• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Otogar ve kampüse ulaşma taktikleri

21 Kasım 2007 18:19
Konya’da son yıllarda yapılan köprülü kavşaklar, şehir içi trafiğini oldukça rahatlattı. Başkan Akyürek’in ifadesiyle “Cumhuriyet tarihinde sadece 6 kavşak yapılırken, bu sayı toplamda 27’ye çıkıyor. Hem azımsanmayacak bir oran hem de ayrılan 40 milyon YTL ciddi bir rakam.

Bu çalışmaları önemsemeliyiz ve gerçekten takdir etmeliyiz. Konya’nın çehresini değiştirdiği, yeni vizyon kazandırdığı kesin.

Bugünkü yazının amacı, gerçekten çok önemli olan bu yolla ilgili belediyenin bir konudaki çelişkisi. Biliyorsunuzdur; İstanbul yolu olarak adlandırılan güzergahta Selçuklu Belediyesi ve Otogar önüne köprülü kavşak yapıldığı için bu yol kapalı. Aksaray yolu kavşağı da devam ettiği için buradan otogara geçme ihtimalinizde yok. Konya’nın Afyon ve kampüs bağlantısını sağlayan bu yolda çalışma olduğu için tek bir alternatif yolla bu güzergaha ulaşabiliyorsunuz.

Bu alternatif güzergahta; Ankara yolundan Çimento Fabrikası civarına, buradan otogar yada kampus bağlantısına ulaşıyorsunuz. Hem çevre görüntüsü hem de yol kalitesi anlamında Konya’ya hiç yakışmayan bir alternatif güzergâh bu yol. Hele Aralık ayı gibi Konya’nın vitrine çıkacağı bir aya sayılı günler kala, hassasiyetler daha da artmalı.

Bu yazıya başlama sebebim ise tam da bununla ilgili. Geçen haftalarda İstanbul yolunu sıklıkla kullandığım için, Çimento fabrikasının içinden otogara ya da kampuse gitmek oldukça itici geldi. Hem kamyon ve otobüslerin çokluğu hem de fiziki şartlar. Tabelaları kaçırdığınızda nereye çıkacağınızı bilmemekte işin cabası. Şehir merkezinden yarım saati aşan seyir ise işin en zoru.

İstanbul yoluna kavşak düzenlemesi çok güzel, trafik rahatlayacak tabi. Ancak bu sürede alternatif güzergahı çok iyi belirlemek şarttı. Çimento alternatif yolunun sıkıntılarını söyledim. Geriye Marangozlar ve Karatay Sanayinin içinden geçip Uluyayla üst geçidini kullanıp, Barış Caddesine, Real AVM’ye ve otogara ulaşmak mümkündü. Eeee, tabi sanayinin içinde de Lamcı alt geçit çalışması olduğu için bu yolu da kullanamıyorsunuz. Mecburen Çimento yoluna talim etmek zorundasınız, şehir merkezinden bu bölgeye başka ulaşım mümkün görünmüyor.

Gerçekten başka alternatif yol yok mu bu bölgeye? Belediyeye göre yok. Çünkü tabelalar hep Çimentoya ulaşıyor. Ancak gözümüzün önünde otogara 5 dakikada ulaşacak alternatif var ama bunu kimse bize söylemiyor.

Şehir merkezinden otogara gitmek için yola çıktınız. Nalçacı Caddesini geçip, Kunduracılar girişine kadar gittiniz. Kunduracılar’a girerseniz Lamcı Geçidi sizi karşılar geri dönersiniz. En iyisi Eski Sanayi üst geçidinden yola devam edin. Aydınlık alt geçidinden İstanbul Yoluna süzülün. Şimdi dikkat! Eğer 1. Organize girişine varırsanız olmaz. O yol sizi, Sanayi Odası önünden, organizenin içinden tekrar Ankara yoluna ve Çimento’ya çıkarır. Yaklaşık 45 dakikanızı alır.

Aydınlık alt geçidinden sonra biraz yavaşlayın, Aydınlık Afra’yı geçin, birazdan önünüze Uluyayla Köprülü Kavşağı gelecek(Aslında burası üst geçitti. 12 Eylül’de yonca yaprağı ile köprülü kavşak olmuş.) Lamcı geçidi yüzünden sanayi bağlantısı kesilen bu kavşağın sağından Aydınlık girişi var. Ancak siz, bu köprünün yanına gelip sağ oka baktığınızda sadece “Aydınlık Evler” görürsünüz. Otogar, Afyon ileriyi gösterir, dolayısıyla yine Çimento’nun içine çıkarsınız. Yapmanız gereken sağa dönmek ve Aydınlık, Diyanet Lojmanı önünden Barış Caddesine ve otogara ulaşmak. Aslında ne kadar kolaymış değil mi?

Özellikle ölçtüm, Uluyayla köprüsünden Otogar 4,5 km. ve yaklaşık 6 dakika sürüyor. Şehirden de 6 dakikada buraya geldiğinizi düşünürsek en çok 15 dakikada otogara gelebiliyorsunuz. Tabi 45 dakikayla kıyaslayınca çok kısa süre ve mesafe. Şimdi soru şu; Uluyayla Köprülü Kavşağı tam da otogara alternatif gidiş için köprülü hale getirilmişken neden hiçbir yetkili bu yolu şimdi işler hale getirmedi? 1km.önce başlayan uyarılarla insanların otogar ve kampüse çok hızlı sürede gitmesi bu kavşakla neden sağlanmadı?

Size gülmeyeceğiniz daha komik bir şey söyleyeyim o zaman. Kampüsten dönenler hangi alternatif yolu kullanıyorlar biliyor musunuz? Otogar girişinden, Real AVM, Barış Caddesi ve Uluyayla Kavşağı, Aydınlık Evlerden şehir merkezi. O zaman daha zor bir soru soralım. Bir yolun dönüşü alternatif olarak düzenlenirde gidişi neden düzenlenmez? Gerçekten merak ediyorum bir yolun dönüşünü düşündünüz çok güzel, gidiş yönü neden aklınıza gelmedi?

Aralık ayında Konya ve Başkan Akyürek hep vitrinde olacak. Başkan Akyürek’i yaptığı iyi işler ve Mevlana çabasıyla konuşmak isteriz. Bu tür aksaklıklarla değil.

Mevlana diyor ki: Ey kardeş! Sen yalnız duyuş ve düşünüşten ibâretsin, Geri kalanın ise sadece et ve kemiktir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA