• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Otoda indirim için son 1 haftanız var
08 Haziran 2009 Pazartesi 09:10

Otoda indirim için son 1 haftanız var

Hükümetin ekonomik önlem paketleri kapsamında açıkladığı otomotivde ÖTV indirimi uygulaması, 8 gün sonra sona erecek. Uyguluma hangi şirkete yaradı, hangisine yaramadı?

 Global ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen otomotiv sektörü, Türkiye'de de ÖTV indirimi öncesi sıkıntılı günler geçirdi.

2009 yılının ilk iki ayında pazar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40'a yakın oranda daralırken, Hükümetin iç pazarı canlandırmak amacıyla açıkladığı ve 3 ay süreyle geçerli olacağını bildirdiği ÖTV indirimi, sektöre nefes aldırdı.

Bu dönemde şirketler ellerindeki stokları eritirken, üretici firmaların birçoğu evde oturan işçilerini geri çağırarak belli zamanlarda ara verdikleri üretimi yoğunlaştırdı.

ÖTV indiriminin mart ayının ikinci yarısında devreye girmesiyle birlikte bu ay satışlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,73 oranında artarken, satışlar nisan ayında yüzde 10,35, mayıs ayında ise yüzde 30 artış gösterdi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre mart-nisan-mayıs aylarını kapsayan 3 aylık dönemde ÖTV indiriminin de desteğiyle pazarda 170 bin 942 adet araç satıldı.

Satılan araçların 100 bin 137 adedi ithal araçlardan oluşurken, 70 bin 805 adedini ise yerliler oluşturdu. İthal-yerli arasındaki farkın önceki dönemlere göre kapandığı gözlemlendi.

-EVDEKİ İŞÇİLERİNİ ÜRETİME ÇAĞIRAN FIAT 3 AYIN LİDERİ OLDU-

Otomotiv şirketleri mart-mayıs ayları arasında pazarda yaşanan hareketliliği satışlarına yansıtmaya çalışırken, Türkiye'de üretim yapan firmalar avantajlarını ortaya koydu.

İhracat pazarlarında ve iç pazarda yaşanan daralma nedeniyle üretime belirli sürelerde ara vermek zorunda kalan üreticiler, ÖTV indirimiyle birlikte evde oturan işçilerini yeniden üretime çağırırken, Fiat da bu dönemde üretimini yoğunlaştırdı.

Fiat, mart-mayıs ayları arasındaki dönemde 27 bin 491 adet araç satışı gerçekleştirerek pazarın bu dönem için lideri olurken, Fiat'ı 21 bin 929 adet araç satışı ile Renault izledi.

Üç aylık dönemde Ford 21 bin 457 adet, Hyundai 18 bin 665 adet, Volkswagen, 11 bin 939 adet, Toyota 9 bin 688 adet, Peugeot 9 bin 478 adet, Opel 9 bin 217 adet, Honda ise 5 bin 9 adet satış gerçekleştirdi.

Bu dönemde ayrıca 6 adet Ferrari, 4 adet Bentley, 3 adet de Lamborghini satıldı.

-SEKTÖR TEMSİLCİLERİ SÜRENİN UZATILMASINDAN YANA-

ÖTV indiriminde sona yaklaşılırken, sektör temsilcileri uygulamanın süresinin uzatılmasından yana görüş bildirdi.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ÖTV indirimi sonrası bütün tarafların bu fırsatı değerlendirme yoluna gittiklerini, vatandaşların ertelenmiş veya ileride olabilecek talebi yerine getirmeye yöneldiklerini, satış kanallarında da hareketlilik başladığını anımsattı.

Araçlar satıldıkça yerine konacak yenileri için üretim hatlarına talimatlar gitmeye başladığını, dolayısıyla üretim hatlarında işçilerin bir kısmının işbaşı yaparak yeniden yoğun üretim faaliyetine girdiklerini anlatan Aybar, yapılan ölçümlere göre yan sanayi siparişlerinin önemli miktarda arttığını, 2009 yılının başında yapılan tahminlere göre mart ve nisan ayı toplamı 2 kat fazla satış getirdiğini bildirdi.

ÖTV indirimi sayesinde yaşanan canlılık sonucu üç yönlü bir kazanç sağlandığına işaret eden Aybar, şunları kaydetti:

''Kamu maliyesi kazandı, bunun yanı sıra otomotiv sanayinde çarklar döndü, işçiler yeniden fabrikaya çağrıldı ve son olarak müşteri memnuniyeti oldu. ÖTV indirimleri olmasa, ne mart, ne nisan, ne de mayıs ayında satışların bu seviyede olması mümkün değildi. ÖTV indiriminin devreye girdiği mart ayı ortasından itibaren müthiş bir hareketlilik oldu. 2009 yılında pazarın 350 bin civarında olacağını tahmin edilirken ÖTV indiriminin pozitif etkisi sayesinde şimdi pazarın 400 bin üzerine çıkacağını öngörmeye başladık.''

Renault markasının lokomotif modelleri olan Yeni Symbol ve Mégane Sedan'ın en çok talep gören otomobillerden olduğunu ifade eden Aybar, geçen ay başında tanıtımını gerçekleştirdikleri Renault markasının değişimini yansıtan yeni Mégane Hatchback ve Coupé'ye de tüketici yoğun ilgi gösterdiğini, yeni Mégane HB & Coupé, Laguna Coupé ve yeni Clio lansmanlarının ÖTV indirimi dönemine rastlamasının kendileri için memnuniyet verici bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Renault olarak ÖTV indiriminin yürürlüğe girdiği 16 Mart tarihinden bu yana binek ve ticari olmak üzere yaklaşık 21 bin 500 adet araç satışı gerçekleştirdiklerini bildiren Aybar, yeni Mégane HB & Coupé ve Laguna Coupé'nin büyük ilgi gördüğünü söyledi.

İbrahim Aybar, Renault olarak kendilerinin müşteri odaklı düşündüklerini ve ÖTV indirimde de müşterilerine cazip kampanyalar sunduklarını belirterek, nisan ayında başlattıkları ileri teslim kampanyasını, yoğun talep üzerine mayıs ve haziran ayında da sürdürdüklerini bildirdi.

-''BURADA BAŞARININ ÖLÇÜSÜ KAZAN, KAZAN, KAZAN OLDU''-

ÖTV indirimine benzer bir desteğin, 15 Haziran'dan sonra da devam etmesini öngördüklerini belirten Aybar, ÖTV indiriminden hem kamu maliyesinin, hem otomotiv sanayinin, hem de müşterinin memnun olduğunu ifade etti.

Burada başarının ölçüsünün ''kazan, kazan, kazan'' olduğunu dile getiren Aybar, müşterinin, otomobil sanayinin ve ticari hayatın kazanmasının önemine işaret etti.

Avrupa ülkelerinde son dönemde uygulanan vergi indirimleri ve hurda teşviki gibi desteklerin çok olumlu sonuçlar verdiğini hatırlatan Aybar, şöyle devam etti:

''Almanya'da 9 yaş üstü araçlara getirilen hurda teşviki sonucu Almanya'da pazar mart ayında yüzde 40, nisan ayında ise yüzde 19,4 büyüdü. İngiltere ise son olarak otomotiv sektörünü canlandırmak için 300 milyon sterlin ayırarak otomobil başına 2 bin sterlinlik bir avantaj getirdi. Uygulama 15 Mayıs'ta başladı. Kısa bir süre içinde gelişmelerden sonuç alındı. İspanya da 1 Haziran 2009'dan itibaren benzer bir çözüm uygulamaya alıyor. Ülkemiz şartlarına en uygun ve Türkiye'de otomotiv sektörünü olumlu etkileyecek yeni bir formülün hayata geçirilmesini Türkiye ekonomisi için çok önemli görüyorum.''

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA