• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistandan birlik çağrısı
08 Mart 2015 Pazar 08:25

Pakistan'dan birlik çağrısı

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, İslam ülkelerini çok boyutlu güvenlik sorunlarını çözebilmek için birlik olmaya çağırdı.

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Türkiye-Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin yabancı paydaşları ile başkent İslamabad'da düzenlediği 6'ıncı İslam Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Forumu''nda yaptığı konuşmada İslam ülkelerinin daha fazla işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.

Ortaya konacak çabaların sadece ulusların kendi refahı, kendi gelişmişliği için değil  'Ümmet' bilinci çerçevesi altında tüm İslam dünyası adına yapılması gerektiğine işaret eden Hüseyin, ancak bu anlayış ile İslam dünyasına huzur gelebileceğini belirtti.

Müslüman halklar arasında yaşanan mezhepçilik ve  terörizm gibi konuların islami anlayış ile kesinlikle bağdaşmadığını vurgulayan Hüseyin, şöyle konuştu:

"Bugün İslam dünyası aşırıcılık, mezhepçilik, siber terör gibi tehlikeler ile karşı karşıyadır. Bu sorunlar sadece yaşandığı bölgeleri değil tüm İslam dünyasını etkileme kapasitesine sahiptir. Nefret ve şiddet yöntemlerinin İslami düşünceyi kirletmesine izin vermemeliyiz.  Buradan tüm İslam ülkelerine seslenmek isterim ki içimizdeki çok yönlü güvenlik sorunlarını ancak birlik olarak çözebiliriz. Müslüman coğrafyasındaki kaynakları daha verimli ve adaletli kullanmak için de aramızdaki diyaloğu arttırmalıyız. Her birimizin jeopolitik önemi, her birimizin kaynakları ve gelişmişliği hepimiz için olmalıdır.  Pakistan olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin,Filistin'in, Bosna-Hersek'in egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunmasına olan desteğimizi sürdüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin'in konuşmasının ardından İslam Dünyası 'İstanbul Ödülleri' töreni yapıldı. TASAM tarafından ilk kez bu yıl düzenlenen törende İstanbul 'Strateji' Ödülü Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne , İstanbul 'Kamu Diplomasisi' ödülü ise TRT'ye verildi. Strateji ödülü D-8 Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi'ye , kamu diplomasisi ödülü ise TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu'ya takdim edildi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA