• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel Enderun Liselerinde stres konferansı
23 Mayıs 2013 Perşembe 13:25

Özel Enderun Liseleri'nde stres konferansı

Özel Enderun Liselerinde Selçuk Üniversitesi Biyokimya Anabilimdalı Başkanı Prof Dr İdris MEHMETOĞLU katılımı ve sunumuyla sınava yönelik olarak Stres konulu bir konferans düzenledi.
Özel Enderun Liseleri’nde Selçuk Üniversitesi Biyokimya Anabilimdalı Başkanı Prof Dr İdris MEHMETOĞLU katılımı ve sunumuyla sınava yönelik olarak “Stres” konulu bir konferans düzenledi.
Konferansta Prof. Dr MEHMETOĞLU Stresin sebepleri, etkileri ve stresten  nasıl kurtulunabileceği üzerinde durdu, öğrencilere : “ Modern hayat insanoğlunu birçok alanda strese sokacak duruma getiriyor. Bizler gün içerisinde trafikte, okulda, sınavda bir stres bombardımana maruz kalıyoruz. Bu kadar stres altında kalan insanoğlu hem zihinsel  hem  psikolojik  hem biyolojik bozulmaya uğruyor.
Batı’da yapılan araştırmalarda stresin insan hücrelerini, derisini bile ciddi derecede etkileyerek, kimi insanlarda diyabet, kanser gibi birçok hastalığın sebebi olduğu tespit edildi. Bu araştırmalardan biri İsviçre’de yapıldı. Araştırmada bir grup insan üzerinde stresin sebepleri, sonuçları ve stresten nasıl kurtulunacağına dairdi. Bilim adamları deneklere; sakin ve hareketli, yüksek oranda müzikler dinletmişler denekler duruma göre farklı  biyolojik tepkiler göstermiş. Araştırmanın en ilginç tarafı Kur’an-ı Kerim’in nasıl şifa kaynağı olabileceğini merak etmişler -deneklerin Müslüman olmamasına rağmen- adrenalin düzeyinde yükselme, tansiyon oranında artış gözlenmiştir ve daha birçok farklı sonuçlara baktıklarında Kur’an dinlemenin kişiyi rahatlatarak biyolojik bir dengeleme yaptığına kanaat etmişlerdir. Kişi okunanları anlamamasına rağmen ondaki şifayı adeta hücrelerine işleyerek mutluluk hormonu salgılamıştır. Değerli arkadaşlar zaman zaman hastaneye öyle hastalar gelmektedir ki herhangi bir hastalığı yokken stresten dolayı hastalık hastası olmuş ve ağrılarım var demiştir.
Şunun da altını özellikle çizmek istiyorum ki kişi hayata bir anlam yüklemezse, inanç sahibi değilse stresle baş başa kalıyor .Bu duruma bağlı kalarak hücre bozulması yaşayarak, değişik hastalıklara davetiye çıkarıyor.
Değerli öğrenciler ders çalışmak, yaşadığımız çağ ve yaşanılan ortam sizleri strese maruz bırakabilir.Kendinize ders ve tevekkül zamanı belirleyin , stresten kurtulmanın yolu tevekküldür, Kur’an okumaktır.” Dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA