• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan olarak birlik beraberliğinizi asla bozmayın
13 Ekim 2010 Çarşamba 18:02

'Pakistan olarak birlik beraberliğinizi asla bozmayın'

Sel felaketinin yaşandığı Pakistan'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.
Sel felaketinin yaşandığı Pakistan'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.
 
Pakistan'ın Multan bölgesinde Türk Kızılayı tarafından yaptırılan Mevlana evleri teslim töreninde konuşan Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine yaptığı saldırılardan da bahsederek İsrail'in özür dilemedikçe Orta Doğu'da yalnız kalmaya mahkum olacağını ifade etti.
 
Sel felaketi sebebiyle hayatını kaybedenlere rahmet ve Pakistan halkına başsağlığı dileyen Erdoğan, "Bizi tarih birleştiriyor, bizim ortak kültürümüz var. Bizim ortak değerlerimiz var. Bu kültür, bu değerler uğruna asırlar boyu birlikte yürümüşüz. Şimdi de bu sorumluluğun bize yüklediği görevin infazı için buradayız" dedi. Sel felaketi olduğu andan itibaren Kızılay'ın hemen burada olduğunu söyleyen Erdoğan, tespitleri yaparak bölgede kalıcı eserler bırakmak istediklerini dile getirdi. Halkın duyarlılığının devam ettiğini söyleyen Başbakan, süratle burada yatırımlara başlayacaklarını ifade etti.
 
Muzafferabad'da yapılanları gezip gördüğün söyleyen Erdoğan, Pakistan'a ve Türkiye'ye yakışanı yapıp çalışmaları hemen başlattıklarını belirtti. Pakistan'ın Türkiye'yi kurtuluş mücadelesinde ve 1999 depreminde yalnız bırakmadığını hatırlatan Erdoğan, bu kadar birbirini seven 2 ülke halklarının bu tür günlerde birbirinin imdadına yetişmesinin tabi olduğunu söyledi. Askeri, siyasi, ekonomik, ticari birçok alanda yapılacak işler olduğunu söyleyen Erdoğan, "Ulaşımda, enerjide yapacağımız yatırımlar var. Özellikle tarımsal alanda atmamız gereken adımlar var. İnşaat sektöründe Çin'den sonra 2'nci ülkeyiz. Bu tür yatırımlarda Türk müteahhitlerin yükleneceği işler olabilir. Burada elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.

Türkiye'nin terörle mücadele ettiğini hatırlatan Başbakan, "Pakistan'ın birliğine, bütünlüğüne kast edenler var. Pakistan halkı olarak bu birlik, beraberliğinizi asla bozmayın. Bunu bozmak isteyenlere fırsat vermeyin. Şunu açık söylüyorum: Pakistan'ın zayıf düşmesi Pakistan dışında birilerini sevindirir. Herhalde o birilerinin kimler olduğunu anlıyorsunuz. Onlar bizim için de aynıdır, sizin için de aynıdır. Onun için güçlenmeye mecburuz. El ele, omuz omuza vererek 'daha güçlü Pakistan ve daha güçlü Türkiye' diyeceğiz" dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA