• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel imtiyaz tanınan düzenlemeler yok
25 Eylül 2013 Çarşamba 16:40

Özel imtiyaz tanınan düzenlemeler yok

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, demokratikleşme paketiyle ilgili olarak, "Kişilere, devam eden soruşturmalara, davalara özel düzenleme yok paket içerisinde" dedi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, NTV'deki "Günün İçinden" programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 
 
Demokratikleşme paketine ilişkin ip uçlarının sorulması üzerine Bozdağ, demokratikleşme konusunun hükümetin her daim gündeminde olan, birinci konu olduğunu söyledi.
 
Bozdağ, AK Parti'nin iktidara geldiği günden bu yana, Türkiye'nin pekçok alanda demokratikleşmesini sağlamak için büyük reformlar yaptığını, büyük adımlar attığını anlattı. Bu sayede Türkiye'nin bugün çok farklı bir noktada olduğunu dile getiren Bozdağ, şunları kaydetti:
 
"Son çalışma, esasında bizim 11 yıldır süregelen, demokratikleşme konusunda Türkiye'yi daha ileriye taşıma, Türkiye'deki demokrasiyi kökleştirme ve kurumsallaştırma konusunda attığımız adımların bir devamı mahiyetinde adımlar olacaktır. Bu adımların muhtevası üzerine, ipucu düzeyinde de olsa girmek istemem. Çünkü onlarla ilgili şu anda çalışmalar nihayetlendi. Pazartesi günü Sayın Başbakanımız bunu Türkiye kamuoyuyla paylaşacak. Paylaştıktan sonraki süreçte, bunların detayları üzerinde daha sağlıklı bir tartışmayı yaparız. Çünkü paketin kamuoyuna açıklanmasından sonra, pakete yönelik pek çok eleştiriler, pekçok övgüler olacaktır. Belki 'şunlar da ilave edilsin veya şuralar şu şekilde revize edilsin' diye başka şeyler de olacaktır. O tartışmaları da beraber, süreç içerisinde yaşayacağız ve paketin açıklanmasından sonra detaylara ilişkin, neler yapıldığına ilişkin, ne getirip götürdüğüne ilişkin değerlendirmeleri ondan sonra yaparsak daha farklı olur."
 
"Tarihi bir paket olduğunu düşünüyorum"
 
Paketin içindeki her konunun, Türkiye kamuoyunun bildiği konular olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Belki değiştirilmesini beklemediği konular olabilir. Belki zaman için 'şimdi mi' diyebileceği konular olabilir. Sonuçta bu paketin içeresinde olan konular basında, yayında, siyasetin dilinde, farklı şekillerde ele alınan konular. Ancak basının hiç ele almadığı konular da var. O yüzden bu paket, içerisinde pek çok yeniliği getirecek. O anlamda Sayın Beşir Atalay'ın dediği gibi, milletimizin bazen 'böyle bir şey yoktu' diye düşündüğü şeyler de işin içinden çıkabilir. Ancak sonuç itibarıyla bunların hepsi kamuoyuna açıklandığı zaman, eleştireni de olacak takdir edeni de. Tarihi bir paket olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
 
Bozdağ, "KCK davalarını etkileyebilecek düzenlemeler beklenebilir mi ?" sorusuna karşılık, "Kişilere özel bir düzenleme yok paket içerisinde. Devam eden soruşturmalara, davalara özel düzenleme yok. Birilerinin tahliyesi veya birilerinin birtakım imkanlardan yararlanması, bu anlamda devam eden davalar için bir düzenleme yok. Çünkü demokratikleşme konusunda adımlar atıyoruz, cezalarla ilgili, ceza mevzuatıyla ilgili bir düzenleme yapmıyoruz. Tabii ceza mevzuatına ilişkin, demokratikleşmede önemli olan bazı konular da işin içinde var. Fakat birtakım davalara özel imtiyaz tanınan düzenlemeler söz konusu değil" cevabını verdi. 
 
Farklı kesimlerin paketin hazırlanma sürecine ilişkin eleştirilerine yönelik görüşü sorulan Bozdağ, paketin hazırlanması sürecinin kamuoyunun önünde aleni bir çalışmayla olmadığını belirtti.
 
"Mutfakta biz Türkiye için, demokratileşme konusunda çok önemli hazırlıklar yaptık"
 
Bozdağ, belirsiz bir konu üzerinde tartışılmasını istemediklerini dile getirerek, "Somut önerilerimiz var ve onun formülasyonunu biz yapmışız. Bunu kamuoyunun önüne koyacağız, kamuoyu bunu tartışacak. Ondan sonra biz bu tartışmalar çerçevesinde oradan gelen eleştirileri de dikkate alarak, bunları olgunlaştırıp Meclise göndereceğiz. Bu çok normal bir şey. Bizim yaptığımız, demokratik birçok ülkede uygulanan usulün ta kendisidir" diye konuştu.
 
Bunun bir "mutfak çalışması" olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Mutfakta biz, Türkiye için demokratileşme konusunda çok önemli hazırlıklar yaptık. Bu hazırlığımızı Türkiye kamuoyunun önüne getireceğiz. Ondan sonra kamuoyu tartışacak" dedi. 
 
Bozdağ, çalışmanın revizyona açık olacağını dile getirerek, şöyle devam etti:
 
"Onun içerisinde diyelim ki, biz doğru, yararlı, gerekli olduğuna inanıyoruz. Fakat bizim doğru dediğimiz şey tartışmasız yanlış çıkabilir, o zaman biz bu yanlışta ısrar etmeyiz. Ancak doğruysa bizim dediğimizi birileri eleştiriyor diye, o doğruyu yapmaktan da vazgeçmeyiz. Eleştiriye açığız. Ancak eleştirilerin önyargısız, objektif olması ve doğru veriler üzerinden, gerçeklikler üzerinden yapılması önemli. Yoksa partilerin siyasal pozisyonuna göre eleştirilerden hareketle adım atarsak, doğruyu bulmakta zorlanırız. CHP'nin ne söyleyeceğini az çok biliyorum. MHP'nin ne söyleyeceğini, BDP'nin ne söyleyeceğini biliyorum. Nereden biliyorum? MHP'li birinin siyasal pozisyonu böyle bir konuda ne olur, CHP'linin birinin, BDP'li birinin ne olur, bunu öngörerek oradan çıkarıyorum. Partiler, siyasal pozisyonunun ötesinde bu ortaya çıkan paketin özü, esası üzerinde, gerçekten bilimsel, objektif değerlendirme yaparsa, biz onlardan elbette istifade ederiz. Bugüne kadar pekçok istifadede bulunduk. Bundan sonra da yaparız."
 
"Demokratikleşme, Türrkiye'nin tamamını ilgilendiren bir konu"
 
Demokratikleşme konusunun Türkiye'nin tamamını ilgilendiren bir konu olduğuna işaret eden Bozdağ, "Terörle sadece bunu irtibatlandırır, ondan sonra bu adım terör için atılıyor denilirse, yarın terör başladığında 'boşa adım attık' olur. Halbuki demokratikleşmeyi biz, milletimizin tamamı için yapıyoruz. Attığımız adımlar bir bölgeye, bir etnik yapıya, bir inanca, bir gruba dönük adımlar değil. Türkiye'nin bütün bölgelerine, bütün vatandaşlara, hangi görüşe, inanca sahip olursa olsun bütün insanlarımıza dönük adımlar atıyoruz. Bunlar terör olmasa da Türkiye'nin yapması gereken şeyler. PKK terör örgütüyle bağlantılı konular değil. Türkiye'nin yapması gereken doğru şeyler olduğu için biz bunları yapıyoruz, yoksa birileri istedi diye değil" değerlendirmesinde bulundu. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA