• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel Medline Hastanesinden başarılı bir operasyon
01 Haziran 2012 Cuma 15:04

Özel Medline Hastanesi'nden başarılı bir operasyon

Aort anevrizması şikayeti bulunan M. Şimşek, Özel Medline Konya Hastanesinde Endovasküler Aort Ameliyatı (EVAR) yöntemiyle sağlığına kavuştu.
Aort anevrizması şikayeti bulunan M. Şimşek, Özel Medline Konya Hastanesi’nde Endovasküler Aort Ameliyatı (EVAR)  yöntemiyle sağlığına kavuştu.
 
Kanı, kalpten dokulara taşıyan vücudun en büyük atardamarı olan aortun duvar yapısının zayıflaması ve balonlaşarak genişlemesi olarak açıklanan Aort Anevrizması, erken teşhis edilmediğinde ölümle sonuçlanabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Aort anevrizmasının yaklaşık yüzde 80’inin hipertansiyon kaynaklı olduğunu belirten Özel Medline Konya Hastanesi hekimlerinden Doç Dr Alper Sami Kunt, genellikle patlayana kadar belirti vermeyen aort anevrizmasının tesadüfen ya da bir tarama sırasında tespit edilebildiğini söyledi. Bu sebeple, belli bir yaşın üzerinde ve risk faktörlerini taşıyan kişilerin her yıl taramadan geçmelerinin zamanında tespitle hayatlarının kurtulmasının mümkün olduğunu belirtti.
 
Ağrı şikayeti ile hastaneye gelen hastanın taramaya tabi tutulması sonucu anevrizmayı tespit eden Doç. Dr. Alper Sami Kunt ve ekibi, EVAR yöntemiyle hasta M. Şimşek’i sağlığına kavuşturdu.  M. Şimşek, yaklaşık bir saat süren ameliyat sonrasında hayati tehlikeyi atlattı. Ameliyat sonrasında mutluluğunu dile getiren M. Şimşek: “Belimde ve sırtımda anlam veremediğim ağrılarım vardı. Sebebinin aort damarımdaki genişleme olduğunu öğrendiğimde çok korktum. Hastaneye geldiğimde yapılan tetkiklerden sonra beni ameliyata aldılar. Başarılı geçen ameliyat ile sağlığıma kavuştum. Doktorlarıma çok teşekkür ederim.’’ dedi. Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Alper Sami Kunt, abdominal aort anevrizması hastalığının özellikle erkeklerde ve sıklıkla yaşlılarda görülen bir hastalık olduğuna dikkat çekerek: “Abdominal aort anevrizmaları toplumun yüzde 10'unda rastlanan bir hastalık. Karın ağrısı, karında şişlik, nabız alınan hareketli kitle şikâyetleri ile hasta hekime başvurmaktadır. 5 cm üzerinde genişleyen abdominal aort, yırtılması durumunda ölüme neden olabilir” dedi.

EVAR ameliyatının yaşlı, genel durumu kötü hastalarda bile son derece güvenli bir şekilde uygulanabildiğini belirten Doç. Dr. Alper Sami Kunt: “Kasıktan girerek hastanın karnındaki damar değiştiriliyor. Yaklaşık bir saat süren operasyon sonucunda hasta, durumuna göre bir ya da iki gün sonra taburcu edilebiliyor. Üstelik endovasküler tedavi yöntemi ile büyük cerrahi travma yaşamayan hastaların nekahat dönemi de kısalıyor, 1 hafta içinde normal hayatlarına dönebiliyorlar ” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"
  • Konya'da otomobil tramvay yoluna düştü: 2 yaralı
  • Erdoğan, kahvaltı programına katıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA