• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paketin en çok konuşulanlarına halk ne dedi?
27 Ekim 2013 Pazar 09:13

Paketin en çok konuşulanlarına halk ne dedi?

Yaş, cinsiyet, eğitim ve siyasi eğilim kotaları dikkate alınarak yapılan araştırmada Demokratikleşme paketine destek var.

Demokratikleşme paketi algı araştırması Kamuoyunun pakete ilişkin algılarının belirlenmesi amacıyla Araştırma CATI (Bilgisayarlı Destekli Telefon) yöntemiyle TÜİK NUTS2 Coğrafi Bölgeleme oranları doğrultusunda Türkiye genelinde yapıldı.  Bölgesel dağılımda TÜİK seçmen istatistikleri dikkate alınan araştırmada ayrıca yaş, cinsiyet, eğitim ve siyasi eğilim kotaları dikkate alınarak tasarlandı. 15-24 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette çarpıcı sonuçlar var.

 

Toplam 1350 denekle gerçekleştirilen görüşmeler sonucu elde edilen veriler değerlendirmeye tabi tutuldu. Demokratikleşme Paketi'nde açıklanan ve en çok konuşulan konulara halkın nasıl baktığını haber7 okuyucularıyla paylaşıyoruz...
İşte çok konuşulan 3 kritik konu ve halkın partilere yaklaşımları...
 
KAMUDA BAŞÖRTÜSÜ
 
Kılık kıyafet yönetmeliğinin değiştirilerek (resmi elbise giymek zorunda olan askeriye mensupları, yargıç, hakim ve savcıların haricinde) kamu kurumlarında baş örtüsü yasağının kaldırılması konusu halkımız tarafından büyük oranda olumlu karşılandı. Yapılan değişikliği olumsuz bulanların oranı sadece yüzde 23,2 iken olumlu ve kısmen olumlu bulanların oranı yüzde 75'tir.
 
 
KURBAN DERİSİ
 
Vatandaşın kurban derisi, fitre ve zekat gibi yardımlarını istediği yere verebilmesiyle ilgili yapılan düzenlemeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna katılımcıların yüzde 80'i "Olumlu Buluyorum" yanıtını verdi.
 
 
ANDIMIZ'IN KALDIRILMASI
 
"İlkokullardaki öğrenci andı uygulamasının kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 45,7'sinden "Yanlış Buluyorum" yanıtı geldi. Uygulamanın kaldırılmasını doğru bulanların oranı yüzde 40,2'dir. Bu konuda "Fikrim Yok/Kararsız" yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 14,1'dir.
 
 
TÜRKİYE KENDİSİNİ HANGİ PARTİYE YAKIN HİSSEDİYOR?
 
Katılımcıların kendilerini en yakın hissetlikleri siyasi partiler oranlarıyla birlikte sırasıyla; yüzde 39,6 AK PARTİ, yüzde 18,6 CHP, yüzde 7,6 MHP, yüzde 3,9 BDP'dir. Katılımcılarınyüzde 20,2'si ise bu soruyu yanıtsız bırakarak herhangi bir görüş beyan etmedi.
 
 
EN REFORMCU PARTİ
 
Ankette, "Demokrasi, hukuk ve özgürlükler konusunda sizce siyasi partilerimzden hangisi diğerlerine göre daha reformcu ve yenilikçidir?" sorusuna vatandaşlar demokrasi, hukuk ve özgürlükler konusunda yüzde 44,1 oranıyla en reformcu ve yenilikçi bulduğu siyasi parti AK Parti cevabını verdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA