• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel hastanelere kötü haber
15 Eylül 2009 Salı 11:03

Özel hastanelere ''kötü'' haber

Bir özel hastanenin, bazı gazetelerin 12 Nisan 2004 tarihli sayılarında yayımlanan ''Prostat buharlaşıyor

ÖZEL HASTANELERE ''KÖTÜ'' HABER

 ARTIK REKLAM YAPAMAYACAKLAR

     Danıştay 10. Dairesi, özel hastanelerin yaptıkları reklam ve ilanlarda, diğer hastaneler aleyhine haksız rekabet yaratan davranışlarda bulunamayacaklarına, çalışmalarına ticari görünüm veremeyeceklerine hükmetti.

     Daire, bu yönde reklam yapan özel hastanelere verilen idari para cezalarını haklı buldu. 

     Bir özel hastanenin, bazı gazetelerin 12 Nisan 2004 tarihli sayılarında yayımlanan ''Prostat buharlaşıyor. Kesintisiz hayat başlıyor'' başlıklı reklamının, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 16. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle 44 bin 975 TL idari para cezası verildi. 

     Şirket, idari para cezasının iptali istemiyle dava açtı. Ankara 4. İdare Mahkemesi de işlemin iptaline karar verdi. 

     Devam eden sürecin ardından dosyayı görüşen Danıştay 10. Dairesi, hastaneye para cezası verilmesine ilişkin işlemde hukuka aykırılık bulunmadığına karar vererek, Ankara 4. İdare Mahkemesinin 16 Kasım 2005 tarihli kararını, hükmün hukuki sonuçlarına etkili olmamak üzere kanun yararına oy birliğiyle bozdu. 

Dairenin kararında, kanunda, ''hekimlerin, ilan ve reklam yapmalarının yasak olduğu, Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi'nde de tabip ve diş hekimlerinin kendi reklamlarını yapamayacaklarının öngörüldüğü'' kaydedildi. 

   Özel Hastaneler Yönetmeliği'nde de özel hastanelerin diğer hastaneler aleyhine haksız rekabet yaratan davranışlarda bulunamayacaklarının ve bu yönde tanıtım yapamayacaklarının yer aldığı ifade edilen kararda, Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik'te, reklamların yasalara, genel ahlaka uygun, doğru, dürüst ve gerçekçi olması gerektiği hükmünün yer aldığı anımsatıldı. 

   -SADECE İHTİSAS ALANLARI VE MUAYENE SAATLERİNİ YAZABİLECEKLER-

   Kararda, bu mevzuat hükümlerine göre, sanatını serbest icra eden tabipler ile sağlık kurum ve kuruluşlarının gazete ve diğer araçlarla yapacakları ilanlara, hasta kabul ettikleri mahal ile muayene gün ve saatleri ile ihtisaslarını ve akademik unvanlarını yazabilecekleri, belirtilen konular dışında ilan ve reklam veremeyecekleri belirtildi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA