• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel Büyükkoyuncu Fen Lisesinden önemli proje
03 Şubat 2011 Perşembe 17:22

Özel Büyükkoyuncu Fen Lisesi'nden önemli proje

Konya Özel Büyükkoyuncu Fen Lisesi önemli bir etkinliğe imza attı.
Konya Özel Büyükkoyuncu Fen Lisesi önemli bir etkinliğe imza attı.
 
19-23 Ocak tarihleri arasında Slovenya, Romanya, Bulgaristan ve Polonya’dan gelen eğitimciler ülkeleri ve Türkiye arasında bir paylaşım etkinliği olarak düzenlenen Comenius projesi kapsamında Konya’daydı.
 
Ortak ve farklı değerlerin dijital ortamda paylaşılması amacını güden Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Comenius projesinin öncü kuruluşu Konya Özel Büyükkoyuncu Fen Lisesiydi. Büyükkoyuncu’nun çerçevesini çizdiği proje AB’li paydaşları tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Proje Koordinatör Okulu olan Özel Büyükkoyuncu Fen Lisesi; Polanya, Bulgaristan, Slovenya ve Romanya’dan gelen temsilcilerle 19-23 Ocak tarihleri arasında sevgi ve dostluğun simgesi Mevlana’nın şehri olan Konya’da çalışmalar yaptı.
4 ülkeden gelen 9 eğitimciyle 4 gün süreyle gerçekleştirilen ilk buluşma-görüşme toplantısında oldukça coşkulu etkileşimler oldu.
 
Büyükkoyuncu Fen Lisesi Mehter takımının sergilediği görkemli performans karşısında hayranlıklarını belirten konuklar Konya’ya gelmiş olmaktan duydukları mutluluğu ifade etti. Konuklar arasındaki Bulgar Tarih öğretmeni, eskiden Türkiye coğrafyasını, güneşi, denizi, tabiatı severken şimdi Türk insanını da sevdiğini ifade etti.
 
Dijital İçerik Köprüleri kurmayı hedefleyen proje, insanların sosyal hayatta gerçek ve sanal olmak üzere iki hayat yaşadığından hareketle birbirinden uzakta olmasına rağmen 5 farklı ülkenin yakınlaşmasının mümkün olduğunu böylece göstermiş oldu.
2 yıl sürecek proje kapsamında her ay farklı temalar işlenmesi hedeflendi. Bu temaların evrensel insani değerler ekseninde yer almasına önem verildi.  Özel Büyükkoyuncu Fen Lisesi başkanlığında yapılan çalışma toplantısında bu konuda ülkeler arasında ödevlendirme ve görev dağılımı yapıldı. Proje kapsamında işlenecek ilk tema “Bağımlılık” olarak belirlendi.  Bu konuda Slovenya’nın online anket düzenlemesi kararlaştırıldı. Romanya’nın da görev aldığı ilk etkinliklerde Polonya’nın WEB sitesi ve 3D animasyon çalışması yapması kararlaştırıldı. Bulgaristan ise etkinliklere el broşürleri tasarlayarak katkıda bulunacak.
 
Konya’daki etkinliğin bir tanışma ve planlama toplantısı olduğunu, bundan sonraki buluşmanın Nisan 2011’de Polonya’da yapılacağını belirten proje yöneticisi Hakan Gencol; okul ziyareti sırasında Büyükkoyuncu Liselerinde konuklara kulüp tanıtımları yapıldığını, faaliyet sunuları takdim edildiğini, afiş tasarımı proje yarışması sergi açılışı yapıldığını, ödül töreni gerçekleştirildiğini, hediyeleşmede bulunulduğunu belirtti. Ayrıca Türk eğitim sistemi konusunda eğitim politikamız üzerine bilgiler verildiğini okulun eğitim-öğretim imkânları konusunda açıklamalar yapıldığını, eğitimde teknolojinin kullanımı konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu ve zengin Konya mutfağından beslenen bir yemek ikramı ile okul programının tamamlandığını belirtti.
Haziran 2011’de  Slovenya’da   Kasım 2011’de Bulgaristan’da  Nisan 2012’de Romanya’da çalışmalar yapılacağını belirten Gencol, Haziran 2012’de ise Türkiye’de, Konya’da final programı yapılacağını kaydetti.
Proje kapsamında 24 hareketlilik yapılacağının altını çizen proje yöneticilerinden Adnan Barut ise AB’nin bu etkinlikler toplamına 23000 Euro destek vereceğini belirtti. Türk konukseverliği konusunda birbirinden ilginç deneyimler yaşayan konuklar olduğunu belirten Barut, konuklara Konya’nın tarihi turistik yerlerinin de gezdirildiğini belirtti.
Sözlerine, “Ülkelerine dönen katılımcılar gönderdikleri teşekkür mesajlarında Türkiye’de bulunmaktan, Türk konukseverliğini görmekten son derece memnun olduklarını dile getirdi.” diye devam eden Adnan Barut, “Dijital içerik köprüleri projesiyle kültürler arası olumlu etkileşimler doğuracak olan gidiş-gelişler de başlamış oldu.” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA