• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öztürk; "Seçimden sonra gündem ekonomi olmalı"
27 Mayıs 2011 Cuma 15:34

Öztürk; "Seçimden sonra gündem ekonomi olmalı"

Konya Ticaret Odası Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı dün yapıldı. Toplantıya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz ile SGK İl Müdür Yardımcısı Ramazan Başta konuk olarak katıldı.

Konya Ticaret Odası Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı dün yapıldı. Toplantıya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz ile SGK İl Müdür Yardımcısı Ramazan Baş’ta konuk olarak katıldı. Sıtkı Aksöz ve Ramazan Baş kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını kapsayan 6111 sayılı kanunla ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

Konya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz Yasayla birlikte (TEFE/ÜFE)uygulanması ile hesaplanan borçlarını ödeyen mükelleflerin; gecikme faizi ve gecikme zammı ile vergi aslına bağlı olan cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçildiğini söyledi. Aksöz Kanun’un 31 Aralık 2010 tarihine kadar beyan edilmesi gereken yıllık gelir ve kurumlar vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, gelir ve kurumlar vergisi stopajı, damga vergisi gibi beyana dayalı tüm vergiler ile 31 Aralık 2010 tarihinden önce tahakkuk eden yıllık harçlar, motorlu taşıtlar vergisi gibi alacakları kapsadığını hatırlattı. Kanunun getirdiği imkanlara değinen Aksöz; “Mükellef ile vergi idaresi arasındaki davaların sulh yoluyla çözümü yönünde düzenleme yapılmıştır. Davanın bulunduğu safhalara göre önemli indirimler yapılmaktadır. İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için Kanundan yararlanılarak ödeme imkanı getirilmekte ve böylece gelecekteki ihtilafların önlenmesi sağlanmaktadır. Matrah ve vergi artırımı ile mükelleflere geçmiş vergilendirme dönemi ile ilgili olası risklerini ortadan kaldırma imkanı verilmektedir. Yapılandırılan borçların taksit ile ödenmesi imkanı getirilmiştir.” dedi. Aksöz 31 Mayıs 2011 tarihi itibariyle başvuru süresinin sona ereceğini belirterek, kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin bir an önce başvuruda bulunmaları gerektiğini bildirdi.

SGK İl Müdür Yardımcısı Ramazan Baş’ta kamu alacaklarına kolaylık getiren 6111 sayılı yasadan borcu olan SGK üyelerinin faydalanmalarını istedi. Baş, şu ana kadar Konya‘da 4a,4b,4c’de 49.700, geçici 17. Maddeye göre de 8500 olmak üzere toplam 58.200 başvuru olduğunu belirterek, başvuruların internet aracılığı ile postayla ve bizzat başvurarak yapıldığını, borç yapılandırmasının da 6 aydan 42 aya kadar vade ile yapılabildiğini söyledi.

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk’te Konya Ticaret Odası üyelerini yakından ilgilendiren Torba Yasa ile ilgili Meclis üyelerine bilgilendiren SGK ve Vergi Dairesi yöneticilerine teşekkür etti.

Alacaklara kolaylık getiren bu yasadan borcu olan üyelerin faydalanmasını isteyen  Öztürk, Konya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdi.

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk “Konya’yı ileriye götürebilecek çalışmaların içerisinde aktif olarak yer alacaklarını ve Konya’nın sorunlarına sahip çıkacaklarını belirterek şunları söyledi: “Türkiye 2023 vizyonunda 500 milyar dolar ihracat, kişi başına 25 bin dolar milli gelir hedefliyor. Konya’da bu hedeflere kendisini hazırlamalı ve kendi yol haritasını belirlemeli. İhracatımız istediğimiz düzeyde değil.7.5 milyar dolarlık ihracat hedefi var. Bu hedefi yakalayabilmek için özel sektöre büyük görevler düşüyor. Ancak sevindirici bir gelişme, TİM’in açıkladığı ilk bin ihracatçı arasında Konya’dan 5 ihracatçı firmamız var.  Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirle Konya da kişi başına düşen milli gelir arasında fark var. Dolayısıyla biz öncelikle Türkiye de kişi başına düşen milli gelir hedefine ulaşmalı ve uzun vadede yani 2023 hedefinde kişi başına 25 bin dolar hedefine ulaşmalıyız.

Bunu yapmak içinde Konya sanayi ve ticaretini geliştirmeli özellikle makine, otomotiv ve gıda gibi iddialı olduğu sektörlerde bilgi yoğun yeni teknolojiye doğru önemli adımlar atması gerekir.”

Türkiye’nin şu anda birinci gündem maddesinin seçim olduğunu belirten Öztürk, 12 Haziran’dan sonra tüm siyasi partilerin seçim gündemini bırakıp, ekonomi gündemini birinci plana alması gerektiğini belirtti. Türkiye’deki işsizliğin yüzde 11.5 civarında olduğunu, ancak gazete ilanlarında kalifiye eleman ilanları ile dolu olduğunu dile getiren Öztürk, “Bu çelişkiyi iyi tahlil edip, sanayimizin ara eleman sıkıntısını gidermemiz gerekir” dedi.

Tunus, Mısır, Libya ve Yunanistan gibi ülkelerdeki krizleri değerlendiren Öztürk, Türkiye’nin ekonomik yapısının güçlendiğini, ancak özellikle komşu ülkelerle Türkiye ve Konya’nın ihracatının önemli ölçüde etkilendiğini, bu ülkelerde durumun düzelmemesi halinde etkilenmenin derinleşebileceğini belirtti. Başkan Öztürk, bu ülkelerle dış ticaret yapan üyelerin dikkatli olmaları gerektiğini, Türkiye’nin ve Konya’nın gerekirse dış ticarette yeni hedef ülkelere belirlemesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA