• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel çocukların at binme heyecanı
07 Ekim 2015 Çarşamba 10:45

Özel çocukların at binme heyecanı

Konya’nın Beyşehir İlçe Belediyesi, Türkiye Jokey Kulübü’nün sosyal sorumluluk ve eğlence projesi olan Pony Club aktivitelerinin ilçede de gerçekleştirilmesini sağlayarak özel çocukları pony cinsi atlarla buluşturdu.


Beyşehir Gölü kıyısındaki festival alanında düzenlenen iki gün süreli etkinliğe katılan çocuklar, hem ücretsiz olarak at binmeyi öğrenip bunun keyfini yaşadı, hem de boyama etkinliklerine katılarak eğlenme imkanı buldu. Etkinliğin açılışına katılan Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, Beyşehir Kamil Akkanat Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nden etkinlik için alana getirilen özel çocukları pony cinsi atlara bindirerek aktivitelere katılımını sağladı.

Etkinlikle ilgili konuşan Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir Belediyesi olarak sadece büyüklere yönelik değil, çocuklara yönelik de sosyal etkinlikler düzenlemeye gayret gösterdiklerini söyledi. Bu tür etkinleri yaparken geçmişte yapılan klasiklerinin dışına çıkarak Beyşehir’de yine ilk olan ve olacak aktiviteleri gerçekleştirmeye özen gösterdiklerin anlatan Özaltun, “Bunlardan bir tanesi de Konya’da daha önce hiç yapılmamış bir sosyal etkinlik olan Pony Club dediğimiz küçük Midilli atlarıyla yapılan bir aktiviteyi ilçemize getirdik. Bu etkinlikte küçük çocuklar küçük pony atlarla gezinti yaptırılarak, atlara ve hayvanlara sevgi aşılamanın gayreti gösteriliyor. Çocuklar, aynı zamanda hem ata binmeyi öğreniyor, bunun keyif ve heyecanını yaşarken, boyama gibi çeşitli etkinliklere de katılarak eğleniyor” dedi.

Türkiye Jokey Kulübü’nün Türkiye’nin farklı il ve ilçelerine giderek bu aktiviteleri düzenlediğini aktaran Özaltun, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde fiziksel sıkıntısı olan, engelli olan çocuklara da sağlık terapilerinin uygulandığını vurgulayarak, “Atlar insanlara en yakın canlılardandır. Dolayısıyla hem çocuklarımıza hayvan sevgisini, hem at sevgisini aşılamak hem de sosyal etkinlik oluşturma adına böyle bir aktiviteyi düzenledik. Şununla gurur duyuyoruz, Konya’da daha önce böyle bir etkinlik yapılmadı, ilk defa Beyşehir’de yapılıyor. Etkinliği düzenleyen arkadaşlarla konuştuk, ilginç bir konuya parmak bastılar, ‘Bu projeye sahiplenen ilk siz oldunuz’ dediler. Çocuklarımızı eğlendirmek, mutlu etmek adına Beyşehir’imizin en güzel yerlerinden birisi olan göl kenarındaki festival alanını tahsis ettik bu etkinlik için” ifadelerini kullandı.
Bu etkinlik düzenlenirken herhangi bir ücret alınmasının söz konusu olmadığını da dile getiren Özaltun, iki gün sürecek etkinliğe özel bir okulun katılımıyla başladıklarını belirterek, “Engelli öğrencilerimiz o kadar çok mutlu oldular ki. Aslında bu çocuklarımıza baktığımız zaman sağlığımıza, sıhhatimize şükretmemiz gerekiyor. Bu çocuklarımıza sosyal etkinlik noktasında bir nebze katkı sağlayabiliyorsak, bu bizim için ayrıca mutluluk kaynağı olacak. Açılışı onlarla gerçekleştirdik. Resim boyadık, ata bindik ve o kadar çok mutlular ki, bir defa binen bir defa daha, defalarca daha binmek istiyor. Çocuklarımız ve büyüklerimiz için bu tür etkinlikleri yapmaya devam edeceğiz. Bu etkinlikler, daha önce yapılmamış klasiğin dışındaki etkinlikler olacak, hemşehrilerimiz bu tür sürprizlere her zaman hazır olsunlar” dedi.

Başkan Özaltun, aktivitede yer alan atların Midilli ve Pony denilen küçük atlar olduğunu, insanların yanında gezip dolaşırken herhangi bir tepki vermediğini, özellikle bunun çocuklar için çok önemli olduğunun altını çizerek, “Fiziken küçük oldukları için çocuklarımız seyislerinin eşliğinde daha çabuk ve daha kolay binip inebiliyor” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA