• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öztürk, Almanya ile vize sorununu gündeme getirdi
02 Mayıs 2012 Çarşamba 16:46

Öztürk, Almanya ile vize sorununu gündeme getirdi

KTO Başkanı Selçuk Öztürk Konya Almanya İkili İş Görüşmeleri toplantısının açılışında Almanyayla ticarette yaşanılan vize sorununu gündeme getirdi.
KTO Başkanı Selçuk Öztürk Konya Almanya İkili İş Görüşmeleri toplantısının açılışında Almanya’yla ticarette yaşanılan vize sorununu gündeme getirdi. Öztürk, “Almanya pazarına giren Türk işadamları vize sorunu yüzünden rekabette zarar görmektedirler” dedi. 

Konya Almanya İkili İş Görüşmeleri, Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Ulaştırma Bakanı Jörg Bode başkanlığında Konya'ya gelen ticaret heyetinin katıldığı açılış töreniyle gerçekleştirildi. Açılışa AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ve işadamlarından oluşan davetliler katıldı.  
 
KTO Başkanı Selçuk Öztürk Konya toplantının açılışında yaptığı konuşmada Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olduğunu belirterek, “2011 yılında ülke bazında en fazla ihracat yaptığımız ülke Almanya’dır. Almanya'nın toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 10,41 olurken, ihracatımız geçtiğimiz yıla göre yüzde 21 artış göstererek 13,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. 240,8 milyar dolarlık ithalatımızda 23 milyar dolarla Almanya pay almaktadır. Bu denli önemi ticari ilişkilerimizde yaşadığımız en büyük sorun vize sorunudur. Türk işadamlarının vize başvurularında zaman kaybı yaratan bürokratik uygulamalar yüzünden rekabetimiz açısından zarar görmekteyiz. Ayrıca, Türkiye’nin AB ülkeleriyle vizesiz seyahatine imkân sağlayacak müzakereler Almanya’nın karşı tutumu nedeniyle gerçekleştirilemedi. Umarız bu sorunu en kısa zamanda çözüme kavuşturarak ikili ilişkilerimizi daha iyi noktalara getirebiliriz” dedi.
Başkan Öztürk, “Almanya’da ve Türkiye sadece ticaret ortağı değil, 3 milyondan fazla vatandaşımızın kurduğu bağla tarihi dost iki ülkedir. Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız 80 bine yakın işletmesiyle 400 bin kişiye istihdam sağlayarak Almanya ekonomisine sağladıkları büyük katkı ortadadır. Dost ülke Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi Bakanı’na davetimizi kabul ederek Konya ve Almanya arasında ikili ilişkileri daha iyi seviyelere getirecek diyalog ortamına katkı sağladıkları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmasının ardından Öztürk, Konya ekonomisi hakkında sunum gerçekleştirdi. Öztürk, “Ülkemiz bu dönemde gelişmesini tüm bölgelerine yayarak devam ettirmektedir. Bu çalışmayla kısa vadede Türkiye’de önemli ticaret şehirleri ortaya çıkacaktır. Konya’da bu şehirlerin başında gelmektedir. Şehrimizin önümüzdeki dönemde uluslararası ticaret merkezi olması yönünde göstergeleri artan dış ticaret rakamlarından almaktayız. Dış ticarette dengeli büyüme sağlayan Konya, bir önceki yıla göre yüzde 20 ihracatını artırmayı başarmıştır. Ülkemizin son on yılda gerçekleştirdiği ihracat ortalamasından daha fazla ihracat gerçekleştiren Konya, ilerleyen yıllarda daha yüksek dış ticaret rakamlarını yakalayacak potansiyele sahiptir” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA