• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel okullara oteller gibi yıldız geliyor!
09 Haziran 2014 Pazartesi 15:04

Özel okullara oteller gibi 'yıldız' geliyor!

MEB özel okulları A, B, C ve D olmak üzere gruplara ayıracak ve 5 yıldızlı oteller gibi yıldız verecek.

Yüzme havuzu olanlar 30, ibadethanesi bulunanlar 20 puan kazanacak. Öğretmeneiyi maaş +30 puan. Dershaneden dönüşerekokullaşanların kategorisi D sınıfı. LYS'debaşarıya +35, ikramiye verene +20 puan.

Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki günlerdeözel okullarla ilgili önemli bir karara imza atıyor. Bakanlık, özel okulları A, B, C ve D olmak üzere gruplara ayırarak akredite edecek. Yani okullara 5 yıldızlı oteller gibi adeta yıldız verecek. Okullar, kriterleri e-okulüzerinden kendileri dolduracak, Bakanlık bunu valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyladenetleyerek onaylayacak. Veliler, hangi okulun hangi kategoride olduğunu kurumun internetsayfasından görerek, karar verecek. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, yatılı lise, fen ve sosyal bilimler liseleri ile meslek liseleri buna göre gruplandırılacak. Dershaneden dönüşerekokullaşanların kategorisi şimdiden belli: D sınıfı. 

TUVALETTEN 70 PUAN

Hürriyet gazetesinden Nuran Çakmakçı'nın haberine göre, yüzme havuzu olanlar 30, ibadethanesi bulunanlar 20 puan kazanacak. Müdürü ulusal ve uluslararası çalışmalarakatılanlar 10’ar puan alırken, öğretmen maaşı brüt 3500 TL’nin üzerinde olan okullar da 30puan kazanacak. Maaşları zamanında ödeyen, ikramiye veren okullar da 20’şer puanalacak. TEOG (Temel eğitimden orta öğretime geçiş) için Türkiye ortalamasının üstündepuan alan her kategori için artı 10 puan, LYS’lerde başarılı olan 35 puanı kazanacak. Tuvalettemizliği ve temizlik malzemeleri istenilen şartlara uygun olan anaokulları 130, diğer okullar70 puan alabilecek. Öğrencilerin öğrenme stillerine göre eğitim veren okullar 20 puanbirden kazanacak. 

ÜST KATEGORİYE TEŞVİK VAR

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, karara son noktayı koymak üzere. Sayıştay ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler tamamlandı. Sıra kararın yayımlanmasında. Okullar; fizikistandartları, yönetim ve organizasyonları, eğitim öğretim süreçleri ve destek hizmetleriolmak üzere 4 başlıkta tasnif edilerek, kategorileştirilecek. Okullara teşvikler bu kategorilere göre yapılacak. Okulların kategorisine ait sertifikalar, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce düzenlenecek. Yeni okul açanlar Bakanlığın belirlediği kategorilere göre okulaçacak. Halen var olanlar ise talep etmeleri halinde valilik ve kaymakamlıklara başvuruyapacak. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve Valilik, okullarıngruplarının belirlenmesi amacıyla 3 kişiden oluşan ekip görevlendirecek. Ekipte okulun üyesiolduğu özel eğitim kurumları derneğinin bir temsilcisi ile Genel Müdürlük’te denetimyetkisine sahip en az 2 personel ya da 2 maarif mütfettişi yer alacak. Oluşturulan ekipten birkişi ekip sorumlusu olacak. İnceleme ekibi en geç 30 iş günü içinde inceleme raporudoğrultusunda okullara standart alanlarına göre A, B, C veya D grubu olarak sertifika verecek. 

ÜST KATEGORİ İÇİN 3 AY

Özel Öğretim Kurumları derneğine üye olmayanlar okulların incelemelerinde Genel Müdürlük’te görevli 2 personel veya 2 müfettişi görevlendirecek. Sertifika alanlar isterlerse 3ay sonra standart alanlarına göre değişiklik talep ederek, sertifikalarını değiştirmek içinbaşvuruda bulunabilecek. 

Ne, kaç puan ediyor?

Bağımsız okul binası olan anaokulları 130, ilk, orta ve liseler 120 puan 
Kütüphane: 50 puan 
Beden eğitimi salonunu: 40 puan 
Konferans salonu: 50 puan 
Yemek salonu: 20 puan 
Fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarı 20’şer puan 
20 yıl üzeri okullar 10 puan alırken 11-20 yıl arası olanlar 6, 1-10 yıl olanlar ise 3 puanalacak. 
Yüksek lisans yapmış eğitim personeli oranı yüzde 20’nin üzerinde olanlar: 20 puan 
Yöneticileri proje alanlar 10 puan, uluslararası projelere katılanlar 15 puan 
Öğrencilerin öğrenme stillerinin belirlendiği çalışmalar yapan: 20 puan 
Öğrencilerin gelişim ve ihtiyaçları ile bireysel özelliklerini tanımaya yönelik kararlar alan: 20puan 
Eğitim teknolojilerini kullanan ilkokullar 40, diğer okullar 20 puan 
TEOG başarısı ortaokulda Türkiye ortalamasının üstü 5 eşit kademeye ayrılarak her kademe için artı 10 puan 
Ölçme değerlendirme analiz rapoları: 30 puan 
Öğrenci gözlem formları tutan: 40 puan 
Öğrencilerin bilgi ve becerilerinin ortaya çıkmasına yönelik çalışma yapan: 20 puan 
Lisanslı sporcu öğrencisi yüzde 41 oranında olan: 20 puan 
Okul spor takımı 5 ve üstünde olan: 20 puan 
Okulda otomatik yangın söndürme sistemi olan: 12 puan 
Z tipi yangın merdiven sistemi olan: 10 puan 
3 ve daha fazla güvenlik görevlisini 24 saat sistemine göre çalıştıran: 25 puan 
Okulda tam zamanlı doktor bulunduran: 25 puan 
Her 350 metrekare kapalı alan için bir temizlik personeli çalıştıran: 20 puan 
Tuvalet temizliği ve temizlik malzemeleri istenilen şartlara uygun olan anaokulunda 130, diğer okullarda 70 puan 
Okul servis araçlarının yüzde 70’i 5 yaş altında olan: 20 puan 
Gıda hizmeti sunma göreviyle çalışan personele gıda güvenirliği sağlanması, insan sağlığınınkorunması ve gıdaya bulaşmalarını engellenmesi amacıyla düzenleme anaokulunda 30, diğer okullarda 15 puan 
Her ders öğretmenin kullanabileceği alanıyla ilgili eğitim materyali olan: 25 puan 

Hangi okul, kaç puan

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından verilen fiziksel standart alanlarına göre 1 yıllık geçici süre için A, B, C ve D grubu kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenleniyor. 1 yıllık süre içinde bu yönergelerde belirtilenler Genel Müdürlükçe/ maarif müfettişlerince yapılan denetim sonucunda düzenlenecek rapor doğrultusunda valiliğinuygun görüşü de dikkate alınarak okullara A, B, C ve D grubu sertifikları kurum açma izni, işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile birlikte yeniden düzenleniyor. 
A grubu okullar: 850-1000 puan 
B grubu okullar: 700-849,99 
C grubu okullar: 500-699,99 
D grubu okullar: 499,99 ve altında puan alanlar 

Vergide indirim geniş teşvik

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin çalışmayı şöyle anlattı: “Bu kategorileşme ile çeşitli kriterler önem derecesine göre puanlanarak 4 alt standart bakımından okula bir puanverilmesi ve vergi muafiyet ve indirimleri, bina destekleri ile eğitim ve öğretim desteğini de içine alacak geniş çapta bir teşvik sisteminin bu ayaklar üzerine oturtulması hedeflenmiştir. Bu şekilde yapılacak bir kategorileşme çalışması bir akredetitasyon sisteminin de ilk ayağını oluşturacak ve bu da özel okulların standartlarını yükseltme gayesi ile daha fazla çalışmaları,eğitim ve öğretim kalitesine önemli katkılar sağlamaları sonucunu doğuracaktır.”

Kaynak: HÜRRİYET

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA