarıya düşmesini sağladı. İlk etapta yassı damla sulama, yuvarlak damla sulama ve yağmurlama sulama boruları üretimi gerçekleştiren Panplast, ülke ihtiyacının dışında 4 ülkeye ihracat yaparken, 2013 yılı itibariyle ihracat yaptığı ülke sayısını 13’e çıkardı ve ürünlerini 3 kıtaya ulaştırdı. 2012 yılında ürün çeşidini artırma kararı alan ve 6 bin 900 ton/yıl kapasiteli koruge boru ile 4 bin 500 ton/yıl kapasiteli PVC boru tesisini kuran Panplast, Konya Şeker garantisi ve güvencesiyle üretim yaparken, bünyesinde PP Çuval, File çuval ve Balya İplik Tesisleri’ni kurdu.
 
“3 KITA’DA 13 ÜLKEYE İHRACAT”
Ürünlerin çoğunu yurtdışına pazarlayan Panplast, Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Romanya, Gürcistan, Irak, Cezayir, Fas, Azerbaycan, Özbekistan, Bulgaristan, Tunus ve son olarak da kara kıtanın çölleriyle meşhur ülkesi Nijer’e ihracat yapıyor.
2013 yılının son günlerinde Afrika ülkesi Nijer’e yapılan ihracatla ilgili açıklama yapan Panplast Genel Koordinatörü Altuğ Altıok, Panplast olarak son yıllarda ihracata büyük önem verdiklerini ve bu nedenle de taleplere yetişemediklerini belirterek, “Türkiye için bu yıl ihracat yapma ve ihracata yönelme zamanıdır. Biz de kurum olarak şu anda ihracatta gaza basmış durumdayız. Bu yılın son günlerinde ilk kez Afrika ülkesi olan Nijer’e ilk etapta 10 tırdan oluşan bir ihracat gerçekleştirdik. Bu ihracatın ardından Ukrayna, Fas ve Tunus ülkelerine de ihracat yaparak yılı tamamlamış olacağız” dedi.
2013 yılı itibariyle geçen yıla oranla ihracatta büyük bir büyüme gerçekleştirdiklerini ve bu başarıyı da sistemli bir çalışmaya borçlu olduklarını vurgulayan Altuğ Altıok, “Bu yıl geçen yıla göre yüzde 340’lık bir artışla ihracat yaptık. İhracat yaptığımız ülke sayısında da bu yıl büyük bir artış oldu. 4 ülkeye yaptığımız ihracatımızı 13 ülkeye çıkardık. İhracatımızda 2012 yılında yaptığımız ve üretime kazandırdığımız PVC, Koruge Boru, Çuval ve Balya İplik Tesisleri’mizin büyük katkısı oldu. Burada şu hususu da belirtmekten geçmeyeceğim. Pankobirlik Genel Başkanımız Sayın Recep Konuk’un, Başbakan Sayın Erdoğan’la birlikte Afrika ülkelerine yaptığı geziyle fiyat ve kalite politikamız ihracatımızın artmasındaki önemli etkenlerden birisini oluşturmuştur” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA