• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oyun oynanmak isteniyor
12 Mayıs 2013 Pazar 16:07

'Oyun oynanmak isteniyor'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Banyas katliamını kim yapmışsa dünkü saldırının arkasında da onların ayak izleri var. Bu izleri tespit etmeye çalışıyoruz" dedi.
Almanya'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT Türk'te katıldığı televizyon programında, Reyhanlı'da dün meydana gelen patlamalarla ilgili soruları yanıtladı.
Saldırıyla ilgili ciddi bulgulara ulaşıldığını dile getiren Davutoğlu, spekülatif hareketler üzerine devletin harekete geçemeyeceğini, olgusal olarak failleri yakalamak için çaba gösterileceğini belirtti. "Sadece failler değil, ortada bir takım kuklalar olabilir ama o kuklaları tutan elleri tespit edene kadar da devletimiz bu işin takipçisi olur" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu eylemin Suriye muhalefetiyle veya mültecilerle hiçbir alakası yoktur. Tamamen Suriye rejimiyle irtibatlı ve Türkiye'de eskiden beri terör faaliyeti yapmaya dönük olarak örgütlenmiş bazı yapılarla ilgilidir. Bunun net olarak bilinmesi gerekir. Bu konunun Suriye muhalefetiyle ya da halkıyla ya da bize sığınan mültecilerle hiçbir alakası yoktur. Tamamen rejimle irtibatlı, Banyas katliamını kimler yaptıysa, o katliamın uzantısı olacak şekilde, Türkiye'nin ve Lübnan'da bu çatışmaların yayılmasına yönelik bir eylemdir."
Oyun oynanmak isteniyor
Suriye'de rejimin bazı girişimler içinde bulunduğunu söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Banyas, oradaki Sünnileri kaçırmak için etnik kıyım hareketedir. Böyle bir senaryo Türkiye'yi ve Lübnan'ı da mezhep çatışması temelinde bir şeye yöneltmeye dönük eylemlerle birlikte devreye sokulabilir. Şimdi böyle bir senaryo varsa, Türkiye'nin hep birlikte, Sünnisiyle, Nusayrisiyle, Alevisiyle, Hristiyanıyla bir safta durması lazım. Bizde mezhep ya da din temelli ayrışma sadece devlet hukukumuza aykırı değil, milletimizin kültürüne de aykırıdır. Bu oyun oynanmak isteniyor. Banyas katliamını kim yapmışsa dünkü saldırının arkasında da onların ayak izleri var. Bu izlerini tespit etmeye çalışıyoruz."
Davutoğlu, Reyhanlı'daki bombalı saldırıların ardından sosyal medya üzerinden bazılarının halkı mülteciler aleyhinde kışkırtmaya çalıştığını ifade ederek, "Hiçbir gerekçe Türkiye'ye sığınan çoluk çocuk, masum insanları hedef göstermeyi mazur gösteremez. Bu bir insanlık suçudur" dedi.
Ahmet Davutoğlu, Suriyeli mültecilere kapıların kapanmayacağını söyledi.
Hayal ötesi
Washington ile Moskova arasında yapılan görüşmelerde Türkiye'nin hesaba katılmadığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine de Davutoğlu, Ankara'nın onaylamadığı planın ne Suriye'de ne de Ortadoğu'da uygulanabileceğini vurguladı.
Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ben Almanya'ya Ürdün üzerinden geldim, kapsamlı bir görüşme yaptık. Buradan Suudi Arabistan'a ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne gideceğim. Daha sonra da başbakanımızla Amerika'ya gideceğiz. Türkiye devrede olmayacak, öyle mi? Türkiye'nin öyle veya böyle onaylamadığı bir plan Suriye'de, bırakın Suriye'yi, daha da ötesinde Ortadoğu'da uygulanabilir mi? Bu mümkün mü? Birinin bunu söylemesi hayal ötesi bir şeydir."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA