• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özgenerden hodri meydan!
10 Şubat 2011 Perşembe 12:01

Özgener'den hodri meydan!

TFF Başkanı Mahmut Özgener, son günlerde yaşanan gelişmeler üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

TFF Başkanı Mahmut Özgener, son günlerde yaşanan gelişmeler üzerine bir basın toplantısı düzenledi. 

İşte Özgener'in sözleri:

Beşiktaş-Karabükspor maçında çok sevdiğimiz bir hakem olan Mustafa Kamil Abitoğlu'nun kötü yönetimini gördük. Maçtan sonra birçok konuşan oldu ama birine çok teşekkür etmek istiyorum. Kardemir Karabükspor Başkanı Ferudun Tankut'a teşekkür ediyorum. Başkanın duruşundan herkesin ders alması gerekiyor. Önceliklerini belirleyemeyen ve davranışlarını tartamayan yöneticiler futbolun marka değerine büyük zarar veriyor.

"EN İYİ HAKEMLER DE HATA YAPIYOR"

Öncelikle bazı gerçeklerin bilinmesi gerekiyor. Hakemler hata yapar. Dünya Kupası'nda yapılan hatalar da ortada. FIFA ve UEFA bu konuda çalışmalar yapıyor. Bu sorun bizim değil global futbol dünyasının sorunu. Biz bu hataları en az seviyeye getirmek için çalışıyoruz. Bütün gücümüzle çalışmalara devam ediyoruz. Ancak tekrar etmek istiyorum. Dünyanın en iyi eğitimli hakemleri de hata yapıyorlar. Yapılan değerlendirmelerde de hakemlerimizin ilk yarıda ne kadar başarılı oldukları konuşuluyordu.

"ABİTOĞLU'NUN ARKASINDAYIZ"

TFF olarak biz de sözünü ettiğimiz maçta hakemin performansının düşük olduğunu kabul ediyoruz. Ancak bu bir performans sorunudur. Ayrıca Mustafa Kamil Abitoğlu son derece tecrübeli, deneyimli ve iyi bir hakemimizdir. Hepimizin başına gelebilecek bir şekilde kötü bir gün yaşamıştır. Biz her hakemimizi böyle cezalandırırsak maçlarımızı yönetecek hakem bulamayız. TFF olarak kendisine sahip çıkacağız. İyi bir hakemin bir maçta yitirilmemesi için tüm gücümüzle çalışacağız.

"KURAL DIŞI İŞLERİ 'BİZ ALASINI YAPARIZ' DİYE ÖVÜYORLAR"

Bazı yöneticilerimizin ve başkanlarımızın açıklamaları futbolun dışına çıkmamıza sebep oluyor. Kupada iyi neticeler alınırken ligde alınan kötü sonuçlar ön plana çıkartılıyor. Kupayı başka bir federasyon başka bir MHK mi yönetiyor. "İnce ince doğradılar. Bizi şampiyon yapmayacaklar" gibi altı boş sözler havada uçuşuyor. Takımların şampiyonluk yarışında yer alması için gerekenleri yapamayanlar, hiç yüzleri kızarmadan bütün suçu hakemlerimize atıyorlar. Kural dışı, yasa dışı işlerin biz alasını yaparız diye övüyorlar. Her gün rakiplerinin kişiliklerine laf ediyorlar. Koridorlarda gerilim ortamı yaratıp bunu da kendilerine hak olarak görüyorlar. İnsaf ve sağduyu, maalesef yöneticilerimiz için bazen yabancı dilde bir kelime haline geliyor. Bu sene de bir takımımız şampiyon olacak. Diğerleri de "Bizim de hatalarımız oldu ama TFF şunu yaptı, hakemler bunu yaptı" diyerek kendi hatalarını örtmeye çalışacaklar. Neyse ki futbol camiamız, medyamız, taraftarlarımız artık bu hatalara düşmüyor. Durmadan suçladıkları medya yorumcuları artık kendilerinden çok daha sağduyulu.

"FUTBOLDA DEMOKRASİ YOKTUR"

TFF olarak, futbolu hiçe sayanlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kural dışı hareketlere yol gösterenlere, her gün medyada bu tip açıklamalar yapanlara çok daha ağır cezalar vereceğiz. Bir yöneticimiz çıkıyor 'bu cezalara anti demokratiktir' diyor. Futbolda demokrasi yoktur, futbolda yorum yoktur, kararlar vardır. Futbolun anayasası vardır. Futbol bir kurallar oyunudur. Futbolun ruhunu bilmeyenlerin, zarar veenlerin alışkanlıkları değişene kadar mücadelemiz devam edecektir. İyi yöneticilik, hataların arkasına saklanmak değildir.

"SAĞA SOLA SALDIRMAK KİMSEYE FAYDA GETİRMEZ"

Buradan tüm yöneticilerimize seslenmek istiyorum, lütfen yapmaya çalıştığımız işi, sorumluluklarımızı anlamaya çalışalım. Futbol bir oyundur. Dünyanın en güzel oyunudur. Yaşamdaki her duygunun yaşanabildiği ayrı bir dünyadır. Her yılın sonunda sadece bir takım şampiyon olur. Her takımın şampiyon olması mümkün değildir. Şampiyon olamayanların bahane aramaları ve sağa sola saldırmaları kimseye fayda getirmez.

"LİDER GİBİ DAVRANIN"

Size açık bir çağrıda bulunuyorum. Kendinizi bir futbol adamı olarak görüyorsanız onun gibi, sadece bir yönetici olarak görüyorsanız lider gibi davranın. Kaybetmeyi bir sporcu gibi kabullenemeyen, hakemlerin maça çıkarken yaşadıklarının yüzde birini bile bilmeyenlere mikrofon uzatarak açıklamalar yapmayın. Bu işi, işinin ehli, sporcuyu, sporun ruhunu bilen, bu işin gerçek sahipleri yapsınlar. Sizler de kulüp yöneticiliğinin gerçek sorumluluklarına odaklanın. Merak etmeyin biz de adil bir oyun olması için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Biz de bu tip konuşmalar yerine adil ve herkese eşit bir mesafede bir lig olması için ana işimize odaklanalım.

HAKKI OLANIN KAZANACAĞI BİR LİG

Herkese sesleniyorum, TFF bu ülkede hakkı olanın kazanacağı bir ligin oynanması için mücadelesini sürdürecek. Geçmişte olduğu gibi sesi çok çıkanın, gazetede sayfası çok olanın önde olmasına izin vermeyeceğiz.
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA