• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Otobüs fiyatları yüzde 15 arttı
16 Haziran 2011 Perşembe 10:45

Otobüs fiyatları yüzde 15 arttı

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Hatipoğlu, Mayıs ayı sonunda şehirlerarası otobüs biletleri fiyatlarında ..
     Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Hatipoğlu, Mayıs ayı sonunda şehirlerarası otobüs biletleri fiyatlarında yüzde 10-15 civarında bir artış yaşandığını bildirdi.
     Hatipoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye'de otobüs taşımacılığındaki kalitenin dünya standartlarının üstünde olduğunu savundu.
     Türkiye'de üretilen çeşitli markalara ait otobüslerin yurtdışına satıldığını anlatan Hatipoğlu, Türkiye'de üretimi yapılan otobüslerin, özellikle AB ülkelerine ve Ortadoğu'ya ihraç edildiğini belirtti.
     Otobüs taşımacılığının, maliyeti yüksek bir sektör olduğunu açıklayan Hatipoğlu, ''Otobüs fiyatları 300 bin avro ve 400 bin avro arasında değişiyor. Bugün benzinin fiyatı 3 lirayı geçti. Bu maliyetler bizim belimizi büküyor'' dedi.
     Şehirlerarası otobüs biletleri fiyatlarında belli dönemlerde düzenlemelere gidildiğini ifade eden Hatipoğlu, maliyetlerin de yüksek olması nedeniyle bu yükü fiyatlara yansıtarak, vatandaşlarla paylaştıklarını söyledi.
     Sektörün, devletten hiçbir destekleme görmeden sadece kendi mali imkanlarıyla ayakta kaldığını aktaran Hatipoğlu, şunları kaydetti:
     ''Uluslararası taşımacılık ve deniz taşımacılığı yapanlardan ÖTV alınmıyor. Ancak biz bu durumdan yararlanamıyoruz. Hem vatandaşı zor durumda bırakmamak için hem de maliyetlerimizi karşılamak için zaman zaman artışlara gidiyoruz. Çünkü tek başına vatandaşın ya da bizim bu maliyetleri karşılamamız mümkün değil. Vatandaş tek başına bu yükü kaldıramaz. Bu nedenle Mayıs ayının sonunda şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarında yüzde 10-15 arasında bir artış yaşandı.''
    
     -BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN ÖTV VE KDV DESTEĞİ SÖZÜ-
    
     Haziran ayı başında TOFED Genel Kurul toplantısının yapıldığını da anımsatan Hatipoğlu, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da bu toplantıya katıldı. Başbakan Erdoğan, ÖTV ve KDV konularında sektöre destek vereceğini söyledi'' diye konuştu.
     Otobüs taşımacılığının turizm sektörünün önemli bir ayağını oluşturduğunu da vurgulayan Hatipoğlu, otobüs taşımacılığına ödenen KDV oranının yüzde 18 olduğunu ancak turizm sektörünün iki önemli ayağı olan yeme-içme ve konaklamadan yüzde 8 civarında KDV ödendiğini dile getirdi.
     Yılda 250 milyon kişinin otobüsle seyahat ettiğini belirten Hatipoğlu, otobüs firmaları arasında da yıkıcı bir rekabet olduğunu savundu.
     Bir takım küçük firmaların bu rekabet ortamında ayakta kalmaya çalıştığını aktaran Hatipoğlu, kurumsal olmayan bu firmalar tarafından ucuz taşımacılığın yapıldığını öne sürdü.
     Yıkıcı rekabetin ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Hatipoğlu, düzenli bir sistemin kurulması gerektiğini, biletlerde standart fiyat uygulamasına geçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA