• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel Enderun okumaya devam ediyor
02 Nisan 2012 Pazartesi 12:44

Özel Enderun okumaya devam ediyor

Kitapların olmadığı bir dünya düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin...
Kitapların olmadığı bir dünya düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulur. Kuşkusuz çoğu kişinin kendi evinde kitaplığı vardır ama buradan sadece kendisi ve yakınları, tanıdıkları yararlanabilir. Oysa kütüphanelerden çok geniş kitlelerin yararlanma olanağı vardır. Üstelik böyle bir özel kitaplığa sahip olan kimsenin de kütüphanelere gereksinimi vardır. Çünkü özel bir kitaplık asla kütüphanelerin zenginliğine erişemez. Bu gerçeğin bilincindeki Türk Kütüphaneciler Derneği'nin girişimleriyle 1964'ten bu yana Mart ayının son pazartesi başlayan haftası "Kütüphaneler Haftası "olarak değerlendirilmektedir. Haftanın amacı öğrencilerde okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, öğrencilerin kitaplardan daha çok yararlanmalarını sağlamaktır.
 
Özel Enderun Liselerinde bildiğimiz üzere kitap okumaya verilen önem yadsınamayacak derecededir. Her sabah 20 dk kitap okuyarak güne başlayan öğrenciler kitap okumanın önemini çok iyi biliyor. Değerler Eğitimi ile de ön plana çıkan örnek okul Özel Enderun Liseleri ‘Okuma Kültürü’ başlıklı değerini de bu sene gerek seminler gerekse çıkarılan yayınlarla öğrencilerine aktarmıştı. Konya da yeni binasıyla hizmet veren İl Halk Kütüphanesine bir gezi düzenleyerek atmosferi yaşayan öğrenciler 2 saate yakın bir okuma etkinliği gerçekleştirdi. Yetkililerden kütüphane hakkında bilgi alan öğrenciler beğendikleri alanlarda kitap araştırmaları yaparak okuma etkinliklerine kütüphanede devam etmiş oldular.
Özel Enderun Liseleri Edebiyat Öğretmeni İbrahim Kalaycı kütüphaneler haftası ile ilgili şöyle konuştu: “Kitap; vakti bilgiyle buluşturmak, insanın ruhuyla konuşmaktır. Kitap dilsize dil, gözsüze göz, güçsüze güçtür. Tarih boyunca sahip olduğumuz en önemli değerler, maalesef okunmamaktan dolayı unutulmuş, yok olmuş hatta gereksiz görülmüştür. Okuyan insan, düşünen insandır. Düşünen insan aydınlığa kavuşan insandır. Bizlerde öğrenmek ve bilmek için daha çok okumalıyız, ilimizde bu imkânı bizlere sunan çok güzel bir kütüphanemiz var, burada daha çok vakit geçirmeliyiz. Bulunduğumuz yerdeki kütüphanelerden yararlanalım. Kütüphanelerin zenginleşmesi için kitap armağan edelim.”
 Bizlerde okuma kültürüne böylesine güzel etkinliklerle önem veren Özel Enderun Liseleri idareci ve öğretmenlerini bir kez daha tebrik ediyoruz.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA