• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖSYM tepeden tırnağa değişiyor
11 Eylül 2010 Cumartesi 11:08

ÖSYM tepeden tırnağa değişiyor

Kopya skandalı sonrası YÖK, ÖSYM'yi sil baştan hazırlayan yasa taslağını MEB'e gönderdi

Kopya skandalı sonrası YÖK, ÖSYM'yi sil baştan hazırlayan yasa taslağını MEB'e gönderdi. Buna göre şifrelenen sorulara daha sıkı güvenlik tedbirleri getirilirken, görevi kötüye kullananlar hakkındaki soruşturmaların TCK'ya göre yapılmasının da önü açılıyor.

YÖK'ün, KPSS ile ilgili iddialar gündeme gelmeden önce hazırlayarak Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) sunduğu kanun taslağında, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile ilgili ayrıntılı düzenlemeler öngörülüyor. Taslakta, sınavlarda sorulacak soruların hazırlanması, soru bankasının oluşturulması ve sınav güvenliğinin sağlanması, sınavlarda görev alacak kişilerin uyması gereken kuralların yönetmelikle düzenlenmesi ve görevli kişilerin ÖSYM'nin belirlediği kurallara titizlikle uyması hükmü yer alıyor.

KURALI ÇİĞNEYENE HAPİS YOLU


Kurallara uygun davranmadığı tespit edilenler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili hükümlerince cezalandırılmaları için soruşturma yürütülmesi kuralı getiriliyor. Soru hazırlanmasından sınavın son aşamasına kadar görev alanlar, belirlenecek kurallara uymakla yükümlü tutulurken, kurallara uymayanların TCK'ya göre cezalandırılması isteniyor. Taslak, isteyenin istediği zaman bilgisayar ortamında sınava girebilmesine olanak sağlayacak TOEFL türü uygulamaların önünü açıyor.

3 YILLIĞINA PROFESÖR BİR BAŞKAN

Geçen Haziran ayında hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığı'na sunulan taslakta, ÖSYM ile ilgili ayrıntılı düzenlemelere gidiliyor. Taslakta "ÖSYM Başkanı, YÖK Başkanı tarafından profesör unvanına sahip üniversite öğretim üyeleri arasından 3 yıllığına atanır" şartı getiriliyor. Mevcut durumda ise ÖSYM Başkanı'nın profesör olma şartı bulunmuyor ve başkan 6 ay için atanıyor.


Sorulara çok gizli şifreli çok sıkı koruma

Kopya skandalı sonrası daha önce şifrelenen soruların çok daha sıkı güvenlik tedbirleriyle korunması da gündeme geldi. Yükseköğretim ile ilgili bütün sınavların usul ve esasları ile tabi olacağı kuralların YÖK'ün onayıyla gerçekleşeceği belirtilen taslakta, öne çıkan düzenlemeler şöyle:

* Sınavlarda sorulacak soruların hazırlanması, soru bankasının oluşturulması ve şifrelenmesi, sınav sorularının elektronik veya kağıt ortamında güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılacak işlemlerin usul ve esasları ile sınavlarda görev alacakların uyması gereken kurallar yönetmelikle düzenlenir.

* Soru hazırlanmasından sınav salon güvenliğinin sağlanmasına kadar sınav süreçlerinin herhangi bir aşamasında görev alanlar, yönetmelikler çerçevesinde Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kurallara "titizlikle" uymakla yükümlüdür.

* Kurallara uygun davranmadığı belirlenen ler hakkında kadrosunda bulundukları kurumlar tarafından disiplin soruşturması açılmasının yanı sıra, fiilin mahiyetine göre TCK'nın 257 veya 258. maddesi hükümlerine göre cezalandırılmalarını temin için adli soruşturma yapılır. (TCK'nın "Görevi kötüye kullanma"/257. maddesi ile "Göreve ilişkin sırrın açıklanması"/258. maddesi, kamu görevlilerine çeşitli sürelerle hapis cezası öngörüyor.)

* Taslakta, sınavlarda görev alanlara, belirli gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımından elde edilecek tutarın 2 katını geçmeyecek biçimde, Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek tutarda ücret ödenmesi de öngörülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA