• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel İdare köylüyü organikle kaldırıyor
08 Mayıs 2012 Salı 11:34

Özel İdare köylüyü organikle kaldırıyor

Konya İl Özel İdaresi, 2007 yılında başlattığı organik çilek desteğini sürdürüyor.
Konya İl Özel İdaresi, 2007 yılında başlattığı organik çilek desteğini sürdürüyor. Bu yılki desteğine Hüyük’e bağlı Suludere Köyü’nde çilek fidesi dağıtarak başlayan Özel İdare, 2012 yılı içinde toplam 9,5 milyon adet çilek fidesi dağıttı.

Köylerin gelir seviyesini artırmak ve köyden kente göçü azaltmak amacıyla köylülere organik çilek, organik patates, organik kiraz, asma fidanı ve asma aparatı desteği sağlayan Konya İl Özel İdaresi, 2012 yılı destekleri kapsamında Konya’nın Hüyük İlçesi Suludere Köyü’nde çilek dağıtım töreni düzenledi. Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Hüyük Kaymakamı Yasin Yunak, Konya İl Özel İdaresi Tarım ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Raşit Turan, Hüyük Belediye Başkanı Ali Mermer, Çavuş Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem, Tarımsal Hizmetler Müdürü Ali Dündar, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Seyfi Bağcıer, Hüyük İl Genel Meclisi üyeleri Turan Peker ve Gürdal Yorulmaz ile Beyşehir Üyesi Halil Çeler, Cihanbeyli Üyesi Mustafa Özkan, Suludere Köyü Muhtarı Mustafa Kural ve vatandaşların katıldığı törende, üreticiye organik çilek fideleri dağıtıldı.
Konya İl Özel İdaresi olarak 2007 yılından beri yaptıkları kırsal kalkınma projelerini anlatan Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Turan, 2007 yılından beri 7 milyon 300 bin organik çilek fidesini çiftçi ile buluşturduklarını söyledi. 2012 yılında 2 milyon 200 bin çilek fidesi dağıtarak, bugüne kadar toplam 9,5 milyon adet çileği kırsal bölgelere dağıttıklarına işaret eden Turan, “Bu sene 2 milyon 200 bin çileğin yüzde 44’ünü yani 959 bin çileği Hüyük bölgesine verdik. Kalkınma Bakanlığı’na verdiğimiz organik çilek projemiz 181 projeden 25 proje arasına girmeyi başardı. Haziran ayında da Brezilya’nın Rio kentinde Türkiye adına yarışacağız. Bunlar ne derece doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bu çalışmalardan dolayı İl Genel Meclisi Başkanımıza ve Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Çilek fidelerinin Suludere halkına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Konya İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi’nin organik tarım çalışmalarını dünyanın taktir ettiğini dile getiren Meclis Başkanı Ali Selvi de organik çileğin Rio’daki proje yarışmasından alnın akıyla döneceğini kaydetti. Alınacak ödülle kırsal kalkınma modelinin de tescillenmiş olacağını ifade eden Selvi, şunları söyledi:

“Bu işler sadece fideleri, fidanları vermekle olmuyor, birlikte yapmak gerekiyor. Hüyük’te bunu görüyoruz. Hüyük Konya’da da ülkede genelinde de örnek oldu. Halkımızda heyecan var. Demek ki bu azimle bu gayretle daha nice ödüllere layık çalışmalar yapacağız. Suluderemizin çileli günleri inşallah bu çileklerle mutluluğa dönüşecek. Bizim iki temel amacımız var. Birincisi kırsaldaki tüm köylerimizin alt yapısını bitirmek, ikincisi köyden kente göçü önleyip kırsal kalkınmayı sağlamak. Altyapının bitmesi yeterli değil. Suluderelilerin burada mutlu ve müreffeh yaşaması, hatta gidenlerin de geri dönmesi için, insanlara iyi bir gelir getirecek projelere ihtiyacımız vardı. İşte bu damla sulamalar, göletler böyle başladı. Bunları Suluderemizde de elbette gerçekleştireceğiz. Bu çilekler damla sulama sistemiyle sulanacak. 2007-2012 yılları arasında 14 bin dekar alanda 11 bin çiftçi ve ailesini desteklemişiz. Sadece çilek mi dağıtıyoruz? Elma ve kiraz 430 bin adet, asma fidanı 367 bin adet, çilek fidesi 9 milyon 700 bin adet dağıtmışız. Patates tohumu 212 ton, yüksek sistem asma aparatları ise 615 adet olmuş. 7 milyon 200 bin TL’yi desteklere kaynak ayırmışız. Vatandaş istedikçe biz vermeye devam edeceğiz. Artık çileğin çürüğü bile para. İhracatçılar da talep ediyor. Pestili bile yapıldı. Niye reçel fabrikası yapılmasın? Bunları hep birlikte gerçekleştireceğiz.”

Törende Martin Luther King ve Osman Gazi’nin hayal ile çıktıkları yoldan örnek vererek, Hüyük’te yapılan yatırımların da bir hayalin başlangıç noktası olduğunu belirten Hüyük Kaymakamı Yasin Yunak, “Eğer Suludere’den ihracat kamyonları yola çıkarsa, Suludereli, Hüyüklü bir girişimci reçel fabrikası kurarsa o zaman Suludere’nin gerçek bayramı olacaktır” dedi. Yunak, Hüyüklüleri organik çilekle tanıştıran İl Özel İdaresi’ne teşekkür etti.

Organik tarım çalışmalarına önem veren Konya İl Özel İdaresi, 2012 yılında organik tarımı yaygınlaştırmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla Akşehir Cankurtaran, Meram Botsa, Evliyatekke, Gökyurt, Yeşildere ve Selçuklu Başarakavak kasaba ve köylerine de organik patates tohumu dağıttı. 68 bin 160 TL’lik harcamayla, toplam 142 çiftçiye, 71 bin kg patates tohumu desteklemesi yapıldı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA