• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
’Özerklik’ çıkışına bir tepki de CHP’den
29 Aralık 2015 Salı 13:01

’Özerklik’ çıkışına bir tepki de CHP’den

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, DTK’nın yayınladığı ’özerklik deklarasyonu’nun yaslandığı hiçbir haklı gerekçesi olmadığını belirterek, “demokratik özerklik” diye bir kavramın anlaşılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında; DTK’nın yayınladığı ’özerklik deklarasyonu’ hakkında sorulan sorulara cevap veren Haluk Pekşen, deklarasyonun bazı maddelerinin yaslandığı hiçbir haklı gerekçesi olmadığını söyledi. Irka dayalı devlet iddiasının en son siyasetçisinin Hitler olduğunu belirten ve “Bugün ne yazık ki Türkiye’deki bir bölgeye ilişkin tuzak söz konusu” ifadelerini kullanan Haluk Pekşen, “demokratik özerk” diye bir kavramı anlamanın mümkün olmadığını ifade ederek, “Ben demokratik özerkliğin ne olduğunu dünyadaki hiçbir kitapta bulamadım. İdari özerklik var, Türkiye’nin hukuk devleti sorunları arttıkça bu tür söylemler de artıyor, ama demokratik özerklik diye bir kavramı anlamak mümkün değil, kendi içerisinde mantıksız. Zaten özerklik demokratik bir yapıdır. Bu kadar özensiz, bu kadar ne istediğini bilmekten uzak bir iddia, böyle bir talep. Türkiye bir idari özerkliği konuşacaksa, bu konuşulabilir, konuşulmalı bence. Ama demokratik özerklik… Hiçbir mantığı yok. Birisi bana bunu anlatsın ne demek bu demokratik özerklik. Talep haklı değil. Haklı talep olursa toplum da bunun arkasında durur” açıklamasında bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma açılmasını kabul etmediğini de belirten Pekşen, “Demokrasi, hukuk devleti yerleştiğinde bu tür işler konuşulmaz. Soruşturma açmak, hukukla insanları tehdit etmek giderek bumerang etkisi yaratan vahim durumlar. Demirtaş hakkında Savcılığın soruşturma başlatmasını hiçbir şekilde hukukçu olarak kabul etmem söz konusu değil. Sayın Demirtaş’ın görüşlerini beğenmiyorum, onunla aynı kulvarda olmam söz konusu değil” dedi.

“UYUMASINLAR, BURASI UYUMA YERİ DEĞİL”

TBMM’de milletvekillerinin uyurken ve uzanırken görüntülerinin basına yansıdığı gerekçesi ile kulislerin gazetecilere kapatılacağı yönünde iddialar olduğunun sorulması üzerine Pekşen, “Parlamentoda görev yapan hukukçu olarak gördüğüm manzaralardan büyük bir şaşkınlık duyuyorum. Bu parlamento ne zaman kendi kimliğine kavuşacak merak ediyorum. Yavaş yavaş parlamentoyu da kapatmak istedikleri için bir yerlerden başlıyorlar. Gazeteciyi kim engelleyecek? Sizi engellemeye kalktıkları zaman beni cep telefonundan arayın ben sizi nereye istiyorsanız oraya götüreceğim. Uyumasınlar, burası uyuma yeri değil. Milletvekili yemeyecek, içmeyecek, uyumayacak. Kimse bizi iteklemedi, biz geldik bu görevleri aldık. Bu görevin gereğini yapmak zorundayız” diye konuştu.

“HAZİNENİN ARAZİLERİ HAZİNENİN BANKASINA TEMİNAT GÖSTERİLMEYE KALKILMIŞ”

Bir bankada zimmete para geçirme suçu işlendiğini iddia eden ve suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Haluk Pekşen, elindeki evrakı göstererek suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. “Bir kamu bankası neredeyse erken kalkanın dolandırdığı bir banka haline gelmiş, ama hiçbir devlet kurumu bunun gereğini yapmıyor” açıklamasında bulunan Pekşen, hazine arazilerinin hazinenin bankasına teminat gösterilmeye çalışıldığını iddia ederek, “Sayıştay yıllarca inanılmaz bir şekilde feveran etmiş, kurumsal bir görevden daha öteye gitmiş, feryat ediyor. Bir seferde yapılan böylesine büyük bir soygunu BDDK bugüne kadar görmemiş. Bu dosya önümüze geldiğinde acaba banka bununla ilgili hukuki süreci başlatmış mı diye bir araştırma yaptım, herkes başlatmış, bir tek Halk Bankası hiçbir şey yapmamış. Hazinenin arazileri hazinenin bankasına teminat gösterilmeye kalkılmış. Bu suç duyurusu ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı’nın gereğini yapmasını beklemiyorum, bu örtbas edilebilir, çünkü çok büyük bir yolsuzluk. Bugün Avrupa Ceza Hakimleri Kurulu’na da başvuru yapacağım. Çünkü Türkiye’deki yargının böylesine büyük bir yolsuzluğu, bir iktidarı indirecek bir yolsuzluğu hukuki sürece sokacağından hiçbir umudum yok. Burası, kamu bankalarının nasıl bir siyasi partiyi finanse ettiğinin göstergesi” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Tiryakilere kötü haber! Bir sigara grubuna daha zam
  • Tarımda gıda arz güvenliği için yerli ve milli adımlar atılacak
  • Ulaştırma ve haberleşmede yeni yatırımlar yolda
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rekabette 44. randevu!
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rakipte eksik çok!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA