• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oy karşılığı sigorta vaadi
10 Haziran 2011 Cuma 17:26

Oy karşılığı sigorta vaadi

Seçimler öncesinde oy avına çıkan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), köylüleri oy karşılığında aile sigortasına kayıt ettiği iddia edildi.

CHP'nin bu davranışın ise seçim yasaklarına aykırı olduğu ve buna göre de suç işlendiği belirtildi. Hukukçular, vatandaşa seçim vaadi olarak böyle bir belgenin verilemeyeceği, verilmesi halinde ise bunun vatandaşı kandırma olarak değerlendirileceği bununda suç olduğunu vurguladı. Söz konusu belgeye sıra numarası da yer alıyor. Buna göre, işlem sıra numaraları ile kayıt yapılan kişinin sırası CHP yöneticileri tarafından numaralandırılıyor.

Söz konusu belgelerdeki sıra numaralarının 102 bin ile başlaması dikkat çekiyor. Bu bağlamda, CHP'nin bu yolla 100 bini aşkın kişiyi aile sigortasına kayıt ettiği tahmin ediliyor. Belgenin alt kısmında ise koyu harflerle " Aile Sigortası Kütüğü'ne kayıt edildiniz. CHP iktidarında bu kütüğe kayıtlı ve durumları beyana uygun olanlar Aile Sigortası'ndan hemen faydalanmaya başlayacaklar" yazısı bulunuyor. Alınan bilgiye göre, çalışmalarını artıran CHP, seçimlere az bir süre kala Eskişehir'de özellikle Tepebaşı ile diğer CHP'li belediyesinin hizmet alanında olan köy ve mahallerde vatandaşlardan aile sigortası kaydı karşılığında oy istiyor. Seçim yasaklarına aykırı davranan CHP bu köy ve mahallelerde dul, yetim ve ihtiyaç sahiplerine " Sizi aile sigortasına kaydettik. Oyunuzu bize verin. Seçildiğimizde aile sigortasından hemen yararlanın" diye yazılı belge vererek vatandaştan oy talep ediyor.

Söz konusu kayıtları yaparken de evrakların vatandaşın kendisi tarafından doldurulması sağlanıyor. Kaydı yapılan kişinin adres bilgileri, isim soy isim ve imzası kendi el yazısıyla yazması sağlanması dikkat çekiyor. İri puntolarla "Alındı belgesi" yazılan belge üzerinde, "Herkes İçin CHP" yazısı ile birlikte CHP'nin altı oklu amblemi de yer alıyor. CHP'li yöneticilerin oluşturdukları bir ekip ve bazı milletvekili adayları tarafından vatandaşa verilen aile sigortası kayıt belgesinin yine vatandaşın kendi el yazısıyla doldurulması dikkat çekiyor. Üzerinde "Herkes için CHP" yazısı ile vatandaşın isim, adresi ve partinin altı oklu ambleminin bulunduğu belge için sıra numarası verilirken sonunda ise "Aile sigorta kütüğüne kayıt edildiniz.

CHP iktidarında bu kütüğe kayıtlı ve durumları beyana uygun olanlar Aile Sigortası'ndan hemen faydalanmaya başlayacaklar. "ifadelerine yer veriliyor. CHP'li yetkililerin özellikle dul, yetim ve ihtiyaç sahiplerine köylülere " Sizi aile sigortasına kaydettik. Oyunuzu bize verin. Seçildiğimizde aile sigortasından hemen yararlanın" diye yazılı belge vererek vatandaştan oy istiyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA