• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Otomatik tedbirler alınıyor
26 Ekim 2013 Cumartesi 16:24

Otomatik tedbirler alınıyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Rus askeri uçaklarına önleme yapılmasına ilişkin, "Bizim hava sahamıza yaklaşıldığında otomatik tedbirler alınıyor" dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin ile bakanlıkta düzenlediği ortak basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
 
Rus askeri uçaklarına Karadeniz’de önleme yapıldığına ilişkin haberleri değerlendiren Davutoğlu, "Rusya’nın daha önce de Karadeniz’deki bazı hava tatbikatlarında, kendi uluslararası hukuka uygun ve uluslararası sınırlar içinde yapılan tatbikatlarda, bazen rutin bir şekilde, bizim hava sahamıza yaklaşıldığında otomatik tedbirler alınıyor. Yani bunun herhangi bir gerginlik işareti olarak değerlendirilmemesi iktiza eder" diye konuştu.
 
Geçen sene de Gürcistan ile Bulgaristan sınırına kadar olan alanda benzer uçuşlar yapıldığını anımsatan Davutoğlu, "Ama bu bir karşı karşıya gelme, herhangi bir şekilde bir gerginlik işareti olarak değil. Bazen bu tür tatbikatlarda ülkeler karşılıklı tedbirler alırlar, o çerçevede değerlendirilmeli, olduğundan fazla anlam yüklemek doğru değil" ifadesini kullandı.
 
Teknelere tacizde bulunulduğu iddiası
 
Yunan sahil güvenlik botlarının Türk yelkenlilere Kardak açıklarında müdahalede bulunduğu yönündeki iddialara ilişkin soruyu da yanıtlayan Davutoğlu, konuyla ilgili gerekli girişimlerde bulunulduğunu belirterek, “Ege’de bazen bu tür konularda istenmeyen gelişmeler olabiliyor. Ama ilgili birimlerimiz takip ediyor. Her zaman Yunanistan ile bunları açık bir şekilde konuşacak, kaygılarımızı iletecek kanallarımız mevcut. Bunları da yaptık, yapmaya devam edeceğiz" dedi.
 
Öte yandan, diplomatik kaynaklar, yat yarışına katılan teknelere Kardak civarında tacizde bulunulduğu iddiasının doğru olmadığını belirterek, iddialara ilişkin olarak Sahil Güvenlik Komutanlığı ile irtibata geçildiğini kaydetti. Kaynaklar, yat yarışı esnasında kuzeyden intikal halinde olan bir Yunan sahil güvenlik botunun Kardak karasularına girmesi üzerine bölgedeki Türk sahil güvenlik botunun mutat prosedür uyarınca Yunan botunu uyardığını, Yunan botunun bilahare Yunan karasularına döndüğünü ve yarışan yatlara yönelik herhangi bir müdahale veya tacizin söz konusu olmadığının öğrenildiğini aktardı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA