• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özdemir: İşi ehline bırakın
28 Şubat 2016 Pazar 08:42

Özdemir: İşi ehline bırakın

AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir 2016 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı Görüşmelerinde AK Parti Grubu adına Diyanet hakkında söz aldı.

Özdemir konuşmasında Türkiye’de spor, siyaset, tıp ve özellikle din konusunda herkesin bir fikir sahibi olduğunu ve görüşlerini rahatlıkla paylaşabildiğini söyledi. Özellikle son zamanlarda meclis kürsüsünde ayetlere, hadislere ve İslam Büyüklerinin sözlerine atıflarda bulunarak konuşmalar yapıldığını bunları iftiharla seyrettiğini, milletin meclisinin de böyle olması gerektiğine vurgu yaparken meclis kürsüsünden bir konuya dikkat çekti: 

“Burada okunan ayetlerde, burada okunan hadislerde mana doğru ama bağlamından koparılarak bir başka yere monte edildiği için maksat yanlıştır. Dolayısıyla, burada ciddi bir hata, ciddi bir yanılgı ve yanıltmaca içerisine giriyoruz” dedi.

Konuşmasına Diyanet’in kuruluş iradesinin, Cumhuriyet’i kuran irade olduğunu, Diyanet’in kuruluş maksadının insanları din konusunda doğru bilgilendirme maksatlı kurulduğunu bunun bir ihtiyaç neticesinde doğduğunu belirtti. Özdemir diyanet hususundaki haksız eleştirilere de dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı’nın köklerini aradığımızda bunun kökeninin Hazreti Peygamber devrine kadar gittiğini biliyoruz ve 120 kadar sahabenin -benim tespitlerime göre- Hazreti Peygamber'in müftüleri olarak daha sağlığında bu faaliyeti icra ettiklerini görüyoruz. Dolayısıyla, teşkilat olarak değil ama teşkilatlanma anlamında Diyanet teşkilatının varlığı Peygamber dönemine dayanır. Müslüman olduktan sonra Türkler de bu kurumu almışlardır çünkü din konusunda, din gibi hassas bir konuda hemen herkesin fikir beyan etmeye kalkışmasının önüne geçmek, din işlerini tanzim etmek başlı başına bir devlet meselesi ve teşkilat hususu olarak görülmüştür. Selçuklularda bu durum böyle olduğu gibi, Osmanlılarda da bu durumun böyle olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla, cumhuriyete geçilirken Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kuruma ihtiyaç duyulmuş ve bu kurum kurulmuştur” dedi.

Özdemir konuşmasına, sabahleyin gün doğmadan camilerini açan ve gece yarılarına kadar bu hizmeti ifa eden, toplumun var olduğu bütün olaylarda hazır bulunan fedakar Diyanet mensuplarını gönülden tebrik ederek son verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA