• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel Enderunda Su ve Meteoroloji günü
27 Mart 2012 Salı 15:44

Özel Enderun'da Su ve Meteoroloji günü

Konya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri Dünya Su Günü ve Meteoroloji Günü nedeniyle Özel Enderun Liselerinde seminer verdi.
Konya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri ‘Dünya Su Günü’ ve ‘Meteoroloji Günü’ nedeniyle Özel Enderun Liselerinde seminer verdi.

23 Mart, Meteoroloji günü olarak 1961 yılından itibaren etkinliklerle kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde konuyla ilgili olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü, inceleme ve araştırma yapmaktadır. Okullarda öğrencilerin dikkatini çekmek amacıyla, 23 Mart Meteoroloji Günü, bilimsel yöntemlerle değerlendirilmektedir.
 
Bu bağlamda Özel Enderun Liseleri konuya duyarsız kalmayarak öğrencilerine yetkililerle beraber bir seminer hazırladı. Seminerde konuşan yetkililer: “Son 50 yılda meydana gelen, can ve mal kaybına neden olan tabii afetlerin yaklaşık yüzde 90'ının hava, iklim ve su kaynaklı. Bilindiği gibi, dünyamızın geleceğini tehdit eden küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden korunabilme ya da en aza indirebilme konusu, dünyanın üzerinde kafa yorduğu en önemli konulardan biridir. Konuyla ilgili birçok araştırma çalışması yapılmakta, çeşitli sayısal modeller kullanılarak gelecekle ilgili simülasyonlar yapılmakta, iyi ve kötü olmak üzere çeşitli iklim senaryoları üretilmektedir. Bu senaryolardan yola çıkarak sektörlerin nasıl etkileneceği konusunda, özellikle tarım, kullanılabilir su kaynakları ve tarım alanları, kuraklık, bitkilerin göçü, sağlık, salgın hastalıklar gibi hayati öneme sahip konularda, ciddi bütçeler ayrılarak 'İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesinin Geliştirilmesi ve Adaptasyon' ortak programları üzerinde çalışılmaktadır. Bu projeksiyonlar doğrultusunda şimdiden gerekli önlemleri alma konusunda çalışmalar hızla yürütülmektedir" dedi.
 
Hava durumlarının belirlenmesi ile ilgili kullanılan yöntemleri açıklayan yetkililer şu ifadeleri kullandılar: “Dünya ekonomisinin hava olayları ve iklime karşı duyarlılığının gün geçtikçe daha iyi anlaşılması, Meteoroloji bilimine olan ilgiyi ve beklentileri artırmıştır. Günümüzde, pek çok faaliyet her türlü risk ihtimali göz önünde bulundurularak yapılmasına rağmen, hemen hemen tüm insan faaliyetleri hava, iklim ve su şartlarından etkilenmektedir. Su, insan hayatı için en önemli unsurdur ve temelde sanılanın aksine sınırlı bir kaynaktır. Dünyamızın büyük bir bölümü sularla çevrili olsa bile bu kaynakların ancak Yüzde 3'ü içilebilir özelliktedir. Su hepimiz için temel ihtiyaç olmakla birlikte medeniyetin bir göstergesidir. Çevre ve insan sağlığının korunması ve daha kaliteli hizmet için büyük bir azimle üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışmalıyız.”
 
Özel Enderun Liseleri öğrencilerine yönelik yapılan seminer büyük ilgi görürken öğrencilerin soru cevap şeklinde konuyu tartışması ise görülmeye değerdi. Okul Müdürü İlhan Yılmaz, semineri düzenleyen Konya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA