• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Otomotiv sektörünün geleceği konuşuldu
23 Mayıs 2012 Çarşamba 12:55

Otomotiv sektörünün geleceği konuşuldu

Konya Sanayi Odası tarafından geleneksel olarak düzenlenen Uluslar arası Otomotiv Sektörünün Geleceği ve Çözümü İçin Kümelenme (OSEG) toplantılarının ikincisi OSEG 2012 gerçekleştirildi.
Konya Sanayi Odası tarafından geleneksel olarak düzenlenen Uluslar arası Otomotiv Sektörünün Geleceği ve Çözümü İçin Kümelenme (OSEG) toplantılarının ikincisi OSEG 2012 gerçekleştirildi.
 
Otomotiv sektörünün yerel ve küresel aktörlerinin katıldığı toplantıya Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ve davetliler katıldı.
 
Konferansın açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu, Türkiye’nin toplu iğne bile üretemeyen bir ekonomiden, bugün önemli bir ekonomi haline geldiğini, Anadolu’da uluslar arası bir konferans düzenlenmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Konya Sanayi Odası tarafından sektörel ve bölgesel rekabetçiliğin artırılması amacıyla 2006 yılında bu yana kümelenme çalışmaları yürütüldüğünü anlatan Şekeroğlu, Konya Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesi’nin yaptığı çalışmalarla Türkiye’de yürütülen en önemli kümelerden biri seçildiğini anlattı. Sektörlerin birlikte ve işbirliği içinde olmasının önemine değinen Şekeroğlu, geleceğin güçlü ekonomilerinin bilgini önemini anlayan ülkeler olacağını sözlerine ekledi.
 
Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Ercan Tezer, Konya’nın otomotiv sanayinde son yıllardaki yüksek girişimlerini takdirle izlediklerini belirterek, “Aftermarketten ana sanayiye tedarikçi olmak çok önemli bir hedef. Bu hedefte de Konya sanayisinde son yıllarda çok önemli adımlar atılıyor. Konya Sanayi Odası’nın ve Konyalı sanayicilerimiz ile hükümetin hedefleri arasında ciddi bir örtüşme var, hedefte farklılık yok. Bu hedefe ulaşmak için birlikte ortak çalışmak mecburiyetindeyiz” dedi. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için bugünkü seviyesinden 4 kat fazla büyümesi gerektiğini dikkat çeken Tezer, “Türkiye’yi 10 yılda 4 kat büyütmek sıradan bir hedef değil. Bunun için Ar-Ge çalışmaları ve reformlara hız verilmeli” şeklinde konuştu.
 
İş dünyası olarak sektör temsilcilerinin birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yapan Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, ‘‘2023 için belirlenen 500 milyar dolar hedefinin 75 milyar dolarını otomotiv sektörü oluşturacak, bu sektörün 3-4 kat daha büyümesini gösteriyor, el birliğiyle 2023 hedeflerine hazırlanmalıyız’’ dedi
Odaların şehrin gelişmesinde önemli dinamiklerinden olduğunu söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ‘‘Konya, otomotiv yan sanayide TÜMOSAN’la başlayan süreçte, otomotiv sanayinde çok önemli bir yere geldi. 2023 vizyonunda Konya’nın uluslar arası havalimanı, limanlara doğrudan bağlanan yapısı, hızlı tren bağlantıları, ilk Bilim Merkezi ile Türkiye’nin vizyonunda önemli bir yere sahip olacak’’ şeklinde konuştu.

Doğru ekonomik kararlar aldığınız sürece geleceği kuşatabilirsiniz diyerek Sözlerine başlayan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, ‘‘ Konya sanayisi gün geçtikçe büyümekte ve ilerlemektedir, 2023 hedefine ulaştığımız zaman şehrimiz üst seviyelerde güçlü ekonomisiyle Türkiye’de örnek il olacaktır’’ dedi.
Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. ISO/TS16949 kalite belgesine sahip olan firmalara kalite ödülleri verildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA