• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖSYMden KPSS açıklaması
18 Ağustos 2010 Çarşamba 10:21

ÖSYM'den KPSS açıklaması

KPSS soruların çalındığı ve puanların yanlış hesaplandığı iddialarına ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'dan cevap geldi.
İddiaları 'palavra' olarak niteleyen Yarımağan, "Netlerim eksik hesaplanmış diyenler bize başvursun. Her dilekçeyi inceliyoruz. Ama netlerim eksik diyenlerin hiçbirinin dediği doğru çıkmıyor. İsterlerse cevap kâğıtlarının fotokopisini bile veririz." dedi.

KPSS sonuçları 11 Ağustos'ta açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından soruların önceden çalındığı ve netlerin yanlış hesaplandığı iddiaları gündeme geldi. Günlerdir bir açıklama yapması istenen ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, suskunluğunu bozdu. İddiaları adayların 'daha yüksek puan almalıydım' isyanları ve 'umduğunu bulamayan öğrencilerin feryadı' olarak değerlendirdi. Soruların çalındığı iddialarını da 'ciddiyetten uzak' bulan Yarımağan, "Herkes bir şey söylüyor, akıl alacak şeyler değil. Sorular çalınsa şimdiye kadar kimsenin haberi olmaz mıydı? Yok öyle bir şey." dedi. Sınavda bazı adayların bazı testlerin tamamını çözmesine yönelik eleştirilere de tepki gösteren Yarımağan, "Bütün soruları nasıl çözdü diyorlar. Neden çözemesinler? Lise mezunlarıüniversitesınavında, ilköğretim öğrencileri SBS'de tüm soruları çözüyor da üniversite mezunları KPSS'de neden çözemesin? Yüz binlerce kişi giriyor sınava ve bazıları ciddi bir hazırlık yapıyor." diye konuştu. Ünal Yarımağan, kendilerinin 'sadece bir sıralama sınavı' yaptığının altını çizdi. Her sınavın kendi içinde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, geçen senekiKPSSile bu senekinin karşılaştırılmasının yanlış olacağını belirtti.

STANDART SAPMAYI DİKKATE ALMIYORLAR

Bu seneki KPSS puanlarının düşük olmasını 'soruların biraz kolay' olmasına bağlayan ÖSYM Başkanı, "Geçen sene 100 sorunun 90'ını yapan ile bu sene 100 sorunun 90'ını yapan aynı puanı alamayabilir. Netlerin hangi testten yapıldığı bile puanları etkiler. Bu sınava üniversite mezunları giriyor, anlamaları lazım. Standart sapma diye bir şey var, ortalamalar yükseldikçe puanlar düşer. Puanların nasıl hesaplandığını ve standart sapmaları da açıklıyoruz. Kendileri de hesaplayabilir." dedi. Netlerinin ve puanlarının yanlış hesaplandığını düşünen adayları 'dilekçe' vermeye çağıran Yarımağan, "Her dilekçeyi inceliyoruz. Ama 'netlerim eksik' diyenlerin hiçbirinin dediği doğru çıkmıyor. İsterlerse cevap kâğıdının fotokopisini veririz. Bilgi edinme kapsamında başvursunlar, hepsini kendilerine sunarız." çağrısı yaptı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA