• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Osteoporozdan kurtulmak için süt için
16 Kasım 2009 Pazartesi 18:47

Osteoporozdan kurtulmak için süt için

Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, Osteoporozdan Korunma ve Osteoporozlular Dayanışma Derneği, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği işbirliğinde ve Tetra Pak'ın desteği ile
Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, Osteoporozdan Korunma ve Osteoporozlular Dayanışma Derneği, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği işbirliğinde ve Tetra Pak'ın desteği ile daha sağlıklı bir yaşam hedefiyle başlatılan "Osteoporozdan korunmak için... Sağlık için... Sağlıklı süt için!" kampanyası Van halkı ile buluşuyor.
Bu kapsamda Van İl Sağlık Müdürlüğü'nün merkez ve ilçe sağlık ocaklarında bulunan ebe, hemşire ve sağlık personeli toplam 70 kişiye eğitim verildi. Kampanya çerçevesinde halk, osteoporoza karşı bilinçleniyor. Halkla buluşma öncesinde sağlık ocağı ve hastane personelinin de konuya ilişkin olarak bilgilendirildiği kampanya, Van ilinin ardından Rize'de de gerçekleştirilecek. Her 3 kadından ve 5 erkekten 1'inin osteoporoz riski ile karşı karşıya olduğu ifade edilirken, halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen ve en sık görülen bu rahatsızlığa karşı toplumu bilinçlendirmek ve sağlıklı süt tüketimim teşvik etmek amacıyla sürdürülen kampanyanın, Yalova, Bursa, Çanakkale, Balıkesir, Uşak, Denizli, Karaman, Konya, Çorum, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır, Van ve Rize'de gerçekleştirileceği belirtildi.
Eğitimlerin etkisi ise yaklaşık 20 bin kişiye uygulanacak anketlerle ölçülecek, bu kapsamda sağlık ocaklarında osteoporoza karşı yapılması gereken sağlıklı ve dengeli beslenme, sağlıklı süt ve düzenli egzersiz konularında halkı bilinçlendiren uzmanlar aynı zamanda, eğitim katılımcılarına "1 dakikalık osteoporoz risk testini de uygulayacak.
Osteoporozun önlenebilir bir kemik hastalığı olduğunu ifade eden Eğitimci Çiçek Denk, kemiklerin güçlü ve sağlam kalması için ihtiyaç duyulan kalsiyumun ilerleyen yaşlarda büyük bir kısminin kaybolması anlamına gelen bu rahatsızlığın genellikle ileri yaşlarda görüldüğünü, ancak temelinin çocukluk ve ergenlik dönemine dayandığını belirtti. Denk, osteoporozun sağlıklı süt tüketimi, dengeli beslenme ve düzenli egzersiz İle önlenebilen bir hastalık olduğunu işaret etti.
Ekim ayı itibariyle Kocaeli'de başlayan ve ardından Yalova, Bursa, Çanakkale, Balıkesir, Uşak, Denizli, Karaman, Konya, Çorum, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır, Van ve Rize'de devam edecek olan eğitimlerle 2,5 milyon kişiye ulaşılmasının hedeflendiğini belirten Ziraat Yüksek Mühendisi Nazime Yüksekkaya ise eğitimlere Van merkez ve ilçe sağlık ocaklarında bulunan ebe, hemşire ve yaklaşık 70 sağlık memurunun katıldığını kaydetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA