• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özgürlük dalgasını kan dökerek bastırıyorlar
22 Şubat 2011 Salı 14:14

'Özgürlük dalgasını kan dökerek bastırıyorlar'

Has Parti Konya İl Başkanı Av. Veli Tolu Libyada Yaşanan olayları değerlendirdi.

HAS Parti Konya İl Başkanı Tolu; “HAS PARTİ olarak tarihi bağlarımızın olduğu Libya halkının özgürlükleri adına yaşadığı katliamı elemle izlemekteyiz. Libya halkının kendi kaderini tayin etme istekleri, onların en doğal hakkıdır. Yıllarca halkın sesine kulak vermeyen, halkının kaynaklarını sömüren, aykırı düşünenlere işkenceler uygulayan, halkının geleceğine ambargo uygulayan Kaddafi yönetimi; bu yaşanan özgürlük dalgasını yıllardır yaptığı gibi kan dökerek bastırmaya çalışmaktadır. Halkın savaş uçaklarının halka ateş açtığı, resmi rakamlara göre 200 ama ajansların verdiği bilgilere göre 300’ü bulan ölü sayısı tüm insanlığın içini sızlatmaktadır.

Özellikle Kaddafi yönetimin uyguladığı aşırı şiddetin, uçaklarla Libya'ya getirilen paralı kişiler ile yaklaşık bir milyon civarındaki, çeşitli Afrika ülkelerinden Libya'ya gelmiş kişiler kullanılarak gerçekleştirdiği cinayetlerin katliam boyutuna vardığı da medyada doğrudan Libyalı sivil halk tarafından ifade edilmektedir. Mısır ve Tunus’taki olaylara tepki veren ve gündem oluşturan iktidar, muhalefet ve sivil toplum örgütleri; Bahreyn, Yemen, Cezayir, Ürdün ve Libya'daki gelişmelere, büyük ölçüde sıradan dış haberler gözüyle bakmaktadır. Özellikle tarihi bağlarımızın olduğu Libya halkına dostluk ve kardeşlik gösterememektedir. Ömer muhtar’ın torunları şuanda Libya toprakları üzerinde diktatör Kaddafi yönetimi tarafından zulüm ve işkenceye daha da şiddetli şekilde maruz kalmaktadır. Çoluk çocuk demeden paralı askerler tarafından sivil halkın üzerine ateş açılmaktadır.

Kaddafi’nin oğlu tarafından ülkemize yapılan ağır eleştirileri asla kabul etmiyoruz. Bunun cevabını siyasi iktidar olan hükümet yetkilileri tarafından biran evvel verilmesini arzu ediyoruz. Ancak ne hükümet yetkilileri nede başbakandan somut bir cevap bugüne kadar maalesef gelmedi. Tunus ve Mısırdaki olaylara uzun süre seyirci kalarak olayların son günlerinde mecburen tepki gösteren hükümet, yine aynı tavrı sergilemekte ve bekle-gör politikasını izlemektedir. Ne Başbakanlıktan nede dış işlerinden konuyla alakalı net bir tavır gelmemiştir. Acaba hükümet Mısırda olduğu gibi Obama’nın açıklamasından sonramı net bir tavır belirleyecek.
Has Parti olarak dünyanın her neresinde olursa olsun yaşanan insanlık dramlarına duyarsız kalamayacağımızı belirtiyorum. Dünyada zadeganlar devri sona eriyor Ortadoğu ve Arap coğrafyasında yaşananlar bunun apaçık bir göstergesidir.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA