• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özürlülere vergi kolaylığı
30 Nisan 2010 Cuma 18:24

Özürlülere vergi kolaylığı

Özürlülere vergi müjdesi...
Gelir İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamada, ''Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulanması Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanmasına ilişkin ÖTV Sirküleri'' ile uygulamaya açıklık getirildiği belirtildi.

Buna göre, ÖTV istisnası için hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde yapılanözeltertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması gerekecek.

Sakatlık derecesi yüzde 90'ın altında olanların bu şekilde hareket ettiriciözeltertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettiriciözeltertibat sayılmayan (direksiyonatopuztakılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) ve tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçlarda istisna uygulanmayacak.

Sirküler uyarınca otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızınözeltertibatlı araç olarak değerlendirilmemekle birlikte, sol ayağında veya sol bacağında sakatlığı olanlar için otomatik vites, hareket ettiriciözeltertibat olarak sayılacak.

Bu çerçevede,sağlıkraporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan ''H'' sınıfı sürücü belgesine haiz malul ve engelliler, başkacaözeltertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araç alımında istisnadan yararlanabilecek. Sağ ayağında veya sağ bacağında sakatlığı olanlar da, gaz veya fren pedalında sakatlığına uygun hareket ettiriciözeltertibat yaptırmak suretiyle otomatik vitesli araç alımında istisnadan faydalanabilecek.

-5 YILLIK SÜRE-

Bu arada, ÖTV istisnası uygulanan araçların istisnadan yararlananlar dışındaki 3. şahıslar tarafından (bağış, hibe veya satış şeklinde) edinimi halinde, adına kayıt ve tescil işlemi yapılan alıcı tarafından ÖTV beyan edilmesi gerekecek. İstisnadan yararlanılarak alınmış olan araç 5 yıl geçmeden satılırsa, bu satış için ÖTV ödense dahi 5 yıllık süre içinde ikinci bir araç için istisna sözkonusuolamayacak.

İstisnadan yararlanılarak satın alınan aracın iktisabından itibaren 5 yıl geçtikten sonra bir başka araç için de ÖTV istisnası uygulanabilecek. Bu şekilde istisnadan yararlanılabilmesi için eldeki aracın satılması zorunluluğu bulunmayacak.

İstisnadan yararlanarak satın aldığı aracı 5766 sayılı Kanunun 19/c maddesinin yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2008 tarihinden önce veya sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu hurdaya çıkaran malul ve engelliler, bu aracı iktisabından itibaren 5 yıl geçmemiş olsa dahi, söz konusu tarihten sonra yeni bir aracı satın alırken ÖTV istisnasından yararlanabilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA