• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Otomotiv pazarında rekor büyüme
11 Ocak 2011 Salı 10:52

Otomotiv pazarında rekor büyüme

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), otomotiv pazarının geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 36,58 büyüdüğünü açıkladı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye otomotiv pazarında 2010 yılı Ocak-Aralık dönemi otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 760 bin 913 adet olarak gerçekleşti. 
557 bin 126 adet olan 2009 yılı 12 aylık otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 36,58 oranında arttı. 2010 yılı Aralık ayında, geçen yılın Aralık ayına göre otomobil satışları yüzde 73,95 oranında artarak 99 bin 461 adet olarak gerçekleşti.
2010 yılı Ocak-Aralık dönemi otomobil pazarı 509 bin 784 adetle en yüksek 2000 yılı Ocak-Aralık (466 bin 748 adet) dönemi rakamlarını geçti.
2010 yılında "en çok satılan otomobil modeli" ise Renault Symbol, "en çok satılan hafif ticari araç markası" Fiat oldu.
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), başarılı şirketleri, ürünleri ve projeleri ödüllendirmek amacıyla ilk kez düzenlediği "ODD Satış ve İletişim Ödülleri, 2010 gladyatörleri" düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Törende yaptığı konuşmada ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, ödüllendirmenin Türk otomotiv sektörünün marka algısına önemli katkı sağlayacağına ayrıca kullanılan gladyatör ambleminin sektör için yeni bir güven ve prestij belgesi olacağına inandıklarını anlattı.
Bankacılık ve finans sistemindeki istikrarın yarattığı olumlu hava, faiz ve enflasyondaki düşük seyir ve cazip tüketici kredili kampanyalarla yıl sonunda rekor satış rakamlarının yakalanmasının kolaylaştığını belirten Bayraktar, otomobil ve hafif ticari araç satış rakamlarının aralık 2010'da gerçekleşen 148 bin 369 satışla yıl sonunda 760 bin 913 adede ulaşarak yıllık bir milyon satış hedefinin hayal olmadığını da kanıtladığını söyledi.
Türkiye'nin gerçek potansiyelinin, bu rakamların çok ötesine çıkılabileceğini gösterdiğini, bu rakamlara ulaşmanın ve Türkiye'de otomotiv sektörünün topyekün gelişmesinin yolunun iç pazarı geliştirmek olduğunu anlatan Bayraktar, "Bu süreci iyi yönetebilirsek otomotivde de kazandığımız ivmeyle dünyanın önemli ekonomileri arasında sıralamamızın hızla yükseleceğine hiç şüphemiz yok..." dedi.

İLETİŞİM ÖDÜLLERİ
Otomotiv sektörünün en kapsamlı ve etkin organizasyonu olarak planlanan yarışmayla, "Satış" ve "İletişim" temel kategorileri altında 19 farklı dalda "Yılın Gladyatörleri" belirlendi.
İletişim ödüllere kategorisinde; "Yılın TV Reklamı" dalında Citroen, "Yılın Gazete İlanı" dalında Ford, "Yılın Radyo Spotu" dalında Subaru, "Yılın Dergi İlanı" dalında Infiniti, "Yılın Fuar Standı" dalında Peugeot, "Yılın PR-Etkinlik Uygulaması" dalında Mercedes Benz-Türk, "Yılın Dijital Uygulaması" dalında Fiat, "Yılın Outdoor Uygulaması" dalında Ford, "Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi" dalında Mercedes Benz-Türk, "Yılın Entegre İletişim Kampanyası" dalında Fiat ödül alırken, Jüri Özel Ödülü'ne Volkswagen, Turkcell Mobil Pazarlama Ödülü'ne ise Toyota değer görüldü.

EN ÇOK SATILAN RENAULT
Satış Ödülleri kategorisinde ise "En Çok Satılan Otomobil Markası" Renault, "En Çok Satılan Otomobil Modeli" Renault Symbol, "En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası" Citroen, "En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası" Fiat, "En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası" Alfa Romeo, "En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası" Ford, "En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli" Ford Connect, ödül almaya hak kazandı.
ODD Satış ve İletişim Ödüllerinde en başarılı marka ve modeller, yıllık satış miktarlarının yanı sıra ODD'nin oluşturduğu internet sitesi
www.oddgladyator.com üzerinden düzenlenen halk oylaması ile belirleniyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA