• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖSYM güvenlik önlemini duyurdu
21 Ekim 2010 Perşembe 13:30

ÖSYM güvenlik önlemini duyurdu

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yapacağı sınavlarla ilgili alınan güvenlik önlemlerini, gazetelere verdiği ilanla duyurdu.
İlanda, kurumun yapacağı sınavlarda bugüne kadar yapılagelenuygulamalara ek olarak güvenliği daha da artırmak amacıyla çeşitlitedbirler alındığı belirtildi.

İlana göre, sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınavgörevlilerinin üstleri emniyet güçleri tarafından elle ve dedektörlearanacak. Cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vebenzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, broş, metal para gibi metaliçerikli eşyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihaz bina içinealınmayacak.

Adaylar, sınavın yapılacağı binaya sadece ilgili sınava ait sınava giriş ve kimlik belgesi, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi ve son altı ay içinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf ile girebilecek. Sınavbinalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adaylar bu belgelerdışında herhangi bir eşyalarını sınav binalarına getirmeyecekler.

DUVAR SAATLERİ DE ÖSYM'DEN

Sınav için gerekli olan iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş,peçete, su ve şekerleme her bir aday için soru kitapçığıyla birlikteÖSYM tarafından verilecek. ÖSYM, sınavın yapıldığı her bir salona biradet duvar saati de koyacak.

Sınava giren adaylardan fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olaraksadece nüfus cüzdanı ve pasaport geçerli istenecek. Bunun dışında hiçbir özel kimlik belgesi kabul edilmeyecek. İlgili sınava ait sınava girişve kimlik belgesi, nüfus cüzdanı veya pasaport ile bir fotoğrafı yanında bulunmayan adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacak.

Sınavdan önce, tüm sınav yapılacak binalar emniyet görevlileri ve binasınav görevlileri tarafından detaylı biçimde aranacak ve bina içindebulunan her türlü cep telefonu ve kablosuz iletişim aracı sınavgüvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde etkisiz hale getirilecek.

Sınav süresince sınav binasında emniyet görevlileri ve bina sınavsorumlusu dışında hiç kimsede cep telefonu ve herhangi bir iletişimaracı bulunmayacak. Sınav başladıktan sonra sınavın toplam süresinindörtte üçü kadar zaman geçmeden (toplam süresi 120 dakika olan sınavda90 dakika geçmeden) ve son 15 dakika içerisinde adaylar sınav salonundan dışarıya çıkamayacaklar. Sınav başladıktan sonra adaylar tuvaletihtiyacı için sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacak. Her ne sebepleolursa olsun sınav salonundan dışarıya çıkan aday sınav salonunakesinlikle geri alınmayacak.

Sağlık nedeniyle sınav süresince tuvalet ihtiyacı olanlar bu durumlarını geçerlisağlıkkurulu raporu ile ÖSYM'ye bildirecekler ve kendilerininözel bir sınav binasında sınava alınmalarını talep edebilecekler.

Bina girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların çanta ve benzerieşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metalaksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az bir saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları, sınav salonlarınazamanında alınabilmeleri için zorunlu tutuluyor.

ERTELENEN SINAVLAR


ÖSYM, Temmuz 2010'da yapılan KPSS'de soruların sızdırıldığı iddialarınedeniyle ertelediği veya iptal ettiği sınavların tarihlerinidegazeteilanıyla duyurdu.

Buna göre, Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı 24 Ekim,KPSSLisans Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Ekim, KPSS Ortaöğretim/Ön Lisanssınavı 28 Kasım, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (sonbahar dönemi) 5 Aralık, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı(sonbahar dönemi) 11-12 Aralık, Akademik Personel ve Lisansüstü EğitimiGiriş Sınavı (sonbahar dönemi) 19 Aralık, Üniversitelerarası KurulYabancı Dil Sınavı (sonbahar dönemi) 26 Aralıkta gerçekleştirilecek.  
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA