• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖTV inince vatandaş coştu!
29 Mart 2009 Pazar 12:49

ÖTV inince vatandaş coştu!

Otomobilde yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi, Konya'da vatandaşların otomobil bayilerine akın etmesine neden oldu.

Otomobilde yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi, dövizin artmasıyla zor durumda kalan ve krizin yarattığı talep düşüşü nedeniylede kendine çıkış yolu bulamayan otomotiv sektörüne büyük moral oldu.  

Toplam otomobil satışlarının yüzde 78’ini oluşturan 1600 cc ve altı araçların ÖTV oranları yarı yarıya inince, biranda otomobil fiyatları son yıllarda görülmemiş şekilde ucuzladı.

15 Hazirana kadar geçerli olacak indirimin açıklanmasıyla birlikte vatandaşlar otomobil bayilerine akın etti. Aşırı yoğunluk nedeniyle bütün stoklarını eriten bayiler ise nisan ve mayıs ayları içinde sipariş almaya başladı. 

ÖTV indirimi yapıldığı günden itibaren büyük yoğunlukla karşılaştıklarını belirten Hyundai Öntur Plaza Satış Müdürü Mustafa Yalçın, stoklarının müşterilerin taleplerini karşılamaya yetmediğini ve ileriki aylar içinde müşterilerin kaparo verip, araç ayırtmaya başladığını ifade etti. 

Satılan araçlarda yüzde seksenlik gibi önemli bir kısmının nakit olarak ödendiğinin altını çizen Mustafa Yalçın, “ ÖTV indirimi ile birlikte yastık altı diye tabir edilen paralar piyasada para dolaşımına katkı sağladı. Ancak alınan bu karar sadece merhem niteliğindedir. Tedavi edici değil, kısa süreli bir rahatlama yaratacaktır. Hükümetimiz tarafından stokların eritilmesi için yapılan bu indirimin zamanlaması tam bir nokta atışı oldu. Çünkü indirim için biraz daha geç kalınsaydı, Türkiye’nin belkemiği sayılabilecek otomotiv sektörü çok zor durumlara düşecekti. Bu indirim ile rahatladık. Umut ediyorum ki indirimin uygulanacağı üç aylık süre daha da uzatılır ve hem üretici hem de tüketici daha çok rahatlar” diye konuştu. 

ÖTV desteğinin fiyatlarda yarattığı yüzde 14'lik indirim ile bir anda otomobil fiyatlarının son 10 yılın en ucuz seviyelerine gerilediğine dikkat çeken Yalçın, pazarın hükümetin bu desteğiyle de iki kat büyüyeceğini söyledi. 

3 aylık indirim süresi sonunda pazarın yeniden çöküşünü engellemek için yeni tedbirler alınması gerektiğine vurgu yapan Mustafa Yalçın, ikinci el piyasaları için ise fırsat döneminden yararlanamadıklarından dolayı ölü bir süreç yaşadıklarını, ama indirim sonunda atağa geçerlerse asıl fırsatın o zaman ikinci ele geçeceğini kaydetti. 

Mustafa Yalçın, “Devlet yapması gerekeni yaptı, artık iş bayilere ve üreticilere düşüyor. Bayiler yeterli stok oluşturulduğu takdirde vatandaş daha çok faydalanacak. İndirim öncesi sektörde yaprak kımıldamazken, şimdi talebi karşılamakta zorlanıyoruz. Müşterilerin bu fırsattan daha çok yararlanması için bayiler stoklarını arttırmalıdır. Önemli olan müşteri memnuniyetidir. Bayi olarak en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Öntur Plaza olarak müşteri memnuniyetinde Türkiye’de birinci firmayız. Yapılan anketlere göre her 100 müşterimizden 97 tanesini memnun ettik. Bu durum bizim için çok satış yapmaktan daha önemli bir konudur” diye konuştu. 

Ayrıca otomobil almayı düşünen vatandaşlara da, indirimi fırsat bilerek fiyat artırımına giden satıcılara karşı uyaran Yalçın, vatandaşların otomobil alırken sıkı bir araştırma içine girmelerini ve ilerde sıkıntı yaşamamaları için de ihtiyaçlarına uygun araçları tercih etmelerini istedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA