• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan seferberliği
11 Ekim 2010 Pazartesi 23:33

Pakistan seferberliği

Yardım dernekleri, Kurbanda da kardeş ülke Pakistan'a el uzatmak için seferber oldu
KİMSE YOK MU, PAKİSTAN 7 MEZBAHA KURACAK
Kurban Bayramı’nda yardımların tarihinin en büyük felaketlerinden birisini yaşayan kardeş ülke Pakistan için yoğunlaşması bekleniyor. Konya Kimse Yok Mu Derneği Konya Şube Müdürü Hasan Aşçı, sel felaketi yaşayan Pakistan halkına yardımların devam ettiğini söyledi. Aşçı, Kurban Bayramı’nda Pakistan’da 7 bölgede mezbaha kuracaklarını, burada kesilen kurbanların Pakistan halkına dağıtılacağını bildirdi.

AYDER-İHH 125 ÜLKEYE YARDIMDA BULUNUYOR
Anadolu İnsani Yardım Derneği de (AYDER) Kurban Bayramı’nda 125 ülkede ihtiyaç sahibi insana yardım yapmayı planlıyor. Bayramda öncelikli olarak yetimlerin giydirilme çalışmaları yapan AYDER, bayramda Pakistan’daki çocuklar için de yardım yapacak. AYDER Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Mustafa Erikçi, “Vekâlet yolu ile kurban bağışı yapmak isteyen vatandaşlar ile 300 lira vererek bir kurban bağışı yapabilir” diye konuştu.

DOST ELİ AFRİKA’DA İMDADA YETİŞİYOR
Konya Dost Eli Derneği de Kurban Bayramında hayırseverlerin bağışlarını ihtiyaç sahiplerine iletmeyi planlıyor. Dost Eli Derneği Müdürü İsmail Köksal, bağışçıların istekleri doğrultusunda kurbanları yurt içinde ve yurt dışında kesimlerin yapılacağını belirtti. Köksal, “Yurtdışındaki kesimler ise önceden belirlenen; açlık sınırındaki Afrika ülkeleri, savaş ve doğal afetlerin yaşandığı ülkelerde gerçekleştiriliyor” dedi. 
Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesiyle Konya yardım dernekleri ve vakıfları ihtiyaç sahipleri için bu yıl da yapacağı yardımlarla sevindirecek. Dernekler ve vakıflar hem yurt içi hem de yurt dışında ve özellikle Pakistan’da kurban eti dağıtımı yapacak.
 
KİMSE YOK MU DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA KURBAN KESİMİ YAPIYOR
Konya Kimse Yok Mu Derneği Konya Şube Müdürü Hasan Aşçı, yurt içinde ve yurt dışında hayırseverlerin yardımları ile kurban kesimi yapılacağını belirtti. Hasan Aşçı, “Yaklaşık 40–50 ülkede kurban kesimi yapacağız. Hayırseverlerin istekleri üzerine kurbanları yurt içinde veya yurt dışında kesilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak” dedi. Derneğin sel felaketi yaşayan Pakistan halkına yardımların devam ettiğini ve kurbanda da yardımların süreceğini belirten Aşçı, “Pakistan halkına yardımlarımız hala devam etmekte.
 
Orada kurulan çadırlarımızda buradan giden gıda ve yiyecek malzemeleri ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Ayrıca kurban bayramında Pakistan’da 7 bölgede mezbaha kurulacak ve buralarda kesilen kurbanlar Pakistan halkına dağıtılacak. Afrika ülkelerinde de kurban etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Afrika’da birçok fakir ülkede insanlara kurban eti dağıtımı yapacağız” diye ifade ettiler.
 
Bağış miktarları hakkında bilgi veren Hasan Aşçı şöyle konuştu: “Birçok yerde hayırseverlerin yardımı ile ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtacağız. Bağış miktarımız koyun bağışı yapmak isteyenler için 450 lira ve kurbandan hisse almak isteyenler için ise 400 lira bağış topluyoruz. Kurbanlar İslami şarlara uygun şekilde kesildikten sonra, 5 kilo saf et ve 7 kilo kemikli et olarak paketlenip donduruculara konulacak. Dondurulan 5 kilo saf et ve 7 kilo kemikli et paketleri bölgedeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. İhtiyaç sahiplerini dosyaları ve sosyal durumları inceleyerek tespit edilecek, gerçekten yardıma ihtiyacı olanlara verilecek.”
 
AYDER 125 ÜLKEYE ULAŞIYOR
Anadolu İnsani Yardım Derneği de (AYDER) Kurban Bayramı’nda 125 ülkede ihtiyaç sahibi insana yardım yapmayı planlıyor. Bayramda öncelikli olarak yetimlerin giydirilme çalışmaları yapan AYDER, bayramda Pakistan’daki çocuklar içinde yardım yapacak. AYDER Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Mustafa Erikçi, kurban bağış bedelleri ve yardımın dağıtımı hakkında bilgi verdi: “Hayırseverlerin bağışları ile bu yıl 125 ülkede yardımlar yapmayı planlıyoruz.  Vekâlet yolu ile kurban bağışı yapmak isteyen vatandaşlar ile 300 lira vererek bir kurban bağışı yapmış olabiliyor. İslami şartlara uygun olarak kesin kurbanlar bölgedeki ihtiyaç sahibi insanlara dağıtılacak. Ayrıca kurbanı kesilen bağışçılara ‘kurbanınız kesildi Allah kabul etsin’ diye kısa mesaj ile bilgi verilecek.”
 
DOST ELİ YİNE YARDIMA UZANIYOR
Konya Dost Eli Derneği de Kurban Bayramında hayırseverlerin bağışlarını ihtiyaç sahiplerine iletmeyi planlıyor. Dost Eli Derneği Müdürü İsmail Köksal, bağışçıların istekleri doğrultusunda kurbanları yurt içinde ve yurt dışında kesimlerin yapılacağını belirtti. Köksal şöyle devam etti: “Yurtdışındaki kesimler ise önceden belirlenen; açlık sınırındaki Afrika ülkeleri, savaş ve doğal afetlerin yaşandığı ülkelerde gerçekleştirilmektedir. Yurtdışında kesilen bu kurbanların eti bizzat dernek görevlileri tarafından ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılmaktadır. Ayrıca kurban bayramı dışında yıl içerisinde bağışçılardan gelen adak, akika ve şükür kurbanlarının kesimi de yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA